Nasıl Yapılır ?

Desenli Boya Uygulaması

Duvar renginin öneminden ve odanın atmosferini ne kadar çok etkilediğinden sıkça söz ediyoruz. Duvar boyası ve duvar kağıdının yanı sıra farklı bir duvar görünümü için tercih edilebilecek uygulamalardan biri de desenli boya uygulamasıdır. Desenli boyalar, duvarda çeşitli desenler elde edilmesine elverişli, özel boyalardır. Desen oluşturmak için ayrıca çeşitli aparatlardan yararlanılır.

Desenli Boya Uygulaması

Desenli duvar uygulamasından göze hoş görünecek, estetik bir sonuç almak için bu uygulamayı eli yatkın birinin yapması düşünülmelidir. Pek çok firma desenli boya satışının yanı sıra uygulama hizmeti de verir. Eğer kendiniz deneyip de beceremezsiniz işin güzel yanı, diğer boyalarda olduğu gibi desenli boyanın üzerinin de kolayca boyanabilmesidir.

Desenli Boya Uygulaması yeşil renk

Desenli Duvar Boyası Malzemeleri

Duvar kağıdına göre daha hesaplı olan ve tıpkı duvar kağıdı gibi eve özel bir süsleme katan bu boyalara efekt boyası da deniyor. Temiz ve düz bir yüzeyi, desenli boya uygulamaları tercih ettiğiniz renkte su bazlı, mat bir boyayla boyadıktan sonra fırça, rulo, desen kaşesi, bez, tarak, baskı kalıbı veya sünger yardımıyla son kat olarak daha farklı renkteki desen boyasını sürüyorsunuz. Desen uygulaması için üretilmiş, bu özel aparatları boya malzemeleri satan firmalardan temin edebilirsiniz.

Desenli Boya Uygulaması

Evinizin duvarlarını boyamak ve bir profesyonel gibi görünmesini sağlamak için ipuçları

Kendin yap ile uğraşanlardansanız, bunu sık sık yapsanız da yapmasanız da, bir odanın duvarlarını boyamanın basit bir iş olarak görülebileceğini, mermer desenli boya uygulaması ancak her zaman profesyonel bir bitişe sahip olmayacağını bilirsiniz. Duvar boyasını bir profesyonel gibi uygulamak istiyorsanız bu yazı tam size göre.

Desenli boya uygulaması modelleri

Desenli boya uygulaması modelleri

Bazı boya çeşitlerinde desen oluşturabilmek için yüzeyin macun astarından sonra tamamen desen boyasıyla boyanması söz konusudur. Filli Boya‘nın desenli boyaları arasında bu tip desen boyalarını görebilirsiniz.

Desenli boya yaparken çoğu kez önce efekt boyasının duvara sürülmesi ve bu boya kurumadan seçtiğiniz aparatla desenin verilmesi gerekir. Bu durumda tek kişinin bu uygulamayı yapması zorlaşır. Desenli boya uygulamasını kendiniz yapacaksanız bir yardımcınız olması iyi olur.

Bir profesyonel gibi evde boyayın

Bir profesyonel gibi evde boyayın

Burada, belirli bir alanı boyama sürecinde en iyi sonucu elde etmek için uygulamaya koyabileceğiniz bir dizi ipucu veriyoruz, desenli rulo boya uygulaması böylece bir profesyonel yapmış gibi görünüyor.

Boyanacak yüzeyin hazırlanması Yüzeyin hazırlanmasında iki temel husus vardır: Birincisi temizlikle ilgilidir, temiz bir yüzeyin boyanması çok daha kolay olacaktır. İkincisi, tamir edilmesi gereken duvarlarla ilgilidir, bu anlamda, boyanın doğru yapışmasını sağlamak için yamalı alanların düzgün kuruması için yeterli zaman vermek gerekir.

Desen boyanız ve aparatınız ne olursa olsun, boya yapılacak yüzeyin pürüzsüz olması iyi bir sonuç almak için çok önemlidir.

Desenli Duvar Ruloları

Desenli Duvar Ruloları

Duvarda desenli boya uygulaması için en sık kullanılan aparatların başında, özel efekt ruloları gelir. Bu rulolar da yine desen boyalarıyla birlikte kullanılır. Rulo kendinden desenlidir ve desen boyasına batırılıp duvara sürüldüğünde, duvarda desen oluşmasını sağlar.

Yurt dışındaki onlarca eğlenceli desen rulosuna karşın ülkemizde ne yazık ki desenli rulo çeşidinin sınırlı olduğu söylenebilir. Yine de dekor.com‘un ‘Dekoratif Boyama’ kategorisine bir göz atmanızı öneririm. Hem rulo hem de diğer aparatlar açısından nispeten zengin bir katalogları olduğu söylenebilir. Ayrıca seçtiğiniz efekt rulosunun iç cephe için olup olmadığına dikkat etmelisiniz. Dış cephe ürünü de olabilir.

Desenli boya nasıl yapılır

Bu belki de duvar boyama işleminin en dikkatli yönlerinden biridir. Kullanılacak aletleri dikkate almak gerekir, örneğin: Yağ bazlı veya su bazlı bir boya için en iyi rulo tipi nedir, yüzey pürüzlülüğüne bağlı olarak rulo veya fırça kullanılması, desenli boya nasıl yapılır erişim nasıl küçük boyama alanlarına veya belirli bir aletin kullanımı için yeterli konfor veya alanın olmadığı yerlere.

Güvenliğin önce geldiğini unutmayın

Son olarak, gerekli tüm güvenlik hususlarını dikkate almak gerekir. Örneğin koruyucu gözlük kullanımı, yüz maskesi kullanımı, ortamın yeterince havalandırılmasını sağlamak ve merdiven kullanılması durumunda gerekli önlemleri almak ve uygun şekilde kullanmak.

Profesyonel tarzda bir bitiş elde etmenin sırrı, ayrıntılara dikkat etmek ve bu basit adımları takip etmektir.

Umay Karay

Umay Karay, iç mekan tasarımı ve dekorasyon alanındaki yetenekleriyle öne çıkan bir blog yazarıdır. İç mekanların estetiğini ve fonksiyonelliğini bir araya getirme konusundaki tutkusu, onu dekorasyonseverler için ilham kaynağı haline getiriyor. Kendisi, başarılı bir tasarım okulundan mezun olduktan sonra sektörde deneyim kazandı ve bu deneyimini "Decorau.Com - Dekorasyon Fikirleri" adlı blogunda paylaşmaya başladı. Blogu, iç mekan tasarımı konusundaki temel prensiplerden renk ve stil seçimine, DIY projelerden son trendlere kadar geniş bir yelpazede içerik sunuyor. Umay, okuyucularına mekanlarını güzelleştirmeleri ve kişiselleştirmeleri için pratik öneriler sunarken, binlerce takipçisiyle etkileşimde bulunmayı da unutmuyor. Onun blogu, dekorasyonseverler için vazgeçilmez bir kaynak haline gelmiştir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu