Her Telden

İskoç şehri Glasgow’da neler görebildiğimizi keşfedin

Glasgow, şehirde ne görülmeli

Glasgow şehri, Clyde Nehri kıyısında yer alan bir liman şehridir. Lowlands’deki bu İskoç şehri, Edinburgh ile karşılaştırıldığında genellikle ziyaret edilecek bir yer değil, aynı zamanda bazı ilginç şeyleri de gizliyor. 18. yüzyıldan 20. yüzyıla kadar çok müreffeh ve endüstriyel bir şehirdi, bu yüzden büyük bir büyüme gösterdi. Bugün hala Viktorya ve Gürcü mimarisinin yanı sıra daha modern alanları görebiliyoruz.

Bakalım neler var Glasgow kentindeki ilgi çekici yerler bu da ilginç bir ziyaret. Bir saat önce geldiği için Edinburgh’taysak harika bir ziyaret. Diğer şeylerin yanı sıra tarihi merkezini ve nehrin yanında yenilenen liman alanını göreceğiz.

St Mungo Katedrali

Glasgow'daki St Mungo Katedrali

Dır-dir Katedral, en eski binalarından biridir ve Gotik tarzın gerçek bir temsilidir. İskocya’da. 12. yüzyılda inşa edilmiş ve 15. yüzyılda yenilenmiş bir katedraldir. Şehrin koruyucu azizi olan ve 13. yüzyıldan kalma eski bir kriptada bulunan Aziz Mungo’nun mezarını ziyaret edebilirsiniz. Güncel olmasına rağmen güzel vitray pencereleri ve 15. yüzyıldan kalma tavanı da takdir edebilirsiniz. Çok güzel bir katedral ve Glasgow şehrinin önemli ziyaretlerinden biri.

Kelvingrove Müzesi

Glasgow Müzeleri

Bu şehirde çok sayıda müze var, ancak hepsini görmek için fazla vaktiniz yoksa görmeniz ve kaçırmamanız gereken yer burası. Bu müze güzel bahçelerle çevrilidir ve birçok ilgi çekici esere sahip olduğu için sadece çevresini çekmekle kalmaz. Odalarında görebiliriz Boticelli’nin ‘Duyuru’ veya Dalí’nin ‘Haçlı Aziz John Mesih’i’, Van Gogh veya Rembrandt’ın bazı tablolarının yanı sıra.

Glasgow Botanik Bahçesi

Glasgow Botanik Bahçesi

Bu güzel Botanik bahçesi West End’in bir ucunda. İlkbahar ve sonbahar gibi mevsimlerde çok güzel olan büyük bir halk parkıdır. Bu bahçede, ziyaret etmeye değer dev bir Viktorya dönemi serası olan Kibble Sarayı’nı buluyoruz. Güzel fotoğraflar çekmek için mükemmel bir yer.

Glasgow’daki Nekropol

Glasgow Nekropolü

St Mungo Katedrali’nin yanında güzel Glasgow nekropolü. Edinburgh’da, gerçekten özel bir çekiciliğe sahip olan güzel eski mezarlıkları da takdir edebilirsiniz. Bu mezarlık Viktorya döneminden kalmadır, bu yüzden bizi hayrete düşürecek birçok ayrıntıya sahiptir. Mezarlıktaki tüm detayları hayranlıkla seyrederek yürüyüşe çıkabilir, ayrıca yukarıdan görmek için katedrale çıkabilirsiniz.

Ashton y Gizli Lane

Ashton Lane ve Glasgow

Şeritler hakkında bir şey duyarsanız şehrin en güzel atmosferini bulabileceğiniz dar, eski ve Arnavut kaldırımlı sokaklardır. Yani başka bir ziyaret Mutlaka yapmak isteyeceksiniz, Ashton ve Hidden Lane’i içerir. Ashton üniversite bölgesinde yer almaktadır ve iyi bir atmosfere sahip barlar ve restoranlar bulabiliriz. Gizli, kafeler ve ilginç bir şeyler satın alabileceğiniz bazı dükkanlarla daha sessizdir.

Glasgow şehir merkezi

Buchanan Street en Glasgow

Sanat ve güzel cepheler bulduğumuz bir şehir olduğu için şehrin merkezinde ilginç yerler görebiliriz. George Meydanı, içinde savaş anıtı bulunan çok merkezi bir meydandır. Buchanan Caddesi’nde en ticari caddeyi buluyoruz bazı ilginç sokaklar veya yollar ve kentsel sanat sergileri ile şehirden. Mackintosh’ta bir gazetenin merkezi olan ama şimdi ücretsiz girişli bir müze olan çok tuhaf bir bina olan The Lighthouse’u da ziyaret edebiliriz.

İskoç şehri Glasgow’da neler görebildiğimizi keşfedin
konusu ilk decorau.com üzerinde yayınlandı.

Umay Karay

Umay Karay, iç mekan tasarımı ve dekorasyon alanındaki yetenekleriyle öne çıkan bir blog yazarıdır. İç mekanların estetiğini ve fonksiyonelliğini bir araya getirme konusundaki tutkusu, onu dekorasyonseverler için ilham kaynağı haline getiriyor. Kendisi, başarılı bir tasarım okulundan mezun olduktan sonra sektörde deneyim kazandı ve bu deneyimini "Decorau.Com - Dekorasyon Fikirleri" adlı blogunda paylaşmaya başladı. Blogu, iç mekan tasarımı konusundaki temel prensiplerden renk ve stil seçimine, DIY projelerden son trendlere kadar geniş bir yelpazede içerik sunuyor. Umay, okuyucularına mekanlarını güzelleştirmeleri ve kişiselleştirmeleri için pratik öneriler sunarken, binlerce takipçisiyle etkileşimde bulunmayı da unutmuyor. Onun blogu, dekorasyonseverler için vazgeçilmez bir kaynak haline gelmiştir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu