Dekorasyon Örnekleri

Evinizi dekore etmek için doğru renkleri nasıl seçersiniz?

Renkler iç tasarımda önemli bir rol oynar. Tonu belirlemenin yanı sıra bir atmosfer yaratmaya da yardımcı olurlar. Ayrıca bir alanı görsel olarak genişletme veya daha parlak hale getirme gücüne de sahiptirler. Mevcut trendi takip etmek isteseniz de istemeseniz de, uyumlu bir sonuç elde etmek için birkaç ipucu vardır. Evinizin duvarlarını boyamadan veya dekoratif obje ve aksesuarlara yatırım yapmadan önce tavsiyelerimize kulak verin.

Renk tekerleği

Asla aynı anda üçten fazla renk kullanmayın

İlk kural asla üçten fazla rengi bir araya getirmemektir. Çok renkli bir iç mekan, uyumsuz ve hatta boğucu olma riskini taşır. Dekorasyon söz konusu olduğunda, zevksizlik tuzağından kaçınmak için doğru miktarda rengi nasıl kullanacağınızı öğrenmeniz gerekir.

Baskın rengi seçmenizi ve ardından karışıma eklenecek diğer iki tonu seçmenizi tavsiye ederiz. Aksesuar seçiminizle (minderler, perdeler, kilimler, vb.) ikincil nüansları tanıtın. Amaç, renklerin çatışmasından dikkatlice kaçınırken odanıza dinamik bir his vermektir.

Renkleri paletteki yerlerine göre seçin

Tutarlı bir tasarım elde etmek için renk çarkında birbirinin zıttı olan renkleri bir araya getirmeniz gerekir. Örneğin, yeşil ve kırmızı, turuncu ve mavi veya sarı ve mor gibi harika bir şekilde birlikte çalışır.

Bununla birlikte, uyumsuz olarak düşünülebilecek bazı tonlar belirli bir dekorasyon stiliyle rezonansa girebilir. Yeşil ve mavi için durum böyledir.

Genel bir kural olarak, soğuk tonlar bir alanı görsel olarak genişletme eğilimindeyken, sıcak renkler bir alanı küçültme dezavantajına sahiptir. Öte yandan, sıcak bir atmosfer yaratırlar. Herhangi bir çalışmaya başlamadan önce, artıları ve eksileri tartmak çok önemlidir.

Dekorasyon için parlak renklerin seçilmesi

Bir iç mekanı canlandırmak için parlak bir renk gibisi yoktur. Ancak, çok fazla dinamik renk tonu kullanmak mekanı doygunlaştırma riski taşır. Parıldayan bir renk tonu seçmek ve bunu daha dinlendirici renklerle yumuşatmak daha iyidir. Belirli bir uyumu korurken yoğunlukla oynamaktan korkmayın.

Renklerin Anlamları
Renklerin Duygusal Anlamları

Kırmızıyı seviyorsanız, duvarlarınızı bu renge boyamanızın önünde hiçbir engel yoktur. Ancak kendinizi dizginleyin ve bu ateşli tonu beyaz, bej, açık gri veya boz kahverengi gibi nötr tonlarla birleştirin.

Kırmızıyı parlak sarı veya turuncu gibi güçlü renklerle birleştirmeyin. Kırmızı, vurgulu bir duvarda veya aksesuar seçiminde (vazo, yastık, resim…) kullanılabilir. Renge bağlı olarak, diğer duvarları açık bir tonda boyayın.

Kontrast oluşturmak için doğru renkleri seçmek

Mülayim bir iç mekandan kaçınmak için zıtlıkları tercih edin. İki zıt rengi birleştirmek bir odayı güzelleştirebilir. Açık gri veya bej gibi ağırbaşlı, sağduyulu tonlarda mavi veya yeşil gibi daha güçlü bir tonu tercih edin.

Renk Seçimi
Dekorasyonda temel bir renk anlayışı iyi bir başlangıç ​​noktası olabilir.

Siyah ve beyaz gibi bazı ikililer olmazsa olmazdır. Bu renk kombinasyonu bir mekana son derece çağdaş bir his vermenin yanı sıra, mekana karakter kazandırır. Örneğin modern bir mutfak alanına hoş bir ektir. Ortamı ısıtmak için ahşap gibi doğal malzemeler kullanabilirsiniz.

Renkler: bir alanı genişletmek için altın kurallar

Alanınız kısıtlıysa, bir odayı daha büyük göstermek için kullanabileceğiniz hileler vardır. İşte alanın sınırlı olduğu yerlerde uygulanacak birkaç altın kural:

  • Tercihen kısa dalga boyuna sahip bir renk seçin. Mavi için durum böyledir. Öte yandan, koyu, sıcak renkleri unutun.
  • İhtişam hissi yaratmak için beyaz veya bej gibi açık bir ton seçin. İskandinav tarzı için pastel tonlar çok iyi sonuç verir.
  • Ayrıca rahatlatıcı bir etkiye sahip doğal renkleri de göz önünde bulundurun. Güven verici açık renkler arasında keten, grej, koyu sarı ve kum bulunur.

Bir odayı aydınlatmak için hangi renkleri seçmelisiniz?

Işıkları açmadan bir odayı aydınlatmak için iyi seçilmiş renkler gibisi yoktur. Bu aynı zamanda doğal ışık eksikliğini telafi etmenin de bir yoludur.

Karanlık bir odada, duvarın bir bölümünü parlak sarı veya turkuaz mavisine boyamaktan çekinmeyin. Baskıcı etkiden kaçınmak için kendinizi vurgulu bir duvarla sınırlayın. Diğer duvarları beyaz bırakın ya da açık bir tonda (bej, krem vb.) boyayın.

Marshall İç Cephe Boya Kataloğu ve Renk Kartelası

Daha ince bir yolla, karanlık bir alana renk katabilirsiniz. Bir alanı aydınlatmak için kapı çerçevesini, bir oyuğun arkasını veya bir kitaplığı boyayın… Ayrıca bir mobilya parçasını parlak bir renge boyayabilirsiniz. Bu örneğin bir porselen dolabı olabilir.

İç tasarımda en yeni renkleri benimsemek

İç tasarım dünyasında her yıl belirli trendler ortaya çıkıyor. Modayı takip etmeyi ve çevrenizi düzenli olarak değiştirmeyi seviyorsanız, odanızın renklerini güncel trendlere göre seçin.

Koyu tonlar parlak, neşeli renkler lehine bir kenara bırakılıyor. Turuncu ve sarı, kırmızının cesur bir versiyonu gibi moda. Bu dinamik tonlar, dekoratörler arasında da popüler olan bej gibi daha yumuşak tonlarla harika bir uyum sağlıyor.

Yeşile de güvenebilirsiniz. Birkaç yıldır popüler olan bu renk, bir mekana sofistike ve doğal bir dokunuş katıyor. Mavi gibi yeşilin de birçok çeşidi vardır, böylece sıkılmazsınız.

Eğer saran renkleri tercih ediyorsanız, bu renkler hala çok moda. Bir oturma odasında veya yatak odasında koza etkisi yaratmanın daha iyi bir yolu yoktur. Sağlık krizi ve hapsedilmenin bir sonucu olarak kahverengi, pişmiş toprak ve boz kahverengi gibi hala önünde parlak bir geleceğe sahip.

Ayrıca okuyun:

Mutfak Dekorasyonu için Doğru Renk Seçimi

Yatak odası renk seçimi: Hangi renkler uygun?

Umay Karay

Umay Karay, iç mekan tasarımı ve dekorasyon alanındaki yetenekleriyle öne çıkan bir blog yazarıdır. İç mekanların estetiğini ve fonksiyonelliğini bir araya getirme konusundaki tutkusu, onu dekorasyonseverler için ilham kaynağı haline getiriyor. Kendisi, başarılı bir tasarım okulundan mezun olduktan sonra sektörde deneyim kazandı ve bu deneyimini "Decorau.Com - Dekorasyon Fikirleri" adlı blogunda paylaşmaya başladı. Blogu, iç mekan tasarımı konusundaki temel prensiplerden renk ve stil seçimine, DIY projelerden son trendlere kadar geniş bir yelpazede içerik sunuyor. Umay, okuyucularına mekanlarını güzelleştirmeleri ve kişiselleştirmeleri için pratik öneriler sunarken, binlerce takipçisiyle etkileşimde bulunmayı da unutmuyor. Onun blogu, dekorasyonseverler için vazgeçilmez bir kaynak haline gelmiştir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu