Dekorasyon Örnekleri

Dekorasyona yeni başlayanlar için bir rehber

Nihayet kendi ayaklarınızın üzerinde durmaya başladıysanız ya da eskiden paylaştığınız yoğun öğrenci evini geride bıraktıysanız ve artık kendi eviniz varsa, onu dekore etmenin zamanı gelmiştir. Daha önce hiç yapmamış olsanız bile acele etmeyin. İşte size hatalardan kaçınmanıza ve yeni evinizin tam da hak ettiğiniz gibi görünmesine yardımcı olacak küçük bir başlangıç rehberi.

Güzel Tasarımlı Duvar Kağıdı Trendleri
Yeni Güzel Tasarımlı Duvar Kağıdı Trendleri

Değilse, her zaman profesyonel bir iç mimarın evinizin tarzınıza ve bütçenize göre uyarlanmış 3D tasarımını yapacağı Decorau.Coma’a gidebilirsiniz.

  1. Önceliklerinizi belirleyin: Hangi odaların daha önceliği var? Hangi mekanların daha fazla kullanılacağı? Hangi mekanların daha az kullanılacağı? Hangi mekanların daha özel olduğu?
  2. Bütçenizi belirleyin: Hangi malzemelerin ve eşyaların ne kadar para harcayabileceğinizi belirleyin.
  3. Renk paletinizi belirleyin: Hangi renkleri seversiniz? Hangi renklerle iyi hissederdiniz? Hangi renklerin evinizde iyi görüneceğini düşünürsünüz?
  4. Eşyalarınızı planlayın: Hangi eşyaları nerede saklamak istersiniz? Hangi eşyaların nerede sergileneceğini düşünürsünüz? Hangi eşyaların nerede kullanılacağını düşünürsünüz?
  5. Profesyonel yardım alın: Bir tasarımcı veya dekoratörle çalışarak, evinizin en iyi şekilde düzenlenmesine yardımcı olabilirler.

Evinizi dekore etme sürecini keyifle yapın ve kendinizi ifade edebileceğiniz bir ev yaratmaya çalışın.

Modern Dekorasyon Rehberi
Yeni Sezon Dekorasyon Rehberi

Yeni bir alana yeni başlayan biri olarak, üstesinden gelebileceğinizden fazlasını üstlenmeyin ve temel konulara odaklanın. Aklınızda birçok fikir olabilir, ancak bunları uygulamaya koymak başka bir konudur. Dekorasyonda azın çok olduğunu ve bu nedenle birkaç işlevsel ve uygun unsurla en iyi dekoratöre layık bir sonuç elde edebileceğinizi unutmayın.

Buna da Bakmalısın: Ev dekorasyonu için gerçekçi bir plan nasıl yapılır?

Aklınızda bulundurmanız gereken ilk şey neye ihtiyacınız olduğudur. Evden çalışmak ve bir ofise sahip olmak, şehir dışından gelmek ve çok sayıda aile ziyareti yapmak ya da evcil hayvan, çocuk veya eş sahibi olmakla aynı şey değildir.

Kalem ve kağıt veya 3D yazılım kullanın

Sahip olduğunuz alanların her birini nasıl kullanacağınıza karar verdikten sonra, işe koyulmanın zamanı geldi. Bir kalem ve kağıt ya da BeyazYasik.Com gibi bir 3D programı alıp mekanda ne istediğinizi dağıtmak iyi olur. Görsel olarak, istediğiniz mobilya parçasının oturma odasına uyup uymadığını veya o koltuğun odanız için gerekli olup olmadığını görmek çok daha kolaydır.

Kapıların ve çekmecelerin açık olduğunu ve örneğin yatağa erişmek için geçebilmeniz gerektiğini göz önünde bulundurarak, alanın akması ve rahatça dolaşabilmeniz gerektiğini unutmayın.

yatak odasinda prati̇k dekorasyon
Yatak odasinda prati̇k dekorasyonlu beyaz perdeler

Bir sonraki adım, dekorasyonunuzda kullanacağınız renkleri seçmektir.

İlk kez kullanacaksanız, kombinlemesi daha kolay olan nötr renkleri tercih etmenizde ve dekorasyonunuzu daha başlangıçta doygunluğa ulaştırmaktan kaçınmanızda fayda var. Odanın %60’ında tercihen nötr veya beyaz olmak üzere tek bir renk kullanmanızı tavsiye eden 60-30-10 kuralını uygulamakta fayda var.

Beğendiğiniz ve mobilya, perde gibi unsurların %30’unda kullanacağınız bir renk…. Ve kalan %10’luk kısım için daha çarpıcı bir renk, minderler, lambalar vb. ile son dokunuşları yapmak için…

Birbiriyle uyumlu renkler seçin ve soğuk renklerin en iyi yatak odaları gibi dinlenme alanlarında, sıcak tonların ise genellikle sosyalleştiğiniz alanlarda kullanılabileceğini aklınızda bulundurun.

Modern Yatak Odası Duvar Kağıdı

Temel mobilyalara özellikle dikkat edin

Yatak, kanepe veya masa gibi temel mobilya parçalarına özellikle dikkat edin, çünkü bunlar en çok kullanacaklarınızdır ve en dayanıklı olmaları gerekir. Bu nedenle ilk dekorasyonlarınızda trendlerden kaçınmanızı tavsiye ederiz.

Size antikacı olmanızı değil, gelecek yıl modası geçecek yenilikler yerine size uzun yıllar dayanabilecek daha zamansız mobilyalar aramanızı öneriyoruz. Trendleri, örneğin daha kolay değiştirilebilen tekstil ürünleri, minderler, çanak çömlek veya vazolar gibi daha gereksiz unsurlara uygulayın.

Ferah ev
Ferah ev dekorasyonu

Ve ışıklandırmayı da ihmal etmeyin

Bu son derece önemlidir, çünkü doğru kullanırsanız dekorasyonunuzu geliştirmenize yardımcı olacaktır. Doğal ışığınız varsa, bundan en iyi şekilde yararlanın. Pencereleri ve balkonları çok opak perdelerle kapatmayın veya önlerine güneşi engelleyecek mobilya veya çok büyük nesneler koymayın. Daha iyi bir ışık yok.

Bir İpucu: Kullanılabilir alanlara adapte olmayan trendler

Odaların her birinde genel aydınlatma ve sıcaklık getirmek ve dikkati bir noktaya odaklamak için spot aydınlatma kullanın. İlki için tavan lambaları, duvar lambaları veya gömme halojen ışıklar kullanın. İkincisi içinse lambaderleri, ofis masasının üzerindeki fiskosları veya yatağın yanındaki komodin lambalarını tercih edin.

Küçük Bir Evi Dekore Etmek için Tavsiyeler

Aksesuarlarla çılgınlık yapın

Sadece aksesuarlar ve dekoratif objelerle biraz çılgınlık yapmanıza izin var. Yüksek renkleri veya çiçek baskılarını seviyorsanız, bunları burada uygulayın.

Evinizin kişiliğinizi yansıtmamasını istemiyoruz, aksine onun bir uzantısı olmalı, ancak her zaman uyum, işlevsellik ve konfor parametreleri dahilinde olmalıdır.

Eğer bitkileri seviyorsanız, onları da unutmayın. Geri dönüşüm konusunda takıntılıysanız, ikinci el mobilyaları tercih edin veya kendiniz yapın. Doğru ölçülerde her şey mümkündür.

Bakır renk ev dizaynı

İlk dekorasyonunuzdan sonra elde ettiğiniz sonuç olumlu olursa, dekorasyon yapmaktan vazgeçemeyeceğinizden eminiz. Pratik yaptıkça daha fazla risk alabilecek ve muhteşem ve yaratıcı sonuçlar elde edebileceksiniz. Denemekten korkmayın.

Umay Karay

Umay Karay, iç mekan tasarımı ve dekorasyon alanındaki yetenekleriyle öne çıkan bir blog yazarıdır. İç mekanların estetiğini ve fonksiyonelliğini bir araya getirme konusundaki tutkusu, onu dekorasyonseverler için ilham kaynağı haline getiriyor. Kendisi, başarılı bir tasarım okulundan mezun olduktan sonra sektörde deneyim kazandı ve bu deneyimini "Decorau.Com - Dekorasyon Fikirleri" adlı blogunda paylaşmaya başladı. Blogu, iç mekan tasarımı konusundaki temel prensiplerden renk ve stil seçimine, DIY projelerden son trendlere kadar geniş bir yelpazede içerik sunuyor. Umay, okuyucularına mekanlarını güzelleştirmeleri ve kişiselleştirmeleri için pratik öneriler sunarken, binlerce takipçisiyle etkileşimde bulunmayı da unutmuyor. Onun blogu, dekorasyonseverler için vazgeçilmez bir kaynak haline gelmiştir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu