Faydalı Bilgiler

Ev Ofis Ergonomisi

Evden çalışma kültüründeki mevcut yükseliş göz önüne alındığında, ev dekorunu ve evin içini planlamak, evlerinin dışında çalışan insanlar için çok önemli hale geldi.

Bunları planlarken, bir ev ofisin ergonomisini akılda tutmak çok önemlidir çünkü işinizi zayıf aydınlatmalı bir ortamdan veya sıkışık bir masadan halledebilirsiniz, ancak fiziksel sağlığınızdan ödün vermiş olacaksınız. Uzun vadede, bu tür ayarlar size zarar verir, bu nedenle ev ofis ergonomisi zamanınızı ve çabanızı hak eder, böylece küçük bir planlama hem sağlığınızı hem de üretkenliğinizi korumak için uzun bir yol kat edebilir.

Ev Ofis Ergonomisi

Ev Ofis Ergonominizi Nasıl Planlayabilirsiniz?

Aydınlatmaya odaklanın

Evinizin içindeki aydınlatma, işleyişiniz için gerçekten önemlidir. Ekran parlamasının en aza indirildiğinden emin olmanız gerekir. Bunu yapmak için, pencereleri arkanızda veya tam önünüzde tutmak yerine çalışma alanınızı herhangi bir pencerenin yan tarafına ayarlayabilirsiniz. Bu şekilde, cihazınızın ekranı dışarıdaki ışıktan daha parlak olacaktır / güneş ışığı sizin için iyi bir seçenek değilse, iç aydınlatmayı da aynı şekilde ayarladığınızdan emin olun. Mevcut ışık kaynaklarına göre hareket ettirilebilecek esnek ve hafif ev ofis mobilyaları kullanın.

Sırt Desteğinize İyi Bakın

Sadece bel destekli ev ofis mobilyaları kullanın ve sırtınıza iyi bakın. Sırtınızı uzatmanıza ve ev ofis masanızdan biraz uzak durmanıza ve dizlerinizin kalçalarınızla aynı seviyede kalmasına olanak tanıyan bir sandalye yüksekliği belirleyin. Sandalyeyi bazı koltuk minderleri ile eşleştirmeyi deneyin. Kolçaklı bir sandalye kullanıyorsanız, daha uzun çalışma saatlerini çekebilmeniz için omuzlarınızı yastıklayacak şekilde ayarlayın.

Bacak Mesafesi Öncelikli Olmalıdır

Dizleriniz ve ayaklarınız için çok fazla boş alana sahip olmanızı sağlayan bir çalışma yüzeyi seçmelisiniz. Bunun için, daha yüksek ev ofis masalarını kullanmayı deneyin ve bu bir seçenek değilse, masanızın bacaklarını yukarı kaldırmak için bloklar ve tahtalar gibi diğer malzemeleri bile kullanabilirsiniz. Bu şekilde bacaklarınızı kramplardan kurtarırsınız ve kendinizi çok daha uzun süre devam ettirebilirsiniz.

Ayaklarınız İçin Biraz Destek Alın

Ayaklarınızı yere düz bir şekilde koymaya çalışın. Sandalye yüksekliğiniz buna izin vermiyorsa, ayaklarınızın asılı kalmaması için ayrı bir ayak dayama yeri alın ve ev ofisinizden uzun saatler çalışmaktan yorulmanıza neden olun.

Bileklerinizi Koruyun

Çoğunlukla bütün gün yazı yazdığınız için, karpal tünel kapma riskini almamak için bileklerinize dikkat etmelisiniz. Bunu, masanıza bir bilek desteği takarak veya bileklerinizi de yastıklayabilen katlanmış liflerle yapabilirsiniz.

Ekran Kullanımı

Günümüzde çalışırken hepimiz sürekli olarak ekranlarımıza yapışıyoruz ve kullandığımız ev ofisin ergonomisinin de gözümüze iyi bakmasını sağlamalıyız. Ekranınızın göz hizasına yerleştirildiğinden emin olun, böylece çenenizi net bir şekilde görmek için aşağıya çekmeniz gerekmez, çünkü bu boyun ve sırt ağrısına neden olabilir. Ekranın ideal konumu, oturduğunuz yerden bir kolun diğer ucunda düz bir yüzeyde olmalıdır. Bifokal lens kullanıyorsanız, daha iyi çalışması için ekranınızı birkaç inç daha aşağı indirin.

Eller Serbest Çağrıları Sağlayın

İş günlerimizde sık sık birden fazla görüşmeyi açıp kapatmamız gerekir ve bir bilgisayar ekranına odaklanırken telefonlarımızı tekrar tekrar elimize almak, boyun tutulmamıza neden olabilir. Bunu önlemek için, telefonunuzu çalışma saatleriniz sırasında yalnızca hoparlör modlarında kullanın veya daha uzun saatler boyunca rahat bir kablosuz kulaklık kullanın. Bu şekilde, telefonunuzu kendinizden uzağa yerleştirerek dikkatiniz dağılmadan da çalışabilirsiniz.

Ayakta Bir Masa Kullanmayı Düşünün

Mümkünse, ayakta duran bir masa da deneyebilir ve yatırım yapabilirsiniz. Bu, çalışırken ayaklarınızın üzerinde olmanızı sağlayacak ve sırt veya omuz ağrısı olasılığını azaltacaktır. Ayakta duran bir masa ev ofisiniz için iyi bir seçenek değilse, dizüstü bilgisayarınızı yüksek bir tezgaha veya başka bir yüzeye yerleştirmeyi deneyebilirsiniz. Bu ortama alışmanız biraz zaman alabilir, ancak bu, herhangi bir desteği olmayan veya dağınık ev ofis masaları olmayan bir sandalye kullanmaktan çok daha sağlıklıdır.

Jacksiani Erat Sleiter

Ara Verdiğinizden Emin Olun

Son olarak, çalıştığınız süre boyunca tek bir yerde olduğunuzdan emin olun. Ev ofis mobilyalarınızı ve genel evinizin içini ayarlayın, böylece işler arasında mola verirken bir iş istasyonu ve görüş değişikliği için gidebileceğiniz bir yer olabilir. Çalıştığınız her 25 dakika için yaklaşık 5 dakikalık bir mola vermeye çalışın ve masanızdan kalkıp fiziksel olarak kendinizi ev ofisinizin farklı bir bölümüne kaydırın, bu da kısa süreliğine işinizden uzaklaşmanızı sağlayabilir. böylece yenilenmiş olarak geri dönebilirsiniz.

Etkili bir ev ofis ergonomisi yaratmak, bir bulmacanın farklı parçalarını birbirine uydurmak gibidir. Süslü, rahat bir sandalye almak veya istasyonunuzu iyi aydınlatma kaynaklarıyla birlikte kurmak kadar basit değil. Gözlerinizi veya sırtınızı zorlamadığınızdan emin olurken uzun süre kalbinizin içeriğiyle çalışmanıza izin veren bir kurulum oluşturmak için elinizdeki her şeyi yapmaya ve küçük ayarlamalar yapmaya çalışmakla ilgilidir.

BeyazYastık ile artık hayalinizdeki ev ofisinizin vizyonunu gerçeğe dönüştürme zamanı. Konfor, pürüzsüzlük ve güvenlik – hepsi ev ofisin ergonomisi ile mümkündür.

Ev Ofis Ergonomisi konusu ilk decorau.com üzerinde yayınlandı.

Umay Karay

Umay Karay, iç mekan tasarımı ve dekorasyon alanındaki yetenekleriyle öne çıkan bir blog yazarıdır. İç mekanların estetiğini ve fonksiyonelliğini bir araya getirme konusundaki tutkusu, onu dekorasyonseverler için ilham kaynağı haline getiriyor. Kendisi, başarılı bir tasarım okulundan mezun olduktan sonra sektörde deneyim kazandı ve bu deneyimini "Decorau.Com - Dekorasyon Fikirleri" adlı blogunda paylaşmaya başladı. Blogu, iç mekan tasarımı konusundaki temel prensiplerden renk ve stil seçimine, DIY projelerden son trendlere kadar geniş bir yelpazede içerik sunuyor. Umay, okuyucularına mekanlarını güzelleştirmeleri ve kişiselleştirmeleri için pratik öneriler sunarken, binlerce takipçisiyle etkileşimde bulunmayı da unutmuyor. Onun blogu, dekorasyonseverler için vazgeçilmez bir kaynak haline gelmiştir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu