Halı ModelleriKendin Yap

Kırmızı Halı’nın Hikayesi

”Sana kırmızı halılar serdiler, adam oldun ya bu oyunda”  dedi, Gökhan Özen…

Şarkılara konu olan halılar, yüz yıllardan bu yana sırasıyla, saraylarımızın, şatolarımızın, evlerimizin, dairelerimizin vazgeçilmezi haline gelmiştir. Kendilerini sürekli yeniledikleri için bunca yıl yaşadılar. Zemin döşemesinde vazgeçilmeyen halılar, karo üstüne, seramik üstüne, hatta şık olur düşüncesi ile ahşap parke üstüne atıldılar.

Halı Anadolu’da bir kültür olarak dünyaya yayıldı. Analarımız, Bacılarımız yıllarca ahşap tezgahlar üzerinde aşklarını, sevdalarını, korkularını halıya işlediler. Evden kaçacaklarını, baba korkusunu, halıya dokudular. Halıları el emeği göz nuru, göz yaşı içinde dokudular.
Masal oldu halılar uçtular, prestij oldu halılar kırmızıya boyandılar upuzun incecik… ve sırtlarında taşıdılar devlet büyüklerini, nice ünlüleri… Evimizi ısıtmakla kalmadılar, çeşitleri, renkleri ile her zeminimize uyum sağladılar.

Sadece zeminlerimizi değil, yeri geldi anlattıkları ile duvarlarımıza dekor oldu, bunca yıldır kahrımızı çeken halılar.  İnanması zor olabilir ama koyun yününün halı dokuması için kullanıldığına dair ilk kanıt M.Ö 6000 tarihine kadar uzanır.

Öneri: Halınızla ilk günler: kullanım rehberi

Marko Polo seyahatlerinden Hindistan, İran ve diğeryerlerden zengin dekoratif özellikli halılarla dönmüştür. Halı tarihi böyle sürerken artık günümüzde de vazgeçilmeyen bu objenin nasıl kullanılacağına dair ip uçlarını aşağıda inceleyelim.

Küçük sırlar

Koyu çizgiler içtenlik ve sıcaklık duygusu verirken; açık veya nötr tonlar ışık ve genişlik duygusu verir. Yerdeki son çizgi bile bu etkiye katkı sağlar. Cila ve parlaklık sonsuzluk duygusu katarken hafif ve matlık zıt bir etkiye sahiptir. Daha güçlü bir renk daha küçük bir yer için mükemmel olabilir ama aynı durum büyük bir yer için fazla güçlü olabilir.

Odanın işlevi

Aynı döşemeyi tüm evde kullanmak her zaman mümkün olmayabilir, bu durum da sıkıcı olabilir. Yerleri seçerken aynı ton dizisini korumak genelde başarılıdır. Halınızı seçerken odanın ne kadar güneş aldığına, kullanım amacına, duvarların ve kullandığınız mobilyanın rengine göre karar vermeniz doğru olacaktır.

Düzenli bakım

Bugünün halı tüyleri tozu saklamak ve ışığı yansıtmak için dizayn edildiler aynı zamanda tozlanma ve lekeye karşı dayanma yetenekleri vardır. Halıdaki tozun etkisi tozun yüzeyde kaldığı ve kolayca görüldüğü sert yüzey döşemesindeki kadar görünür değildir. Günümüz halı tüylerinin tozlanmayı gizleme özelliği bir çok tüketici için olumlu bir özelliktir. Ama görünen tozlanmanın olmayışı düzenli temizleme gerekliliğini ortadan kaldırmıyor.

Kırmızı Halı
Kırmızı Halı

Bir çok kuru toz halı tüylerinin ışığı farklı yansıtmasına ve halının donuk bir görünüm kazanmasına sebep olan keskin uçlara sahiptir. Toz; eğer birikmesine izin verilirse, tüyleri sürekli olarak aşındırır. Düzenli bakım programı halınızın ömrünü ve görünüm güzelliğini uzatır. Özel bakım bilgileri halı satıcınızdan, halı üreticisinden yada iplik üreticisinden sağladığı ücretsiz telefonlarından alınabilir.

Temel vakumlama

En fazla trafiğin olduğu bölgelerin daha sık süpürülmesi ile iyi bir uygulamadır. Örneğin koridorlar, merdivenler, dış giriş yolları ve evde ayakkabı ile dolaşılan yerler. Tüm halı döşenmiş alanı minimum haftada iki kez süpürün, tozları daha yüzeydeyken temizlemek çok önemli, böylece ayak trafiği yüzünden tozun halıya iyice işlenmesi engellenmiş olur.

Gömülmüş tozu temizlemek yüzey tozunu almaktan daha zor ve zaman alıcıdır. Yüzey tozunu almak için süpürgeyi tüylerin yönünde yavaş hareketle ileri doğru itin ve daha sonra ters yönde tekrarlayın. Gömülmüş toz daha ziyade ters yöndeki yavaş süpürme ile temizlenir.

Süpürge seçimi

Maximum etki için ayarlanabilir ve dönen fırçalarıyla yüzey tozunu alabilen ve içeri giren tüm parçaları uzaklaştırabilecek güçte bir hava akımına sahip bir süpürge kullanın. Süpürgeniz parçacıkların yeniden havaya karışmasını önleyecek kapalı, yüksek filtre torbasına sahip olmalıdır. Hangi marka olursa olsun en iyi temizleme sonuçları için makinenizin düzenli çalışıp çalışmadığını kontrol edin.

Fırçaları temiz tutun ve yırtıldığında yenileyin. Vakum hortumlarını ve eklerini hava dolaşımını engelleyecek şeylerden arındırın. Fırçanın ucunu halıyı zedeleyecek sert şeylerden koruyun. Kemerlerin doğru çalışıp çalışmadığını kontrol edin. Her zaman için yedek kemer bulundurun. Süpürge üreticisinin talimatlarına uyun. Ve vakum torbası yarıdan fazla dolduğunda değiştirin, torba tamamen dolduğunda etkinliği azalır.

Kendin temizle

Kendin temizle profesyonel temizlemeler içinde ekonomik bir seçim olabilir. Herhangi bir halı temizleme işi için şu noktalara dikkat edilmesi gerekir: Her zaman mümkün olduğunca kuru tozu temizlemek için ön süpürme yapın.

Talimatlara dikkat edin

Islak Temizleme yolunu seçerken Aşağıdaki noktalara dikkat edilmelidir:
Temizliğe başlamadan odadaki mobilyayı boşaltın, eğer bu iş imkansızsa oluşabilecek pas ve kire karşı sandalye, masa ve diğer mobilyaların bacaklarının altlarına plastik geçirin.

Sadece önerilen güçte temizleme çözeltisi kullanın. Önerilenden daha güçlüsü hızlı temizleme sağlayacaktır. Bunu önleyebilmek için tüm deterjanı durulayın. Halıyı fazla ıslatmayın. Fazla ıslatma dikişlerinin ayrılmasına, renk bozulmasına, çekme ve kokuya sebep olabilir.

Kırmızı Halı Nedir?

Kırmızı halı, kırmızı renkte tasarımlanmış ve genellikle ev veya işyerlerinde kullanılan bir zemin kaplamasıdır. Kırmızı halı genellikle iç mekanlarda kullanılır ve bu renk evlerde genellikle mutfak, banyo gibi küçük alanlarda ya da oturma odası, yatak odası gibi büyük alanlarda kullanılabilir. Kırmızı halı, genellikle aydınlık ve parlak bir renk olduğu için, büyük alanlarda kullanıldığında evinizin daha canlı ve enerjik bir havasına katkıda bulunabilir. Ayrıca, kırmızı halının yumuşak ve sıcak bir dokusu vardır ve bu nedenle ayaklarınızın rahat ve konforlu bir şekilde yüzmesini sağlar.

Umay Karay

Umay Karay, iç mekan tasarımı ve dekorasyon alanındaki yetenekleriyle öne çıkan bir blog yazarıdır. İç mekanların estetiğini ve fonksiyonelliğini bir araya getirme konusundaki tutkusu, onu dekorasyonseverler için ilham kaynağı haline getiriyor. Kendisi, başarılı bir tasarım okulundan mezun olduktan sonra sektörde deneyim kazandı ve bu deneyimini "Decorau.Com - Dekorasyon Fikirleri" adlı blogunda paylaşmaya başladı. Blogu, iç mekan tasarımı konusundaki temel prensiplerden renk ve stil seçimine, DIY projelerden son trendlere kadar geniş bir yelpazede içerik sunuyor. Umay, okuyucularına mekanlarını güzelleştirmeleri ve kişiselleştirmeleri için pratik öneriler sunarken, binlerce takipçisiyle etkileşimde bulunmayı da unutmuyor. Onun blogu, dekorasyonseverler için vazgeçilmez bir kaynak haline gelmiştir.
Başa dön tuşu