Dekorasyon Örnekleri

Evinizi Daha Büyük Göstermek İçin Nasıl Tasarlarsınız?

Büyük ev dekorasyonu 2025

Kentsel apartmanlarda, küçük bir alana çok sayıda öğe eklemeniz gerektiğinden, alan sıkıntısı oldukça gerçektir. Örneğin, eviniz ne kadar küçük olursa olsun, oturma odası mobilyaları, yatak, saklama alanı, ev aletleri gibi temel şeylere ihtiyacınız var. Sonuçta evinizde işlevsellik ve konfordan ödün veremezsiniz.

Akılda Tutulması Gereken 10 Fikir

Küçük odaların mutlaka dağınık ve sıkışık görünmesi gerekmez. Bir evde sahip olduğunuz sınırlı alandan en iyi şekilde yararlanmak için iç dekorunuzu nasıl planlayabileceğiniz aşağıda açıklanmıştır.

1. Dekoru Minimalist Tutun

Çok fazla öğe, bir alanın daha küçük ve daha karmaşık görünmesini sağlar. Bundan kaçınmak için modern ve şık görünen işlevsel, minimalist iç mekanları tercih edin. Büyük mobilyalar veya birkaç ayrı oturma elemanı kullanmayın. Bunun yerine, dikkati çeken ve alanın geri kalanını temiz tutan merkezi mobilyalar seçin.

Minimal öğeler yalnızca işlevsellik katmakla kalmaz, aynı zamanda evin daha ferah görünmesini sağlar. Evin boyut yanılsamasını geliştirmek için ince ayaklı kanepeler, şık karyolalar ve daha küçük aksesuarlar seçin.

2. Açık Bir İç Plana Bağlı Kalın

Tipik bir ev, kapalı bir mutfağa ve oturma odası ve yemek alanı olarak ikiye katlanan bir salona sahiptir. Alanı daha büyük göstermek ve kat planını genişletmek için açık mutfağa çevirebilirsiniz.

Kapıların mutfak alanından çıkarılması, oturma odasına sorunsuz bir şekilde uyum sağlamasına olanak tanır ve böylece daha büyük bir alan yanılsaması yaratır. Ancak açık mutfaklardan hoşlanmıyorsanız, ışığın içeri girmesine izin veren ve iki oda arasındaki bağlantıyı koruyan cam kapılar veya metal paneller takmayı deneyin.

3. Çok İşlevli Mobilyalar Alın

Evde her zaman zemin alanınız kısıtlıdır. İstediğiniz tüm mobilyalara sahip olamazsınız, ancak bu, en sevdiğinizi seçip gerisini feda etmeniz gerektiği anlamına gelmez. Bir odaya daha fazla mobilya eklemek yerine, çok işlevli mobilyalar alın.

Buna çekyatlar, dönüştürülebilir sandalyeler, katlanır masalar, sandıklı kanepeler, raflı zemin lambaları, duvara monte şifonyerler vb.

4. Evinizi Nötr Tonlara Boyayın

Koyu, cesur gölgeler ışığı emer ve bir alanın daha kompakt görünmesini sağlar. Evinizi daha büyük ve havadar görünmesi için nötr ve açık renklere boyayın. Gri, beyaz ve bejden sıkıldıysanız renk molası için pastel tonları ekleyin.

Maksimum ışığı yansıtan sessiz renkler kullandığınızdan emin olun. Nötr boya şemaları, her türlü dekorla uyumlu olduklarından, etrafında tasarlamak da kolaydır. Zeminleriniz koyu bir renge sahipse, duvar dekoruna uyması için açık tonlarda büyük kilimler yerleştirmeyi düşünün.

5. Depolama Alanlarını Gizle

Küçük bir evde büyük depolama dolaplarına ve büyük gardıroplara sahip olmayı gerçekten göze alamazsınız. Ancak bu, geniş depolama alanına ihtiyacınız olmadığı anlamına gelmez! Peki çözüm nedir? Akıllı dekor için basit, gizlenebilir depolama alanları.

Daha az yer kaplamak için dikey olarak geniş saklama alanı olan şifonyerler ve raflar alın. Duvara monte şifonyerler, gardıroplar ve çalışma masaları alın. Yataklar ve kanepeler gibi ilave saklama kutuları olan mobilyalar satın alın. Fazladan dağınıklığı ortadan kaldırmak için tavana yakın depolama alanları da oluşturabilirsiniz.

6. Banyo İçini Akıllıca Planlayın

Küçük banyolar, çoğu insan için, özellikle de her zaman kuru alan sevenler için bir acıdır. Daha küçük banyolarda ayrıca depolama alanı ve sıkışık bir makyaj alanı ile ilgili sorunlar vardır. Bu güçlüklerden kaçınmak için banyonun içini akıllıca planlayın.

Daha fazla boş alan elde etmek için duş ve makyaj alanını akıllıca ayırın. Kapı olarak yüzer raflar veya aynalı bir duvar dolabı ekleyin. Genel aydınlatma için sıcak ışıklar ve beyazımsı ampuller seçin. Ayrıca, daha iyi alan yönetimi için duş alanında çok seviyeli raflar edinin.

7. Diyagonal Zemin Tasarımlarını Seçin

Diyagonal desenler doğal olarak bir alanın daha büyük görünmesini sağlar. Odaları daha büyük göstermek için döşemenizde bu numarayı kullanın. Bu parke zeminlerde en iyi sonucu verir. Bitmiş görünüm benzersizdir ve daha fazla alan yaratmak için tasarlanabilir.

Odada bir odak alanı oluşturmak için çapraz düzeni kullanabilirsiniz. Dağınık görünümden kaçınmak için alanın geri kalanını minimalist tutun.

8. Sanat Eserlerini ve Aynaları Doğru Yerlerde Tutun

Aynalar bir alana derinlik katar, bu nedenle bir odayı daha büyük göstermek için aynaları stratejik olarak yerleştirmek asırlık bir numaradır. Bu, renkleri ve ışıkları yansıtarak optik bir yanılsama yaratır.

Benzer şekilde, bir odayı daha az klostrofobik hissettirmek için duvarlara resim ekleyebilirsiniz. Bir sanat eseri, desenlerine dikkat çekerek ve odanın görünümünü genişleterek gözlerinizi yanıltabilir.

İki duvar birbirine yakın olduğunda, bir duvarı yaratıcı yapın. Örneğin, yukarıdaki görüntüdeki oda, alana derinlik katan duvardaki resim olmasaydı çok sıkışık görünürdü.

9. Doğru Işıkları Seçin

Doğru aydınlatma, küçük bir odayı büyük ve ferah gösterebilir. Odak alanları oluşturarak, boşlukları ayırarak ve karanlık köşeleri kaldırarak küçük eviniz için harikalar yaratabilir.

Odanın daha geniş görünmesi için yukarı doğru yansıtan ışıklar ve dağınık aydınlatma düzenleri kullanın. Ayrıca pencerelerinizin doğal ışığın girmesine izin verecek kadar büyük olduğundan emin olun. Doğal ışık, yapay ampullerin kopyalayamayacağı havadar bir etki yaratabilir.

10. Saçmalık Olmayan Bir Yatak Alın

Büyük yatak başlıklarına sahip hacimli yataklar, küçük bir yatak odası için hiçbir şey yapmaz. Bu nedenle, dikkatlice düşündükten sonra eviniz için bir yatak seçmelisiniz. Yatağın neredeyse tüm zemin alanını kaplayacak kadar büyük olmasına izin vermeyin.

Ek depolama alanına sahip basit ve sağlam bir yatak alın. Yatak odanızın geri kalanını, odanın etrafında dolaşmak için yeterli alan olacak şekilde planlayın. Ayrıca mekanın daha aydınlık görünmesi için nötr tonlarda yatak örtüleri tercih edin.

Bir evi nasıl tasarladığınız, onun ne kadar rahat ve ferah göründüğü konusunda büyük bir fark yaratır. Evinizin hayalini kurduğunuz tüm alana sahip olmadığı için cesaretiniz kırılmasın. Kendi mükemmel cennetinizi yaratmak için eksiklikleri planlayın.

Gizli iç tasarım ipuçlarımız, herhangi bir alanı daha büyük ve daha parlak görünmesi için dönüştürebilir. Evinizi dekore etmek için daha zarif ve akıllı tasarım fikirleri için decorau.com’dakı uzmanlara danışın.

Editor

Yazarlarımız konularında uzman ve eğitimli kişilerdir. Sorularınızı en iyi şekilde cevaplamak, Fikre ihtiyaç duyduğunuzda en yaratıcı fikirleri üretmek için buradalar. Sizleride Bekliyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu