Nasıl Yapılır ?

Dekorasyonunuza mobilya koymanın 8 kuralı

Dekorasyonunuzda mobilya düzenlemek için sizlerle bu kurallar hakkında konuşacağız. Ayrıca, boş bir odanız varsa, doldurmak ve güzel görünmesini sağlamak yine de göz korkutucu bir görev olabilir. Ama sizin için çok iyi gidebilecek ve dekorasyonunuzu harika kılacak bazı ilkeler var. Her şeyin yolunda gitmesi için sadece bu kuralları ve kendi sezginizi izlemelisiniz.

Mobilyalarınızı bir odada düzenlemek ve mükemmel bir dekorasyon elde etmek, aşağıda size anlatacağımız her şey sayesinde daha da kolay olacaktır. Not alın ve bu problemi bir daha asla yaşamayacaksınız.

1. Bir odak noktası

Her odada dekorasyonu dengelemek için bir odak noktası gereklidir, büyük bir güce sahiptir. Doğal bir şekilde olabilir büyük bir pencere veya şömine sayesinde odadadır, ancak çoğu durumda güzel görünmesi için yaratılması gerekir.

Bunun için bir TV koyabilirsiniz, güzel renkte bir kanepe … siz seçin. Sadece o odak noktasının ne olmasını istediğinizi düşünün ve olmasını sağlayın. Aynı zamanda bir renk, nesne, odanın bir alanı vb. Olabilir.

mobilya duvar sanatı
Pixabay.com

2. Mobilyalar duvardan uzakta ise daha iyidir

Küçük bir oda olduğunda, mobilyaların duvarlara yakın olması için başka bir seçenek yoktur, ancak az ya da çok büyük bir odanız varsa, mobilyanın duvara yapıştırılmaması daha iyidir. Örneğin odanın ortasında konuşma bölgeleri oluşturabilirsiniz.

3. Dengeyi bulun

Dengeyi bulmak, mobilyaların organizasyonunda çok önemlidir, bu yüzden bu konuda çok net olmalısınız. Bunların hem boyutunu hem de yerini hesaba katmalısınız. Tüm parçaları odanın tek bir alanında gruplamadığınızdan emin olmalısınız.

Eğer bunu yaparsan, boşluk orantısız ve kaotik olabilir. İdeal olarak, çeşitli şekiller vardır, örneğin çok düz sandalyeleriniz varsa, yemek için yuvarlak bir masa tercih edebilirsiniz.

mobilya duvar sanatı
Pixabay.com

4. Hareket ne zaman olur?

O bölgedeki trafik akışını hesaba katmak da çok önemlidir. Mobilyalarınızı o odadan geçen insanların akışını engellemeyecek şekilde yerleştirmelisiniz. Bu şekilde tökezlemekten ve diğer sorunlardan kaçınacaksınız. Odanın bir ucundan diğerine yürüyebilmek için alan olabildiğince açık olmalıdır.

5. Doğru boyutta halılar

Herhangi bir halı değmez, dokuya, boyuta, renge ve şekle gerçekten uyan halıları nasıl seçeceğinizi bilmelisiniz. Yani, odanın neye benzediğini ve o halıyla ne elde etmek istediğinizi değerlendirmeniz gerekecek.

6. Büyük sehpa

Oturma odası veya oturma odasındaysanız, koymak istediğiniz mobilyayı düşünürseniz, büyük bir sehpa iyi bir seçenektir. Özellikle evde misafir ağırlamayı seviyorsanız. Aynı zamanda bir mühür noktası haline gelebilirAma aynı zamanda ihtiyaç duyduğunuzda sevdiklerinizle tanışmak için de harika bir yer.

mobilya duvar sanatı
Pixabay.com

7. Işığı kaçırmayın

Aydınlatma her odada gereklidir ve tabii ki, dekorasyonda ona öncelikli bir rol vermelisiniz, çünkü onun bir parçası. Bu yönü ihmal etmeyin çünkü çok önemlidir. Zemin lambalarını, masa lambalarını, tavan lambalarını, spot lambalarını, duvar lambalarını … sizin için en iyi olacağını düşündüğünüz her şeyi kullanabilirsiniz.

Bir zemin lambası, başucu lambası olmayan bir yatağın yanına, bir kanepenin yanına veya aksanlı bir sandalyenin arkasına çok iyi gidebilir. Yan sehpalar veya ekstra aydınlatmaya ihtiyaç duyan bir masa üzerinde harika olabilecek masa lambaları da vardır. Her durumda, aydınlatma farklı seviyelere yerleştirilmelidir dengeli bir aydınlatma yapmak için.

Ama tabii ki geniş pencereler ile gün içerisinde doğal aydınlatmayı ihmal edemezsiniz. Gerekirse, sizi dışarıdan görmemeleri için yarı saydam perdeler kullanın, ancak pencereden giren tüm o ışığın odanıza girmesini sağlayabilirsiniz.

8. Doğru sanat eserleri

Tüm sanat eserleri veya resimler buna değmez … Sadece rengi, temayı ve yeri değil, aynı zamanda doğru boyutu nasıl seçeceğinizi bilmelisiniz. Resimler, nesneler, aynalar duvara asılabilir … ama stratejik olarak yerleştirilmeleri gerekiyor ve her zaman mobilyanın boyutuyla orantılıdır.

Büyük mobilyalarınız varsa, çok dengesiz olacağından küçük resimler asmayın. Büyük mobilyalarınız varsa, büyük resimler kullanın. İdeal olarak, büyük bir parçanız varsa, çerçeve uzunluğunun üçte ikisi kadar olmalıdır o mobilya parçasından veya bir grup resim kullanın.

Örneğin, küçük bir resim kullanmak istiyorsanız ve büyük mobilyalarınız varsa, daha büyük bir resim kullanabilir ve resmi ortada bırakabilirsiniz. Güzel bir şekil ve harika görünecek. Sezginizi kullanın ve size çok yakışacağını göreceksiniz!

Dekorasyonunuza mobilya koymanın 8 kuralı konusu ilk decorau.com üzerinde yayınlandı.

Umay Karay

Umay Karay, iç mekan tasarımı ve dekorasyon alanındaki yetenekleriyle öne çıkan bir blog yazarıdır. İç mekanların estetiğini ve fonksiyonelliğini bir araya getirme konusundaki tutkusu, onu dekorasyonseverler için ilham kaynağı haline getiriyor. Kendisi, başarılı bir tasarım okulundan mezun olduktan sonra sektörde deneyim kazandı ve bu deneyimini "Decorau.Com - Dekorasyon Fikirleri" adlı blogunda paylaşmaya başladı. Blogu, iç mekan tasarımı konusundaki temel prensiplerden renk ve stil seçimine, DIY projelerden son trendlere kadar geniş bir yelpazede içerik sunuyor. Umay, okuyucularına mekanlarını güzelleştirmeleri ve kişiselleştirmeleri için pratik öneriler sunarken, binlerce takipçisiyle etkileşimde bulunmayı da unutmuyor. Onun blogu, dekorasyonseverler için vazgeçilmez bir kaynak haline gelmiştir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu