Dekorasyon ÖrnekleriHalı Modelleri

Dış mekan halıları hakkında bilmeniz gereken 3 şey

Evin dışı bahçeler için halı modelleri

Kıştan sonra sıcak gelir ve dışarısı özellikle teraslar, bahçeler veya teraslar gibi takılmak için en sevdiğimiz yer haline gelir. Terasınızı, bahçenizi veya verandanızı gerçekten davetkar hale getirmek için dış mekan halıları veya kilimleri tam olarak ihtiyacınız olan şeydir.

Bu alanların daha rahat bir ortam yaratmak için kilimlerle biraz stil ve konfora sahip olamayacağını kim söylüyor?
teras için halı modeli
Dış mekan halıları, iç mekan kilim-halı veya normal paspaslardan farklıdır. Güneş ışığından solmaya karşı dayanıklı liflerden yapılmışlardır ve teknik özellikleri nedeniyle herhangi bir sorun olmadan elementlere dayanabilirler. Bu, herhangi bir dış mekanı kusursuz bir şekilde iyileştirdikleri için onları aynı zamanda işlevsel ve dekoratif hale getirir.

İlginizi çekebilir: Peluş Halı Modellerini Gördünüz Mü?

Buna ek olarak, giderek daha fazla çeşitlilik ve çok çeşitli kompozisyonlar, tasarımlar ve ölçümler ile çok yönlüdürler. Bu nedenle, bir tane almak istiyorsanız, size en uygun dış mekan kilimlerini seçmeden önce bilmeniz gereken 3 ipucu veriyoruz.

Hangi boyutlarda dış mekan halısı yaygındır?

Hangi boyutta dış mekan halısı kullanacağınızı bilmek için, öncelikle hangi alanı kaplamanız gerektiğini hesaba katmanız gerekir.

İster bir dinlenme alanı, ister hasır koltuklar, hatta bir havuz şezlongu alanı olsun, ideal olan mümkün olduğunca fazla alanı kaplamaktır. Özellikle her şey açıkken ve geniş bir alanımız varken. İdeal olarak kullanılacak alanın tamamının bir kilim ile kaplanması bu nedenle özellikle açık alanlarda öne çıkarmak istediğiniz alanı sınırlandırmanıza yardımcı olur.
bahçe halı örneği
Küçük balkonlar için kilimlerden bahçeler veya havuz alanları gibi geniş alanlara kadar her boyutta çok çeşitli kilim modelleri mevcut.

Ayrıca, dış mekan kilimleri için çeşitli bordürler veya yüzeyler de sunuyoruz, bu nedenle tamamen özelleştirilmiş bir dış mekan kilim elde etmek her zamankinden daha kolay olacak.

Ne tarz bir dış mekan halısı seçilir

Halı dünyasına uygulanan yenilikler sayesinde artık hemen hemen tüm stil ve tasarımlarda dış mekanlara yerleştirilebilecek kilimler bulabiliyoruz.

Bu durumda onları standart boy kilimler ve özel kilimler olmak üzere iki büyük gruba ayırırdım.

Bir yandan standart ebatlı kilimler açısından her türlü stil ve desende etnik kilim, geometrik kilim, modern çizimleri, hatta klasik ya da vintage tarz kilimler bulabiliyoruz. Bu durumlarda en çok kullanılan ölçüler, en küçük köşeler için 80×150’den 160×230 veya 200×300 cm’ye kadar, daha büyük teraslar, bahçe alanları veya yüzme havuzları için uygun ölçülerdir.

şezlong önü halı

kilim desenli halı

halı motifi

sadalye altı halı

ev dışı halı deseni

renkli halı modelleri

mavi gri halılar

Desenli halılarla dekorasyon konusunda tutkuluysanız ve süslemek için çok geniş bir alanınız varsa, daha modern bir etki yaratmak için iki kilim yerleştirmeyi veya hatta üst üste koymayı düşünün.

Öte yandan, farklı örgüleriyle öne çıkan, atkı ve çözgüleri parlak renklerde veya nötr renklerde bir araya getiren, sivri, kalın düğüm veya ip efekti gibi desenler oluşturan geniş bir ölçüye göre yapılmış kilim kataloğumuz da var. .

Tarzını olabildiğince bitkisel lifli veya sisal görünümlü kilimlere benzetiyorsak, örgülü kilimleri düz renklerle seçmeliyiz. Daha çarpıcı, daha fazla renk çeşitliliğine sahip bir şey istiyorsak, parlak renkli desenlere sahip dokuma kilimler arasında seçim yapabiliriz. Tarz ne olursa olsun, dış mekan alanınıza uygun bir halı mutlaka vardır.

Dış mekan halıları için hangi malzemeler kullanılır?

Normalde, elementlere tamamen maruz kalan dış mekan halıları, özellikle düz dokuma olarak adlandırılan bir tür örgü ile yapılır. Bu örgü türü, suni çim gibi tüylü veya kadifemsi bir yüzeye sahip olmadığı için karakteristiktir, ancak düğümleri sayesinde halı dokunarak örgüleri arasında renk kombinasyonları veya sıçramalar oluşturur.

Bu örgü sistemi sayesinde bitkisel lifli kilimleri taklit eden düz renklerde, basit geometrik çizimlere sahip standart ebatlı kilimler veya modern ama büyük çizimlere sahip dış mekan kilimleri bulabiliyoruz.
havuz kenarı güneşlenen kadın
Dış mekan halı bileşimlerinin çeşitliliğine gelince, normalde 3 tip elyaf kullanılır: polipropilen, vinil, polyester veya geri dönüştürülmüş PET plastik şişelerden oluşturulan sentetik elyaf. Üçüncü kompozisyon, daha sürdürülebilir ve ekolojik doğası nedeniyle en yeni ve en önemlisidir.

Kalite açısından, geri dönüştürülmüş elyaf kilimler, kullanıma çok daha dayanıklı oldukları ve daha fazla dayanıklılığa sahip oldukları için daha iyi teknik özelliklere sahiptirler.Polipropilen elyaf, standart boyutlu kilimler veya ev içi kullanım için özel yapım kilimler için daha yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu elyafla ilgili en iyi şey, kalite/fiyat oranıdır.

Vinil kilimler de dikkate alınması gereken bir seçenektir. Yaklaşık 3 mm kalınlığında daha ince bir kumaştır, ayrıca güneş ışığına karşı direnci de iyidir ve elbette bu kilimlerin su geçirmez olduğunu unutmamalıyız, bu nedenle balkon veya terasımızdaki giderleri kilim ile kapatmamalıyız. . Ya da belki yağmur yağdığında olması gerektiği gibi tahliye olmayabilir.
teras için halı
Ayrıca, zemininiz veya döşemeniz çok pürüzlüyse veya fayanslar arasında daha derin derzler varsa, kiliminizin kullanımı sonunda yüzeyi işaretleyebilir. Bu kilimler daha çok düz zeminler veya düzensizliği az olan zeminler için uygundur 🙂

Lifleri hemen hemen her temizlik ürününe dayanabileceğinden hepsinin bakımı ve bakımı kolaydır. Bu, dışarıda elle yıkamanın çok daha kolay olacağı anlamına gelir.

Dış mekan kilimlerinin nihai sonucu

Balkon, teras, bahçe, salon veya koridor alanınıza bir dış mekan halısı yerleştirmek dış mekan dekorasyonunuzu tamamlamak için tercih edebileceğiniz en iyi seçeneklerden biridir. Kendiniz ve sizin için daha sıcak ve rahat bir ortam yaratın ve ayrıca bakımı unutun.
havuz halısı
Tüm halı tasarımları, renkleri ve boyutları kataloğumuzu görmek için Decorau.Com Halı Modelleri kategorisi dış mekan halıları bölümünü ziyaret edin.

Türkiye veya Avrupa’da üretilmiş, en iyi sentetik lifler veya geri dönüştürülmüş liflerle, ekolojik ve çevresel açıdan sürdürülebilir yüksek kaliteli halıl örneklerini sitemiz üzerinden güncel olarak takip edebilirsiniz.

Bugün bir dış mekan kilimiyle terasınızı veya bahçenizi canlandırın.

İç veya dış mekan için. Düz veya çok renkli. İster dekorasyon ister pratik bir yardımcı olarak. Dış mekan halıları gerçek bir çok yönlü yetenek ve çok yönlülükleriyle size ilham verecek. Özellikle balkon ve teraslarda yaşam aksesuarı dış mekan halısı bu senenin vazgeçilmezi.

Umarız kendi yaz vahanızı yaratmaktan keyif alırsınız!

Umay Karay

Umay Karay, iç mekan tasarımı ve dekorasyon alanındaki yetenekleriyle öne çıkan bir blog yazarıdır. İç mekanların estetiğini ve fonksiyonelliğini bir araya getirme konusundaki tutkusu, onu dekorasyonseverler için ilham kaynağı haline getiriyor. Kendisi, başarılı bir tasarım okulundan mezun olduktan sonra sektörde deneyim kazandı ve bu deneyimini "Decorau.Com - Dekorasyon Fikirleri" adlı blogunda paylaşmaya başladı. Blogu, iç mekan tasarımı konusundaki temel prensiplerden renk ve stil seçimine, DIY projelerden son trendlere kadar geniş bir yelpazede içerik sunuyor. Umay, okuyucularına mekanlarını güzelleştirmeleri ve kişiselleştirmeleri için pratik öneriler sunarken, binlerce takipçisiyle etkileşimde bulunmayı da unutmuyor. Onun blogu, dekorasyonseverler için vazgeçilmez bir kaynak haline gelmiştir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu