Dekorasyon Örnekleri

Dikdörtgen Bir Oturma Odası Nasıl Dekore Edilir – [19 Fikirler]

Dikdörtgen Bir Oturma Odası Nasıl Dekore Edilir ? Dekorasyon yaparken sizi çaresiz bırakan dikdörtgen bir odanız varsa bu makale tam size göre.
Alanınızdan en iyi şekilde yararlanmanıza ve orantıları açısından çok daha büyük ve daha uyumlu görünmesine yardımcı olacağız.

8-Mobilyalarla-duvarların-çizgisini-takip et

Dikdörtgen odalar, geniş olduklarından daha uzun olmaları ve genel olarak yürüme alanlarına sahip olmaları ile karakterize edilir. Bu nedenle alanı optimize etmeliyiz, böylece gerekli tüm işlevler sığabilir ve aynı zamanda dolaşım için yer bırakabilir.

Dikdörtgen Bir Oturma Odası Nasıl Dekore Edilir

Farklı görsel teknikler ve mekan konfigürasyonlarının yanı sıra mobilya parçalarının seçimi ile gözü aldatmak ve oturma odanızı daha büyük göstermek için aşağıda farklı fikirleri görebilirsiniz.

Alanı kendi yararınıza kullanın

Mobilyaların doğru bir şekilde dağıtılması, alanların sanal olarak ayrılması ve farklı optik efektler, oturma odanızın çok daha büyük ve daha uyumlu görünmesine yardımcı olabilir. Bu dikdörtgen ortamdan daha iyi yararlanmak için aşağıdaki fikirlere göz atın.

Görünümü dışarıya engellemeyin

1-Dışarıdan-bakışınızı-engellemeyin
Dikdörtgen Bir Oturma Odası Nasıl Dekore Edilir

Güneş ışığının girişi ve dışarıya bakma yeteneği, mekan hissini olumlu yönde etkileyen iki faktördür. Doğal ışık bir ortamı daha sıcak hale getirir ve manzaralar mekanı daha büyük hissettirir.

Dikdörtgen odalarda, gözlerinizi pencerelere bırakın, çünkü bu, göze odanın daha büyük olduğunu düşündürür. Ayrıca güneş ışığından, pencereleri perdesiz bırakarak veya tül kullanmaktan da sakınmayın.

Açık bir renk paleti ile alanı genişletin

2-Boşluğu-net bir renk paleti ile-büyütün

Şüphesiz, görsel olarak genişleyen alanlar söz konusu olduğunda en çok kullanılan renk beyazdır. İskandinav tarzı oturma odalarında da yaygın olarak kullanılan bu renk, her ortamı büyütmenize ve aydınlatmanıza olanak tanır.

Açık renkler ve ahşap ya da bitkilerin yeşili gibi doğal tonlar ve farklı dokulardaki diğer detaylarla birleştiğinde, çok şık ve daha geniş bir mekan olarak algılanan bir oda elde edebilirsiniz.

Avantajınız için renkli boyayı kullanın

3-Renk boyayı kendi iyiliğiniz için kullanın

Dikdörtgen oturma odanızın büyütülmüş olduğu optik yanılsamayı yaratmak için, arka duvarı karartabilirsiniz, bu da o duvarın gözden kaybolmasını sağlar. Öte yandan, bir odak duvarını çok basit bir kaynakla bütünleştirmenin, ideal tonu seçmek için oturma odanız için bu renk seçeneklerine bakmanın ve ayrıca çok fazla kişilik katmanın iyi bir yoludur.

Derinlik için bir odak duvarı oluşturun

4-Derinlik vermek için odak duvarı oluşturun

Bir başka çok iyi fikir de derinlik hissi veren ve gözü aldatan, odak duvarı oluşturan bir tasarım kullanmaktır. Oturma alanında tuğlayı simüle eden duvar kağıtları yaygın olarak kullanılmakta ve endüstriyel bir detaya sahip modern odalar oluşturmaktadır.

Bu tasarımda en çok göze çarpan yatay şeritler duvarın görsel olarak yanlara doğru uzamasını sağlarken, başka bir tasarımdaki dikey şeritler duvarların daha uzun görünmesini sağlayacaktır. Ortamınızın ihtiyaçlarına göre duvar kağıdı tasarımının baskın yönünü seçin.

Alanı farklı bölgelere ayırın

5-Alanı farklı bölgelere-bölme

Bir ortamın farklı bölgeleri varsa, çok daha büyük hissedecektir. Oturma odasını yemek odasıyla bütünleştirerek görsel genlik kazanmayı seçebilir ve daha sonra bunları mobilya kullanarak ayırabilir, farklı alanlar oldukları hissini uyandırabilirsiniz, ancak aynı geniş ortamda.

Sanal bölümler oluşturmak için halıları tercih edin

6-Sanal bölümler oluşturmak için halıları tercih edin

Aynı alanda farklı alanlara sahip olma fikrinden devam ederek, halıları sınırlandırmak ve aralarında sanal bir bariyer oluşturmak için kullanabilirsiniz. Kilimler, belirli alanları işaretlemek ve ayrıca tasarım ayrıntılarını bir oturma odasına dahil etmek için harikadır.

Atmosferi uzatmak için gözlerinizi dibe çekin

7-Atmosferi uzatmak için gözlerinizi arka plana çekin

Görüntüyü arka duvara getirmek ve alanın uzadığı hissini vermek için, bu durumda olduğu gibi tüm duvarı kaplayan bir mobilya parçası veya bir şömine ile vurgulayın. Şömine yapısının dikeyliği, tablo eşliğinde, gözlerimizin dikkatini otomatik olarak çeker ve oturma odasına derinlik verir.

Mobilyalarla duvarların çizgisini takip edin

8-Mobilyalarla-Duvarların Çizgisini-Takip Et

Bu seçenek dar odalar için idealdir, çünkü orada tek bir santimetre bile boşa harcanamaz. Mekana belirli bir uyum kazandırmak ve çok daha rahat bir dağılım sağlamak için mobilyalarla duvarların çizgisini takip edin, merkezi serbest bırakın. Bu fikir, odada daha akışkan bir dolaşım sağlar.

Dikey dekorasyon ile mekanın yüksekliğini artırın

9-Dikey-dekorasyon ile-alan-yüksekliğini-artırın

Dikey düzlemde alanınızı büyütmenin harika bir yolu, bakışları yukarı doğru çeken duvarları süslemek veya asmaktır. Resimleri veya aynaları yerleştirmek için duvarları kullanın ve odanın daha yüksek görünmesini sağlamak için tavan lambalarından yararlanın.

Çevrenin olanaklarını tanımlayın

11-Mobilyalarınızı renklerle-gizleyin

Sınırlı veya garip şekilli alanlarda, en önemli şey onları aşırı yüklememek, çünkü bu size aleyhinize olabilir. Dikdörtgen oturma odanızda her şey için yeriniz olmayabilir ve örneğin bir şömine veya televizyon arasında seçim yapmanız gerekir. Sizin için ideal odayı yaratmak için önceliklerinizi iyi belirleyin ve bu, mevcut alandan en iyi şekilde yararlanmanızı sağlar.

Dikdörtgen oturma odanız için en iyi mobilyayı seçin

Size anlattığımız gibi, genel olarak bu oturma odası formu, evdeki farklı alanları birbirine bağlayan geçiş alanlarına da sahiptir. Bu yüzden doğru mobilyayı seçmek, dolaşımı engellememesi ve mekanı büyütme yanılsamasını yaratması için önemlidir. Burada, oturma odanızı uyumlu ve işlevsel hale getirmek için size farklı fikirler gösteriyoruz.

Mobilyalarınızı renklerle gizleyin

10-Çevre olanaklarını tanımlayın

Özellikle oturma odasındaki en büyük parçalara gelince, onları duvarlarla aynı renge boyayarak görsel olarak “kaybolmasını” sağlayabilirsiniz. Bu fikir, fotoğrafta gördüğümüz gibi TV mobilyaları için ve ayrıca kanepeler için yaygın olarak kullanılmaktadır, çünkü bu parçalar genellikle odadaki en büyüğü ve en önemlisidir.

Özel mobilyalarla alanı daha iyi kullanın

12-Ismarlama mobilya ile alanı en iyi şekilde yapın

Oturma odanızın her bir santimetresinden yararlanmanın harika bir yolu, özel mobilyalar yapmayı seçmektir. Hem açık hem de kapalı raflar, oturma odalarını düzenlemek ve dekore etmek için yaygın olarak kullanılmaktadır.

Taşınması kolay parçaları seçin

13-Taşınması kolay parçaları seçin

Mekana esneklik kazandırmak ve dolaşımı engellememek için, küçük ve ihtiyaç duyduğunuz yere yerleştirilmesi kolay olan masa ve sandalyeler gibi tamamlayıcı parçaları tercih etmek veya geçiş alanlarını serbest bırakmak için bir tarafa kaydırmak daha iyidir.

İnce ayaklı masaları tercih edin

14-İnce bacaklı masaları tercih edin

Alanı görsel olarak büyütmenin bir yolu, ince ayaklı ve altında hava olan mobilyaların seçilmesidir, bu da ışığın ve görüntünün geçmesine izin vermektir. Bu şekilde işlevselliği kaybetmezsiniz, ancak katı mobilyalarla alanı gereksiz yere aşırı yüklemiş olmazsınız.

Işığın cam veya akrilik mobilyalarla geçmesine izin verin

15-Işık geçiren cam veya akrilik mobilya

Bu, mobilya parçalarını “yok etmenin” başka bir yoludur, çünkü şeffaf cam veya akrilik neredeyse algılanamaz ve odaya çok fazla hafiflik katar. Bu tip yan sehpaları veya sandalyeleri tercih edebilir ve çok modern bir oturma odası oluşturabilirsiniz.

Gerekli sayıda parçayı saklayın

16-gerekli-parça-sayısını-koruyun

Daha önce birçok kez bahsettik, bu odalardaki asıl şey onları aşırı yüklememek, bu yüzden minimalist dekorasyonu tercih etmek ve gerçekten ihtiyacınız olan mobilyaya sahip olmak daha iyidir.

Alanı resimlerle dekore edin

17-alanı-resimlerle-dekore et

Dikdörtgen oturma odanızda minimal parçaları tercih etseniz bile sıkıcı bir alana sahip olmak zorunda değilsiniz, sınırlı bir renk paletinde farklı resimleri kullanarak çok fazla öne çıkmasınlar ama kişilik katsınlar. çevreye.

L şeklinde bir kanepe tercih edin

18-Kanepe Seçeneği † -en-L
Kaynak

Şüphesiz koltuk, oturma odasındaki en önemli parçadır, bu yüzden doğru koltuk tipini bulmak önemlidir. Dikdörtgen bir oturma odasındaki L şeklindeki bir kanepe, ortamın iki duvarından yararlanmak ve özellikle misafir aldığınızda işlevsellik eklemek için harikadır. Kanepeden çıkan kısmın dolaşımı kesintiye uğratmadığını unutmayın.

Küçük bir kanepe ve ek oturma yeri seçin

19-Kanepe Seç † -küçük ve tamamlayıcı-koltuklar
Kaynak

L şeklindeki bir kanepe en iyi seçenek olmadığında, daha sonra ziyaretçi kabul etmek için sandalyeler veya puflarla tamamlayabileceğiniz, ancak geçişi kesintiye uğratmamak için gerekirse hareket ettirilebilen küçük bir kanepe seçin. Bu, oturma odanıza yerden vazgeçmeden daha fazla esneklik sağlayacaktır.

Dikdörtgen oturma odanızda en iyisini ortaya çıkarın

Asla ortamın şeklinin sizi hayallerinizdeki oturma odasına sahip olmakla sınırlamasına izin vermeyin. Bu fikirlerde de gördüğünüz gibi dikdörtgen oturma odanızı daha büyük ve oldukça işlevsel bir alana dönüştürmenize yardımcı olabilecek birçok kaynak var.

Bu tür bir odada her zaman dolaşımı hesaba katmak ve en az 80 santimetre olan gerekli alanı bırakmak önemlidir. Ortamın konfigürasyonuna bağlı olarak sirkülasyon, kanepenin önünde veya arkasında verilebilir, bu, mobilyanın boyutuna ve seçimine bağlı olacaktır.

Tüm bu fikirlerin dikdörtgen oturma odanızdan en iyi şekilde yararlanmanıza ve ihtiyaçlarınız için çok kullanışlı bir alan yaratmanıza yardımcı olacağını, aynı zamanda çok güzel ve kişiliğe sahip olacağını umuyoruz.

Dikdörtgen Bir Oturma Odası Nasıl Dekore Edilir – [19 Ideas] konusu ilk decorau.com üzerinde yayınlandı.

Umay Karay

Umay Karay, iç mekan tasarımı ve dekorasyon alanındaki yetenekleriyle öne çıkan bir blog yazarıdır. İç mekanların estetiğini ve fonksiyonelliğini bir araya getirme konusundaki tutkusu, onu dekorasyonseverler için ilham kaynağı haline getiriyor. Kendisi, başarılı bir tasarım okulundan mezun olduktan sonra sektörde deneyim kazandı ve bu deneyimini "Decorau.Com - Dekorasyon Fikirleri" adlı blogunda paylaşmaya başladı. Blogu, iç mekan tasarımı konusundaki temel prensiplerden renk ve stil seçimine, DIY projelerden son trendlere kadar geniş bir yelpazede içerik sunuyor. Umay, okuyucularına mekanlarını güzelleştirmeleri ve kişiselleştirmeleri için pratik öneriler sunarken, binlerce takipçisiyle etkileşimde bulunmayı da unutmuyor. Onun blogu, dekorasyonseverler için vazgeçilmez bir kaynak haline gelmiştir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu