Bebek Ürünleri

Bebek odası dizaynı

MONDİ Mario Bebek Odası 2 Bebek odası dizaynı

Bebek odası dizaynı nasıl yapılmalı ? Hoş Geldin Bebek…
Dünya’ya merhaba diyecek bebeğiniz, sizin için varolan en önemli değerdir. Öyle ki bu değerli misafir için her şey aylar öncesinden bebeğin cinsiyetine göre hazırlanır. Kıyafetleri, kız ise pembe, erkek ise mavi olarak gardrobuna yerleştirilir.

Ancak kıyafet kadar önemli olan bir diğer nokta ise, bebeğin yaşam alanı olan bebek odasının dizaynıdır. Bebek için güzel bir oda hazırlamak isteyen anne babalar, estetikten önce güvenliğe önem vermelidir. Minik yaramazın, çarçabuk büyüyeceğini düşünerek şimdiden aşağıda yer verdiğimiz önlemleri almanızı tavsiye ederiz.

bebek odası Bebek odası dizaynı

1- Kaymayan parke seçin

Parkeyle mobilyaların renginin uyumlu olmasını düşünüyorsunuz. Evet, renk önemli ama uyumun yanı sıra kaygan olmaması da gerekiyor. Aksi halde 6 ay sonra oturmaya 7-8 ay içinde de emeklemeye başlayan bebeğinizin, kayarak düşmesi mümkün. Zemin konusunda güvenli 2 seçeneğiniz var: Mantar ve ahşap döşeme. Mantar, yumuşak olduğu için halı koymayabilirsiniz. Ahşap, parke gibi döşemeleri tercih edecekseniz, sertliğini halı koyarak engelleyebilirsiniz.

2- Hatlar yuvaklar olmalı

Bebeğin neredeyse bir yetişkin gibi, epeyce mobilyaya ihtiyacı vardır. Ama endişelenmeyin! Mağazalarda birbirinden güzel ve renkli mobilyalar bulmanız mümkün. Kimi zaman bir otomobil yarışçısı kimi zaman bir denizci odası yaratabilirsiniz. Geriye keyfinize ve odanızın büyüklüğüne göre seçim yapmanız kalıyor. Ama hemen hatırlatalım; ahşap mobilyaları tercih edin. Bir bebek odasını dekore etmek için anahtarlar ve ipuçları nelerdir? Metal soğuk göründüğü gibi, ilerde paslanabilir, dökülebilir üstelik bebeğiniz çarpabilir. Ayrıca mobilyaların hatlarının yuvarlak olması gerekiyor. Sivri köşeler, bebeğin sık sık çarpma tehlikesi yaşaması demektir.

3- Eşyaları doğru yere koyun

Bebeğinizin yatağını pencere kenarına koymayın. Pencereler bebeğin soğuk ve sıcaktan olumsuz etkilenmesine neden olur. Daha büyük bir risk var; hızla büyüyen bebeğiniz, pencereye tırmanıp açma denemesi yapabilir. Pencere kenarındaki perdeler de risktir. Bebeğiniz bu perdeleri ya da püsküllerini emmek isteyebilir. Bu da boğulma tehlikesi demektir. Pencere altına karyolası olmayacağı gibi, üzerine tırmanabileceği şifonyer ya da oyuncak kutusunu da konulmamalı.

Bebek odası dizaynı

Gardıropları mutlaka duvara monte ettirin. Ve üstüne düşebilecek hurç ya da valiz gibi eşyalar koymayın. Her hangi bir sallantı anında düşebilirler.
Mobilya alırken çekmecelerine dikkat etmelisiniz.

Çekmecelerdeki ray sisteminin kendiliğinden ve yavaşça kapanacak tarzda olması, ileride elini sıkıştırmasının önüne geçebilir. Ayrıca çekmecelerin ya da gardırop kulplarının kolay çıkarılabilir ya da kopabilir olmamasına özen göstermelisiniz.

4- Sağlıklı boya kullanılmalı

Odasının boyasını seçerken içinde bakteri barındırmayan ve su bazlı olanlarını tercih edin. Duvar kağıdı kullanacaksanız, silinebilir olanlarını almalısınız. Sağlıklı Boya seçmeye özen gösterin. Mobilya boyalarının önemli olduğunu belirtelim. Çünkü bebekler karyolayı yalamaktan, ısırmaktan haz alırlar. Mobilyada da kanserojen madde içermeyen ve anti alerjik boyalar kullanılmış olması gerekiyor.

5- Yatağında önlem alın

Karyola, bebeğin en çok kullandığı eşyadır. Güvenlikli olması çok önemlidir. Karyolada bebeğin düşmesini engelleyecek parmaklıklar bulunmalıdır. Parmaklıklar katlanabilir olursa, bebeğiniz büyüdüğünde uzun halini kullanabilirsiniz.

Parmaklıkların arası 10 cm kadar olmalıdır. Bebek için ne uzun ne kısa olan bu aralıklar, merakla elini kolunu, bir yerlere sokmaya çalışan yaramazın sıkışmasını engeller. Parmaklıklarda mutlaka bir güvenlik mandalı da bulunmalı. Böylece siz, mandalı kapattığınızda bebeğin düşmeyeceğinden emin olabilirsiniz.

Yatağının karyolayla uyumlu olması yani yatak konulduğunda kenarda bir boşluk olmaması gerekir. Aksi halele bebeğiniz bu boşluğa sıkışabilir. Yatak örtülerinde ise boncuk, püskül gibi emebileceği süslememeler bulunmamalıdır.

Umay Karay

Umay Karay, iç mekan tasarımı ve dekorasyon alanındaki yetenekleriyle öne çıkan bir blog yazarıdır. İç mekanların estetiğini ve fonksiyonelliğini bir araya getirme konusundaki tutkusu, onu dekorasyonseverler için ilham kaynağı haline getiriyor. Kendisi, başarılı bir tasarım okulundan mezun olduktan sonra sektörde deneyim kazandı ve bu deneyimini "Decorau.Com - Dekorasyon Fikirleri" adlı blogunda paylaşmaya başladı. Blogu, iç mekan tasarımı konusundaki temel prensiplerden renk ve stil seçimine, DIY projelerden son trendlere kadar geniş bir yelpazede içerik sunuyor. Umay, okuyucularına mekanlarını güzelleştirmeleri ve kişiselleştirmeleri için pratik öneriler sunarken, binlerce takipçisiyle etkileşimde bulunmayı da unutmuyor. Onun blogu, dekorasyonseverler için vazgeçilmez bir kaynak haline gelmiştir.
Başa dön tuşu