Kendin Yap

Dekor Anlayışınız Eklektik mi?

Coşkulu, benzersiz ve son derece tatmin edici – eklektik ev iç mekanları bunların hepsi ve çok daha fazlası! Zıtlıklarla yapılan bir çalışma, bu dekor teması eskiyi yeniye karşı oynuyor ve renkleri, dokuları ve desenleri kargaşalı bir yaşam kutlamasında karıştırıyor. Kutunun dışında ne kadar çok düşünebilirseniz, bu tarz size o kadar yakışır!

Eklektik Dekorun Özellikleri Nelerdir?

Eklektik stil, farklı dönemlerden ve tasarım temalarından ödünç alır, görünümü ortak bir renk, şekil veya desen ipliği aracılığıyla birbirine bağlar. Öğelerin hepsi çeşitli olmakla birlikte, birlikte güzel bir şekilde çalışırlar. Eklektik bir tasarımcı, farklı eklektik ev dekor aksesuarlarını herhangi bir kural kitabına göre oynamadan bir araya getirme, herhangi bir hıçkırıkları yumuşatma ve benzersiz aksesuarları harmanlama becerisine sahiptir, böylece hepsi birlikte inanılmaz görünür.

Ve kesinlikle kural olmadığı için, bu uyulması en zor dekorasyon stillerinden biridir! Ancak deliliğin arkasında bir yöntem var. Bu stili nasıl deneyebileceğinizi öğrenmek için okumaya devam edin.

1. Nötr Palet ile başlayın

Bu tasarım stili normalin sınırlarını zorladığından, bir alanın tanımını kaybetmek çok kolaydır. Duvarlar ve zeminler dahil arka plan renklerini olabildiğince basit tutarak kaosu azaltın.

Nötr bir beyaz, gri veya kremle başlayarak, görünüm ve tasarım açısından paleti geliştirebilirsiniz. Daha sonra desen, doku ve renk katmanları oluşturabilir ve görünümü birbirine bağlamak için vurgular ekleyerek farklı mobilya türleriyle çalışabilirsiniz.

2. Karıştır ve Eşleştir

Belirli bir temayı takip etmediğiniz için, kalbinizin içeriğini karıştırıp eşleştirebilirsiniz. Vintage bir masa, modern kova sandalyeler veya tepeli kadife bir kanepe ile endüstriyel tarzda cam kaplı bir sehpa ile eşleştirilebilir.

Eski ve yeniyi birleştirin ve bu mutlu ev sahibinin yaptığı gibi, yemek masanızda tamamen rastgele bir sandalye seçkisini bir araya getirmekten korkmayın!

3. Tekrarla Ritim Yaratın

Tekrarlama, uzaya bir devamlılık ve bütünlük duygusu getirir. Tasarım tarzının esasen rastgele şeyleri bir araya getirme tarzı olmasına rağmen, desenleri, şekilleri veya renkleri tekrarlayarak odanın tamamında ortak bir akış veya ritim yaratabilirsiniz.

Burada, aynı renklerin canlı patlamaları, birleştirici bir bağlam duygusu yaratmak için oda boyunca tekrarlanırken, arka plan esasen tamamen beyazdır.

4. Küresel Etkileri Çekin

Seyahat etmeyi sevmek? Bu dekor stili, dünyanın dört bir yanındaki misafirleriniz sırasında topladığınız tüm bu muhteşem eserleri sergilemenizi sağlar.

Burada, Fas süslemeli bir sandık, uzun bir çöl etli, porselen boyalı bir tencerenin yanında rahatça oturuyor. Odanın başka bir yerinde, endüstriyel tarzda raflar ve bir tutam renkli yastıklar, büyüleyici bir alan yaratmak için bir şekilde birlikte iyi çalışan diğer farklı unsurlardır.

5. Dokularla Oynayın

Dokular, eklektik tarzdaki iç mekanlarda çok önemli bir rol oynar. Dokusal ilgi, zıtların karşılıklı etkileşimi ile yaratılabilir; pürüzsüz ile kaba, kaba ile ince ile ve yumuşak ile sert arasında kontrast oluşturarak. Dokunsal uyarım oluşturmak ve derinlik katmanları eklemek için benzer dokuları oda boyunca tekrarlayın.

Bu evde, masif mavinin birleştirici bir zemine karşı, minderler ve örtüler, eğlenceli desenler ve dokulardan oluşan bir yan yana diziliyor.

6. Kontrastlarda Yeniden Doğun

Tasarım kelime dağarcığı düzensizlik ve zıtlıklardan çekilirken, doğru yapmanın püf noktası, eklektik ev dekor aksesuarlarını mükemmel bir şekilde dengelemekte yatıyor.

Ultra-modern sehpa, uzak köşedeki vintage dolabın ve orta modern kadife kanepenin ortasında tam anlamıyla evde görünüyor. Duvara çerçevelenmiş eski gramofon kayıtları yine geçmişle konuşur, geri kalan baskılar ise modern görünümdedir.

7. Mimari ile Çalışın

Binada bulunan mimari unsurlarla çalışmak en kolayıdır, özellikle de zaten var olan ince, eski detaylar varsa.

Viktorya dönemi şömine rafı, yanında kusursuz bir şekilde çağdaş unsurlar barındıran bu güzel odanın odak noktasıdır. Sürdürülebilir bambu sandalyeler, çalışan şöminenin her iki tarafına da çekilirken, kahverengi kadifeden klasik bir kabarıklık bir rahatlık unsuru ekler. Griler ve kahverengilerin paleti görünümü bir araya getiriyor.

8. Sanatla Süsleyin

Süsleme, eklektik tasarım stilinin ayrılmaz bir parçasıdır. İlginç sanat eserleri, heykelcikler ve heykeller, resimler ve duvar grafitilerinin hepsi bu ilginç evlere giriyor.

Bu oturma odası, hem kullanılan güneş ışığı renklerinden hem de sehpa, duvarlar ve tezgah üzerindeki özenle gruplandırılmış sanat eserleri koleksiyonlarından sıcaklıkla doludur. İnce detaylara sahip mobilya parçaları ilginç görseller sağlar. Nereye bakarsanız bakın, ilginizi çekecek benzersiz bir şey var!

Doğru yapmak için ipuçları!

  • Her tasarım kararını dikkatle düşünülmüş bir karar haline getirin. Hiçbir şeyin mükemmel bir şekilde eşleşmesi gerekmese de, birlikte tuhaf görünmemeleri gerekir.
  • Bir renk paleti seçin ve en azından büyük kısmı için ona bağlı kalmaya çalışın. Belki odayı birleştirmek için bir renk seçebilir ve ardından eğlenceli aksanlarla aksesuar oluşturabilirsiniz.
  • Aşırıya kaçmayın. Bunu yapmak çok kolaydır ve duyularınızı aşırı hızda çalıştıran bir oda istemezsiniz. Basit tutun ve odayı çok fazla mobilyayla aşırı doldurmayın, çünkü eklektik bir temanın nasıl görünmesi gerektiğini düşünüyorsunuz!
  • Uyum değilse de bir denge duygusu arayın. Bu tema, her şeyin eşleştiği ve mükemmel bir uyum içinde olduğu türden bir tema değil, ancak denge oluşturmak için bakabilirsiniz. Mobilyalarınız kalın, dokulu veya desenli ise, arka planı nötr tutun; ve tam tersi.
  • Farklı dönemleri temsil ediyorsanız, benzer çizgiler ve formlar aracılığıyla uyum sağlamaya çalışın. Aynı döşemeyi farklı tarzdaki sandalyelerde kullanarak bir süreklilik duygusu elde etmeyi de seçebilirsiniz.
  • Sanat eserleri ve heykeller, eklektik evlerde ayrılmaz bir rol oynar. Kalbinize hitap eden ilgi çekici nesneleri seçin. Renk, stil veya ruh hali açısından korelasyonları arayın.
  • Görünümün bir araya getirilme şekline rağmen, alanın dağınık görünmemesini sağlamak önemlidir. Bu kadar çekici olan bu stile ulaşmak da çok zor olabilir.
  • Risk almaktan korkmayın! Ne kadar tuhaf veya alışılmadık olursa olsun, bir şeyin evinize ait olduğunu düşünüyorsanız, ona yer bulun!

Sonuç

Eklektik tasarım, bölümlere ayırması zor bir stildir. Geleneksel görünüm kitabını yeniden düzenler, karşıt stilleri karıştırır, eskiyi yeniyle eşleştirir ve Doğu ile Batı’yı bir araya getirir. Gösterişli ve üstte olabilirken aynı zamanda şık ve zarif olabilir veya modern unsurlara atıfta bulunurken eski ve tarihli olabilir. Eklektik mekanlar, onları kişiliğinizle doldurmaya, sevdiğiniz nesnelerle dekore etmeye ve onları benzersiz kılmaya davet ediyor.

Ayrıntılara gösterilen özen ve özenle, evinizi sevgiyle dolu harika ve sıcak bir yaşam alanına dönüştürebilirsiniz.

Yardıma mı ihtiyacınız var? BeyazYastik’in uzman tasarımcıları yalnızca bir iletişim uzağınızda!

Dekor Anlayışınız Eklektik mi? konusu ilk decorau.com üzerinde yayınlandı.

Umay Karay

Umay Karay, iç mekan tasarımı ve dekorasyon alanındaki yetenekleriyle öne çıkan bir blog yazarıdır. İç mekanların estetiğini ve fonksiyonelliğini bir araya getirme konusundaki tutkusu, onu dekorasyonseverler için ilham kaynağı haline getiriyor. Kendisi, başarılı bir tasarım okulundan mezun olduktan sonra sektörde deneyim kazandı ve bu deneyimini "Decorau.Com - Dekorasyon Fikirleri" adlı blogunda paylaşmaya başladı. Blogu, iç mekan tasarımı konusundaki temel prensiplerden renk ve stil seçimine, DIY projelerden son trendlere kadar geniş bir yelpazede içerik sunuyor. Umay, okuyucularına mekanlarını güzelleştirmeleri ve kişiselleştirmeleri için pratik öneriler sunarken, binlerce takipçisiyle etkileşimde bulunmayı da unutmuyor. Onun blogu, dekorasyonseverler için vazgeçilmez bir kaynak haline gelmiştir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu