Mutfak Dekorasyonu

Kapalı mı yoksa açık mutfak mı? Avantajlar ve dezavantajlar

Yenileme söz konusu olduğunda, en çok şüphe yaratan konulardan biri mutfağın kapalı mı yoksa açık mı bırakılacağıdır. Her iki seçeneğin de büyük bir takipçisi var. Mutfağı tasarlarken ailenin ihtiyaçlarını ve ona vereceğiniz kullanımı düşünmeniz gerekiyor. Aşağıda, kendinize eviniz için en iyi çözümü söyleyebilmeniz için ikisinin avantaj ve dezavantajlarını gösteriyoruz.

Kapalı bir mutfağın avantajları

Kaynak: pinterest

İki mekanı paylaşmak istemeyenler için kapalı mutfak geleneksel bir seçenektir. Aşağıdaki avantajları vardır:

 • Kapalı mutfaklar kokuların yayılmasını önlemek evin her yerinde. Mutfak oturma odasından bağımsız ise, dinlenirken yemek gibi kokmazsınız.
 • Diğer bir avantaj ise gürültüleri izole etmek Ev aletleri: davlumbaz, çamaşır makinesi, bulaşık makinesi.
Kaynak: pinterest
 • Yemek pişirirken daha fazla rahat etmenizi sağlar.
 • Ayrı bir mutfakta daha fazla gizlilik. Dağınık olması durumunda, onu oturma odasından görmenize gerek kalmayacak. Ayrıca ziyaretçi gelmesi durumunda kapıyı kapatıp izole edebilirsiniz.
 • Bağımsız bir oda olmak, onu dekore ederken farklı stillerle oynamanıza izin verir.

Kapalı mutfakların dezavantajları

Kaynak: tazelik

Kapalı mutfakların bir takım dezavantajları vardır:

 • Parlaklık hissini ve görsel genliği çıkarırlar. Bölmeler, alanı daha küçük gösterir. Bazı kapalı mutfaklar karanlıktır ve sadece küçük bir penceresi vardır.
 • Masaya erişimde zorluk. Kapalı bir mutfak, yiyecekleri koyarken, alırken ve masadan çıkarırken daha büyük bir yol gerektirir.
 • Sosyal izolasyon. Davet edildiklerinde, yemek pişirirken aşçı onlarla konuşamaz.

Açık mutfaklar: avantajlar

Kaynak: pinterest

Mutfağı oturma odasına entegre etmenin birçok nedeni vardır. Açık mutfak, evdeki diğer odalarla paylaşılan alandır. Genellikle bar, yarımada gibi her iki alanda da farklılaşan bir unsur vardır …

 • Açık mutfak, daha fazla ferahlık hissi. Bölümleri ortadan kaldırarak bu etki geliştirilir. Küçük evler için idealdirler.
 • Onlar mutfak daha parlak. Kapalı mutfakla ilgili en büyük sorun, sahip olduğunuz zayıf aydınlatmadır. Açık mutfaklarda yaşam alanına giren ışıktan yararlandığı için olmaz.
Kaynak: pinterest
 • İzin veriyor aile ve arkadaşlarla yemek yapmak. Bu çözüm ile aile bağları ve misafirlerle sosyalleşme geliştirilir. Mutfak izole edilmeyeceğinden ve iyi bir iletişim sağlamak ve aynı zamanda evin en küçüğünü izlemek mümkün olacağından.
 • Bir septumu çıkarmadan önce bir profesyonelden tavsiye alanı iyi dağıtmanıza yardımcı olmak için.
 • Satın aldığınız aletlerin olabildiğince sessiz olmasına ve dekorasyona uymamasına dikkat edin.
 • Diğer bir avantaj ise masa servisini kolaylaştırır. Mutfak ve yemek odası birbirine bağlanarak masaya daha hızlı erişilir.

Açık mutfakların dezavantajları

Kaynak: pinterest

Açık mutfakların dikkate alınması gereken dezavantajları vardır:

 • The kötü kokular evin her tarafına yayılabilir. Yüksek güçlü ve sessiz bir davlumbaz seçin. İyi havalandırma için pencereleri açın.
 • The cihazlardan gelen gürültü oturma odasında can sıkıcı olabilir. Yemek pişirildiğinde gürültü yapılır ve bu, TV izleyen diğer aile üyelerini rahatsız edebilir. Ayrıca yaşam alanında duyulmak için biraz daha yüksek sesle konuşmanız gerekir.
Kaynak: pinterest
 • Yemek pişirmeye gelince daha az gönül rahatlığı. Yemek pişirmeye konsantre olurken diğer aile üyeleriyle etkileşim kurmak sorun olabilir.
 • Mutfak dağınıksa görünür. Evin bu odasında çok fazla kargaşa yaratıldı, çünkü çoğu zaman bir şeyler toplanmaya bırakıldı ve bu, oturma odasından görülebilecek. Ancak kapalı mutfaklarda kapıyı kapatırsınız ve ortalığı görmezsiniz. Mutfak tezgahınızı düzenli tutmanın pratik yolları vardır.

Ara çözüm: yarı açık mutfaklar

Kaynak: pinterest

Ara bir çözüm var: yarı açık mutfak, açık mutfakların avantajları ancak mekanları ayırmak. Cam paneller, sürgülü cam kapılar veya servis kapağı ile sağlanır.

Cam ve alüminyum kapılar, mutfağın oturma alanından ve koridordan bir cam muhafaza. Kapalı ve açık mutfaklar arasında bir çözümdür.

Bu seçenek, cihazların seslerini azaltma ve kötü kokuların evin her tarafına yayılmasını önleme bağımsızlığına sahip olmanızı sağlar.

Bir başka büyük avantaj da içeriye doğal ışık girsin, iç avluya bakan mutfaklar için ideal bir çözüm.

Kaynak: pinterest

Bir Sürgülü cam kapı başka bir çözüm. Mutfağın daha ferah ve aydınlık görünmesini sağlar.

Kaynak: pinterest

Bir yemek odasına ambar servisi yapmak Ayrıca sofraların hazırlanmasını ve bulaşıkların transferini kolaylaştırmak için başka bir çözümdür. İstediğiniz zaman açmak için bir pencere yerleştirin ve mutfağı bağımsız hale getirin. Bar olarak bir raf ve fast food için iki tabure yerleştirebilirsiniz.

Hangi çözümü seçersiniz: açık mı yoksa kapalı mutfak mı? Her ikisinin de avantajları ve dezavantajları vardır. Her iki seçeneğin avantajlarına sahip olabilecek ara çözümler vardır.

Kapalı mı yoksa açık mutfak mı? Avantajlar ve dezavantajlar konusu ilk decorau.com üzerinde yayınlandı.

Umay Karay

Umay Karay, iç mekan tasarımı ve dekorasyon alanındaki yetenekleriyle öne çıkan bir blog yazarıdır. İç mekanların estetiğini ve fonksiyonelliğini bir araya getirme konusundaki tutkusu, onu dekorasyonseverler için ilham kaynağı haline getiriyor. Kendisi, başarılı bir tasarım okulundan mezun olduktan sonra sektörde deneyim kazandı ve bu deneyimini "Decorau.Com - Dekorasyon Fikirleri" adlı blogunda paylaşmaya başladı. Blogu, iç mekan tasarımı konusundaki temel prensiplerden renk ve stil seçimine, DIY projelerden son trendlere kadar geniş bir yelpazede içerik sunuyor. Umay, okuyucularına mekanlarını güzelleştirmeleri ve kişiselleştirmeleri için pratik öneriler sunarken, binlerce takipçisiyle etkileşimde bulunmayı da unutmuyor. Onun blogu, dekorasyonseverler için vazgeçilmez bir kaynak haline gelmiştir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu