Her Telden

Çemen otu nedir ve ne için kullanılır?

Baharatlar çok sağlıklıdır.

Çemen otunun ne olduğunu ve sağlığınızı iyileştirmenize nasıl yardımcı olabileceğini bilmekle ilgileniyorsanız, bu tohumların faydalarının ne olduğunu öğrenmek için okumaya devam edin. ne için ve nasıl kullanılırlar.

Bu yiyeceği günlük olarak dahil etmeye karar verirseniz, diyetinizi iyileştirebilirsiniz çünkü bu yiyecek, yiyecekle ilgili endişelerinizi azaltmanıza izin verir. Lif sağlar, tokluk hissini uzatır ve öğün aralarında atıştırma eğilimini azaltır.

Çemen otu olarak da bilinir, sağlık ve zindelik yararları için antik çağlardan beri her zaman öne çıkan bir üründür. Ek olarak ve özellikleri için alınır ve şu anda farklı ilaçlar hazırlamak için kullanılmaktadır.

Çemen tohumları çeşitli ve sağlıklı bir diyeti tamamlayabilecek temel besin maddelerine sahiptirler. En çok atfedilen faydalar arasında, çeşitli hastalıkları önlemeye gelince destek olabilecek anti-enflamatuar ve antioksidan etkileri vardır.

Tüketimi güvenli kabul edilmekle birlikte aşırı tüketilirse yan etkiler ortaya çıkabilir, bu nedenle herhangi bir tıbbi durumdan muzdarip olması durumunda, Çemen otunu sürekli olarak almadan önce almayı düşündüğünüz doktora danışmanız çok önemlidir.

Sahilde olmak sağlık.

Çemen otu özellikleri

Çemen otu olarak bilinen bir bitkiden gelen bir besindir. Trigonella foenum-graecum Doğal ilaçlar ve gastronomi için kullanılan tohumları içeren küçük ve beyaz çiçekleri vardır.

Tarihsel olarak, onunla yemek pişirmek için kullanıldı çünkü besleyici profilleri ve hafif çatlak aroması nedeniyle değerlidirler. Bugün bile Hint ve Asya tariflerinde hala çok sık kullanılmaktadırlar.

Bunlar beslenme özellikleri

Çemen otu büyük miktarlarda tüketilmemeli, yine de, çemen otu bilmeye değer besin özelliklerine sahiptir. Tohumlarının sağlık ve vücut için demir, magnezyum, kalsiyum, bakır, çinko, selenyum ve potasyum gibi çok miktarda temel mineral içerdiğini vurgulayabiliriz. VEYA Bir çorba kaşığı bütün tohum yaklaşık 35 kalori sağlar, besinleri:

 • Lif: 3 gram.
 • Protein: 3 gram.
 • Karbonhidratlar: 6 gram.
 • Gres: 1 gram.
 • Demir: Günlük ihtiyaçların% 20’si.
 • Manganez: Günlük ihtiyaçların% 7’si.
 • Magnezyum: Günlük ihtiyaçların% 5’i.

Tıpta Çemen otu

Çemen otu kullanımı yıllar içinde birçok ülkeye yayılmıştır, işte çemen otu kullanımları:

Anne sütü üretimini artırır

Çemen otu bitki çayı tüketmek anne sütü üretimini teşvik eder. Yenidoğanlarda kilo alımını teşvik edebilir.

Emziren kadınlarda çemen otunun yararlarını ve zararlarını belirlemek için daha fazla klinik kanıta ihtiyaç vardır.

Testosteronu artırın

Testosteron eksikliği sendromunun tedavisi olarak kullanılır. Alımı testosteron seviyelerinin artmasına yardımcı olabilir. Düzenli olarak tüketilirse cinsel işlevi artırabilir ve gücü artırabilir.

Kan şekerini kontrol edin

İlginç bir lif katkısı veren bir besindir, sağlık için önemli bir besin maddesidir, insülinin hücreler üzerindeki işlevini iyileştirdiği için bu nedenle diyabeti önleyebilir.

İştahınızı kontrol edin

Kızartılmış yiyeceklere ve fast food yiyeceklere dayalı bir diyet, anksiyete semptomlarını artırmaya eğilimli olabilir. Düzenli olarak çemen otu alırsak, yemek kaygısını azaltabileceğiz Lif sağlar ve daha uzun süre tok hissetmemizi sağlar, böylece öğünler arasındaki ısırmayı azaltır.

Kolesterolü düzenler

Yüksek kolesterolden muzdarip kişiler bu yemeği aldıklarında sağlıklarında bir iyileşme yaşayabilir, diyetlerinin kalitesini kontrol edebilir ve iyileştirebilirler. Antioksidan özellikleri, zararlı lipitlerin parçalanmasına yardımcı olur ve tıkalı arterlerden kaynaklanan komplikasyonları önleyebilir.

Mide ekşimesini kontrol edin

Bu tohumlarla yapılan bir infüzyon alırsak mide ekşimesini hafifletebilir, bileşenleri benzer şekilde hareket eder, sindirim pH’ını düzenlerler.

Çay infüzyonları sağlıklıdır.

Çemen otu nasıl alınır?

Sizi çemen otu almaya ikna ettiysek, nasıl alınabileceğini ve nereden satın alabileceğinizi bilmeniz gerekecek. Yutmak için formatı seçmeniz gerekecek, çünkü ezilmiş tohumlar doğrudan alınabilir. günde en fazla iki küçük çay kaşığı, iki ayrı alıma bölünmüştür.

Islatılan tohumlar günde birkaç kez alınır, bu karışım her iki litre suya yarım çorba kaşığı ile yapılır. Aç karnına kullanılması tavsiye edilir, ancak gün boyu da alınabilir.

Öte yandan, Çemen otu kapsülleri, tentürleri ve sıvı özleri, su veya meyve suyu gibi başka bir uyumlu sıvı ile alınır. Çemen otu tohumları, sağlıklı gıda mağazalarında veya gıda ürünlerini toplu olarak satanlar gibi özel mağazalarda bulunabilir.

Maksimum miktarlara gelince, bilmeniz gerekenler:

 • Günde 5 gramlık iki kapsül.
 • Tentürde almaya karar verirseniz 2 ml, iki seferde alındı.
 • Toz veya tohum olarak almaya karar verirseniz, günde 2 çay kaşığı iki doza bölünerek alın.

Çemen otu infüzyonu

İnfüzyon yapmaya karar verirseniz, uygun şekilde yapmanız gereken şey, bir bardak kaynar suya bir çay kaşığı çemen otu tohumu koymaktır.. 7 dakika dinlenmesine izin vermelisin, sonra süzün ve en sevdiğiniz gibi, tatlı veya hiçbir şey eklemeden alın. Tohumlar, özelliklerini suda bırakarak tam işlevini yerine getirdikleri için atılmalıdır.

Çemen otu kontrendikasyonları ve yan etkileri

Vücuda faydalı tüm gıdalar gibi, duruma göre yan etkileri ve kontrendikasyonları olabileceğini hesaba katmalıyız. En yaygın etkiler aşağıdaki gibidir:

 • Daha fazla miktarda şişkinlik.
 • İshal.
 • Alerji, özellikle fındık alerjisi olan kişilerde.
 • Hipoglisemi

Çemen otu çok sağlıklı bir besindir, eğer onu doğru bir şekilde nasıl alacağınızı biliyorsanız, yan etkileri kontrol edilmelidir, böylece herhangi bir kontrendikasyon veya öngörülemeyen sorun olmaz.

Çemen otu nedir ve ne için kullanılır?
konusu ilk decorau.com üzerinde yayınlandı.

Umay Karay

Umay Karay, iç mekan tasarımı ve dekorasyon alanındaki yetenekleriyle öne çıkan bir blog yazarıdır. İç mekanların estetiğini ve fonksiyonelliğini bir araya getirme konusundaki tutkusu, onu dekorasyonseverler için ilham kaynağı haline getiriyor. Kendisi, başarılı bir tasarım okulundan mezun olduktan sonra sektörde deneyim kazandı ve bu deneyimini "Decorau.Com - Dekorasyon Fikirleri" adlı blogunda paylaşmaya başladı. Blogu, iç mekan tasarımı konusundaki temel prensiplerden renk ve stil seçimine, DIY projelerden son trendlere kadar geniş bir yelpazede içerik sunuyor. Umay, okuyucularına mekanlarını güzelleştirmeleri ve kişiselleştirmeleri için pratik öneriler sunarken, binlerce takipçisiyle etkileşimde bulunmayı da unutmuyor. Onun blogu, dekorasyonseverler için vazgeçilmez bir kaynak haline gelmiştir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu