Faydalı Bilgiler

Evde nasıl daha az enerji harcanır?

Evde nasıl daha az enerji harcanır? Bir ev İnsanların oranı düşündüğümüz boyutların çok ötesine geçiyor. Konutumuzun dış duvarları, arazimizin korkulukları veya duvarları ile sınırlı değildir. Evimiz tüm gezegenimizdir.

Bu nedenle, sınırlı olan doğal kaynakları da içeren, içindeki her şeye saygı duymalı ve çok iyi bakmalıyız.

Günümüzde ekoloji ve sürdürülebilirlik hakkında çok daha fazla şey söyleniyor. Ama bu konularda oldukça geç kaldık. Pratikte, günlük hayatımızda hala çok az şey yapıyoruz.

Çok daha fazla su tasarrufu yapmalı ve daha az elektrik harcamalıyız. Ve enerjiden bahsetmişken, yılın bu zamanında, yazın, ortamları yenilemeye daha da fazla harcama yapmak yaygındır. Sadece bu fatura hem cebimiz hem de gezegen için çok yüksek olabilir.

Ve israfı önlemek mümkün mü? Daha az enerji harcayabilmek için davranışlarımızı gözden geçirmemiz gerekiyor mu? Ve daha temiz enerjiyi, yani evimizdeki çevreye daha az zararlı kullanmanın bir yolu var mı? Aşağıdaki metinde açıklamaya çalışacağımız şey budur.

cam panelli ve bol miktarda doğal ışık alan oturma odası
Fotoğraf: Bordin ve Soares

Günlük olarak nasıl daha az enerji harcayabiliriz?

Bu sorunun cevabı bu metne sığmayabilir. Hala insanların günlük yaşamlarında yaptığı birçok yanlış var – bazıları kasıtlı, diğerleri kasıtsız.

Çoğu zaman umursamıyoruz. Ancak sonuçlar geldiğinde, hızlı bir değişikliğin gerekli olduğunun farkındayız.

Elbette, yüksek sıcaklıklar bazen bizi belirli eylemleri yapmaya zorlar. Ancak diğer günlük durumlarda giderlerimizi azaltarak bu denklemi dengelemeye çalışabiliriz.

Yapmanız gereken ilk şey, kendinize bu enerji harcamasının gerçekten bir sorun olup olmadığını sormaktır. Bunun nedeni, gazlı cihazlardan elektrikli cihazlara geçtiğiniz için bu faturanın daha yüksek olabileceğidir.

Bu ölçekte, elektrik üretebilmenin daha fazla petrol üretmekten daha kolay olduğunu söyleyebiliriz – çünkü bu fosil maddenin ayrışmasından kaynaklanıyor. Yani, bu kesinlikle doğaya çok daha faydalıdır. Eğer bunu yaptıysanız, çok iyi.

Şimdi, yine de daha az enerji harcamaya karar verdiyseniz, ev aletlerinizi değil, onları kullanma şeklinizi gözden geçirmeniz gerekir. Örneğin:

 • Yaz aylarında duşu açmaya gerek yoktur; yılın bu zamanında suyunuzu ısıtmamıza gerek yok.
 • Hava fanları odaları soğutmaya yardımcı olur ve klimalara göre daha az elektrik kullanır.
Kaynak: Leonardo Muller
duvar fanı daha az enerji kullanan bir seçenektir
Fotoğraf: Viva Decora
 • Ayrıca verandamızı hava üfleyicilerle süpürmemize veya balkonları jet yıkama ile yıkamamıza gerek yoktur. Genellikle bir süpürge ve ortak bir hortum yeterlidir.
 • Evin içinde aynı şey. Zemini temizlemek için her zaman elektrikli robotlar veya elektrikli süpürgeler kullanmamıza gerek yok.
 • Mutfakta, yemek pişirmeyi veya çırpıcı ve karıştırıcı kullanmayı içermeyen yiyecekler hazırlamanın yollarını arayabiliriz. Aslında bu öğünler genellikle insan sağlığına daha faydalıdır.
 • Ve evin her odasında, gün boyunca, güneş ışığının tadını çıkarmak için pencereleri açabiliriz; ve geceleri yalnızca ekonomik lambaları olan lambaları kullanın.
taze meyvelerle öğütülmüş meyve kasesi
Fotoğraf: Viva Decora

Rutinimizde en iyi ne yapabiliriz?

Elbette daha az elektrik harcamak için daha yapılacak çok şey var.

 • Suyu içmek için her ısıttığınızda, kalan sıvıyı hemen bir termal kavanoza koyun, böylece ısınızı daha uzun süre korur ve tekrar enerji israfını önlersiniz.
 • Ocakta hazırlanan ve hala sıcak olan yiyecekler doğrudan buzdolabına yerleştirilmemelidir. Bu durumda, gıdanın cihazla ısı alışverişi sistemi aşırı yükleyerek daha fazla enerji harcanmasına ve hatta bozulmasına neden olabilir.
mutfak aletlerine daha az enerji harcamak için ipuçları
Fotoğraf: Maricy Marcos Borges
klimalı yemek odası
Fotoğraf: Claudia Comparin’in projesi
 • Mümkünse, çamaşır makinesinde yıkamak için mümkün olduğu kadar çok çamaşır biriktirmek en iyisidir.
 • Yaz aylarında ayrıca kurutucu kullanmaya gerek yoktur – güneş ışığının tadını çıkarın.
 • Yıkayacak çok az bulaşıkınız varsa, parçaları bulaşık makinesine koymayın.
 • Ve kapağı sadece gerektiğinde açın. Ortamlar arasında doğal havalandırma yapmak en iyisidir. Evdeki havayı ve enerjiyi yenilemek için pencereleri açın ve zorunlu havalandırma ile daha az ışık kullanın.
geniş çamaşır alanı, kıyafetleri asmanıza ve kurutucudan kaçınmanıza olanak tanır
Fotoğraf: Viva Decora

Konutumuzda neyi değiştirmemiz gerekiyor?

Evimizi taşımanın son aşaması, birkaç elektrikli cihazın değiştirilmesini içerebilir.

Klimanızın, buzdolabınızın, çamaşır makinenizin ve çamaşır makinenizin modelini değiştirmeniz gerektiğinde zaman gelmiş olabilir.

Yeni modeller çok daha ekonomik ve uzun ömürlü bir işletim sistemine sahip. Ve bu kombinasyon hem çevre dostu hem de aylık bütçeniz olabilir.

Yeni ev aletleri modelleri daha ekonomik olma eğilimindedir
Fotoğraf: Viva Decora

Elektrik tüketimindeki bir diğer büyük kötü adam da bilgisayardır. Tabii ki, şu anda esas olarak evde çalışmak ve okumak için kullanmamız gerekiyor. Ancak yine de, daha ekonomik bir model için, daha fazla enerji depolamasına sahip ve ışıktan tasarruf etmek için çalışma durumunu kolayca değiştiren bir bataryaya sahip bir model için değiştirme zamanının gelip gelmediğini değerlendirebiliriz.

Basit görevler için bilgisayar için iyi bir yedek tablettir. Yeni modeller de çok daha ekonomiktir ve akünüzde daha fazla enerji depolayabilir. Daha az zaman harcamaları gerekir. Ayrıca, Wi-Fi ağına bağlı uygulamalar aracılığıyla diğer ekipmanların çalışmasını ve enerji harcamasını kontrol etmek için de kullanılabilirler.

Daha az enerji harcamak için dizüstü bilgisayar veya tablet içeren ev ofisi
Fotoğraf: Alex Bonilha

Sonuç olarak, bütçenizin büyük bir kısmını biriktirdikten sonra, bu paranın bir kısmını eviniz için temiz elektrik üretimi için bir güneş paneli sistemine yatırım yapmak için kullanmayı düşünebilirsiniz.

İlk finansal yatırım büyüktür, ancak uzun vadeli maliyet-fayda karşılığını verir. Gelecekte doğaya yardım etmeyi vaat eden, günümüzün teknolojisidir.

güneş panelli çatı, elektrikten tasarruf etmek için bir alternatiftir
Fotoğraf: Viva Decora

Peki, bu tasarruf alışkanlıklarından başlayıp sonra evde alternatif enerji üretim teknolojilerini kullanmayı düşünmeye ne dersiniz?

Evde nasıl daha az enerji harcanır? konusu ilk decorau.com üzerinde yayınlandı.

Umay Karay

Umay Karay, iç mekan tasarımı ve dekorasyon alanındaki yetenekleriyle öne çıkan bir blog yazarıdır. İç mekanların estetiğini ve fonksiyonelliğini bir araya getirme konusundaki tutkusu, onu dekorasyonseverler için ilham kaynağı haline getiriyor. Kendisi, başarılı bir tasarım okulundan mezun olduktan sonra sektörde deneyim kazandı ve bu deneyimini "Decorau.Com - Dekorasyon Fikirleri" adlı blogunda paylaşmaya başladı. Blogu, iç mekan tasarımı konusundaki temel prensiplerden renk ve stil seçimine, DIY projelerden son trendlere kadar geniş bir yelpazede içerik sunuyor. Umay, okuyucularına mekanlarını güzelleştirmeleri ve kişiselleştirmeleri için pratik öneriler sunarken, binlerce takipçisiyle etkileşimde bulunmayı da unutmuyor. Onun blogu, dekorasyonseverler için vazgeçilmez bir kaynak haline gelmiştir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu