Dekorasyon Örnekleri

Küçük alanları büyük göstermek

Dar evleri düzenleme örnekleri

Küçük Mekan Dekorasyonu üzerine Aşağıdaki yazıda, küçük bir alandan en iyi şekilde yararlanmak ve küçük bir alanda daha fazla ferahlık hissi elde etmek için bazı ipuçları veriyoruz.

Birçok insan dar evlerde yaşıyor. Bu evler genellikle eskidir ve kısa koridorlarla birbirine bağlanan birçok odaya sahiptir.  Örneğin, İngiltere Kraliçesi 9 fit genişliğindeki bir evde yaşıyor. Dar bir ev, geniş bir evle karşılaştırıldığında çok fazla dekorasyon potansiyeline sahiptir. Dar evinizi dekore etmenize yardımcı olacak bazı fikirler.

Küçük bir alanı görsel olarak büyütmek tavsiyeler
Küçük evler için dekor

1. Küçük ve görsel olarak hafif mobilyalar seçin.

Her şeyden önce, meselenin odayı döşememek ya da daha az eşya koymak olmadığını netleştirmek gerekir. Eğer döşenmezse boş bir alan kalır, bu nedenle oranlar kaybolur ve alan daha küçük görünecektir. İşin püf noktası, basit çizgilere ve açık renklere sahip küçük mobilyalar seçmektir, böylece hafif olurlar ve görsel olarak ağırlık yapmazlar.

Furniture Trends 2025

2. Alanı paylaşın, işlevleri yeniden keşfedin.

Bu, alanı maksimuma çıkarmak için belirli mobilya parçalarına veya odanın bölümlerine iki veya daha fazla işlev vereceğimiz anlamına gelir.

ahşap-dolaplı-çekmeceli

3. Işık kullanın.

Mekân çok fazla doğal ışık alıyorsa beyaz ve bej gibi açık renklerin kullanılması tavsiye edilir. Bu, pencerelerden giren ışığın sıçramasını sağlayacak ve daha aydınlık ve ferah bir alan hissi verecektir.

Buna da Bakmalısın: 15 Dar ve uzun bir oturma odası için çözümler

Doğal ışığın fazla olmadığı durumlarda daha koyu renklerin kullanılması ve çok özel ışık yerleştirilmesi önerilir. Koyu renk algıyı yapacak, odanın duvarlarının oranları biraz kaybolacaktır. Ek olarak, birkaç ışık noktası yerleştirmek ve onları gün boyu açık bırakmak alanı daha büyük gösterecektir.

MADE.COM'da 9 tasarım mobilya görüldü

4. Dar duvarlar, dikey çizgiler.

Odada dar duvarlar olduğunda, dikey çizgiler onları daha geniş gösterecek ve daha fazla ferahlık hissi verecektir. Duvar kağıdı, boya veya bazı raflarla dikey çizgiler elde edilebilir.

5. Alçak duvarlar, yatay çizgiler.

Aksine, duvarlar boşlukta daha alçak olduğunda, görsel genlik elde etmek için yatay şeritler kullanılacaktır.

6. Aynaların kullanımı.

Aynaların avantajlarından biri, görsel olarak kaybolmaları, gözü gördüğü görüntünün gerçek olduğuna inandırması ve bu nedenle duvarın diğer tarafında daha fazla alan olmasıdır. Bu nedenle odanın üst kısımlarında, büfelerin üstünde, pencere önlerinde kullanılması tavsiye edilir… Ayrıca doğal ışığı çok iyi yansıttıkları için mekanı daha ferah ve aydınlık hale getireceklerdir.

En yeni banyo için yuvarlak aynalar
En yeni banyo için yuvarlak aynalar

Dar bir evi dekore etmek, geniş bir evi dekore etmekten çok daha kolaydır. Çoğu insan dar bir alanı minderler, yastıklı sandalyeler ve diğer mobilya aksesuarlarını kullanarak dekore edebilir. Koridor ne kadar geniş olursa olsun, daha az yer kaplayan mobilyalar iyi görünür. Ayrıca, bir parti için farklı bir görünüm istediğinizde mobilyaları değiştirmek kolaydır. Ayrıca mekanın görünümünü değiştirmek için resim ve tabelalar da asabilirsiniz.

Birçok insan dar alanlarını benzer fikirlerle dekore eder. Dar evler, geniş alanlara göre daha fazla doğal ışığa sahip olma eğilimindedir. Bu size alanı doğal olarak aydınlatmak ve dekore etmek için birçok seçenek sunar. Koridorunuzu yapay olarak aydınlatmak için birçok lamba kullanabilirsiniz. Ya da pencereleri açık bırakarak veya mekanın dışında lambalar kullanarak doğal ışığı kullanabilirsiniz.

Her iki seçenek de iyi görünüyor ve evinizin daha rahat ve davetkar hissetmesine yardımcı oluyor. İnsanlar daha dar alanlarda farklı davranma eğilimindedir, bu nedenle bu alanlarda ne yapıyor olursanız olun bu seçenekleri kullanmak iyi bir fikirdir.

Küçük Alanınız için Dekorasyon İpuçları Videosunu mutlaka izleyiniz.

Çoğu dar ev, aynı anda yalnızca bir veya iki ana faaliyete sahiptir. Örneğin, çok sayıda küçük odası olan eski bir ev, gündüzleri ofis alanı, geceleri ise yatak odası olarak kullanılabilir. Sıkışık mahallelerde yaşayan insanlar, her zaman yapacak önemli bir şeyle meşgul oldukları için çok yoğun programlara sahip olma eğilimindedirler.

Bu fikri kullanarak, her kişinin programının her bölümünü kolayca dekore edebilirsiniz.  Ayrıca gün içinde önemli konulara sessizce odaklanmak için çalışma veya okuma zamanını gösteren resimleri de asabilirsiniz. Hatta televizyon izlemek veya arkadaşlarla bir şeyler içmek gibi hava karardıktan sonra insanların yapmaktan hoşlandığı şeyleri gösteren işaretler bile ekleyebilirsiniz.

Dar evler, geniş evlere göre birçok dekorasyon seçeneğine sahiptir. Aktiviteler ve toplantılar için bolca yer olduğundan, insanlar bu alanlarda daha yoğun ve daha sosyal olma eğilimindedir. Ayrıca, doğal ışık, dekorasyonlarınızın ağır yapay aydınlatma armatürleriyle dolu kasvetli, sıkışık alanlardan çok daha iyi görünmesini sağlar. Dar bir evi dekore ederken yaratıcı fikirler için çok fazla potansiyel var!

Umay Karay

Umay Karay, iç mekan tasarımı ve dekorasyon alanındaki yetenekleriyle öne çıkan bir blog yazarıdır. İç mekanların estetiğini ve fonksiyonelliğini bir araya getirme konusundaki tutkusu, onu dekorasyonseverler için ilham kaynağı haline getiriyor. Kendisi, başarılı bir tasarım okulundan mezun olduktan sonra sektörde deneyim kazandı ve bu deneyimini "Decorau.Com - Dekorasyon Fikirleri" adlı blogunda paylaşmaya başladı. Blogu, iç mekan tasarımı konusundaki temel prensiplerden renk ve stil seçimine, DIY projelerden son trendlere kadar geniş bir yelpazede içerik sunuyor. Umay, okuyucularına mekanlarını güzelleştirmeleri ve kişiselleştirmeleri için pratik öneriler sunarken, binlerce takipçisiyle etkileşimde bulunmayı da unutmuyor. Onun blogu, dekorasyonseverler için vazgeçilmez bir kaynak haline gelmiştir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu