Nasıl Yapılır ?

Küçük Bir Mutfak Nasıl Düzenlenir

Evin mutfağı ve kalbi. Güne kahvaltı ile başlıyoruz, ardından öğle yemeği hazırlıyor ve masanın etrafında toplanıyoruz. Kahve zamanı, çocuklarla ev ödevi, pasta hazırlama …

Özellikle küçükse, dağınıklık ve kafa karışıklığı hemen köşede.

Küçük Bir Mutfak Nasıl Düzenlenir
Mümkün olduğunca daha az kaotik ve daha işlevsel olabilmesi için mutfakta mekanların ve mutfak eşyalarının düzenlenmesi hüküm sürmelidir. Düzenli bir mutfağa sahip olmak şu anlama gelir:

  • en çok kullandığımız her şey elimizde var
  • o anda ihtiyacımız olanı tam olarak nerede bulacağımızı bil
  • küçük boyutuna rağmen her şey için bir yer bul

İhtiyacınız olan kapağı bulmak için tencere ve tava karmaşasından sıkıldınız mı? Rafın dibine kadar tüm yolu karıştırmak ve biberleri bulmak için üst üste yığılmış kavanozların arasından geçmek mi?

Okumaya devam ederseniz, küçük bir mutfağı mükemmel bir şekilde düzenlemek için birkaç ipucu bulacaksınız.

Küçük bir mutfak düzenlemek için fikirler

Küçük bir mutfak düzenlemek için fikirler

Mutfak küçük olduğunda bile ihtiyacınız olan her şey için yer bulmanızı sağlayan ve düzenli kalmasına yardımcı olan akıllı çözümler vardır.

Kancaların kullanışlılığı

Kancalar hayatımızı kurtarır. Bunları, mutfak eşyaları asmak için ocağın üzerinde kullanın: karıştırıcılar, kepçeler, kesme tahtaları, rendeler… Ama hepsi bu değil. Bunları kapılarda asılı olarak mobilyaların içinde de kullanabilirsiniz. Lavabonun altında süngerler ve kurulama bezleri için faydalı olabilirler, dolabın içinde ise kapakları veya baharat kavanozlarını saklayabileceğiniz bir cep asmak için kullanabilirsiniz.

Duvara monte takım tutucu

Kancalara ek olarak, en sık kullandığınız her şeyi çekmeceleri fazla sıkıştırmadan saklayabileceğiniz mutfak barı asmak için de kullanabilirsiniz.

Yükseklikte duvarlardan yararlanın

Görünürken bile yükseklikte raflar ve raflar eklemekten çekinmeyin. Daha yükseklerde daha az kullandığınız tencere ve tabakları yerleştirebilirsiniz.

Nişleri boş bırakmayın

Büfe olarak kullanmak veya mutfak aksesuarlarını saklamak için nişleri ve girintileri raflar ve raflarla doldurun.

Mutfakta mekanlar nasıl organize edilir

Mutfakta mekanlar nasıl organize edilir

Düzenli ve işlevsel bir mutfağa sahip olmanın sırrı, iyi bir mekan düzenlemesidir. Aletleri, tabakları ve tencereleri en uygun şekilde nasıl düzenleyebilirim?

“İş” istasyonları oluşturun

Mutfaktaki günlük yaşamınızda ihtiyaç duyduğunuz çeşitli iş istasyonlarının alanını tanımlayarak başlayın. Elbette bir tane olacak çay / kahve istasyonu, kahve makinesi, su ısıtıcısı, şeker kavanozu ve birkaç fincan ile. Bir başka önemli konum da çalışmak, keseceğimiz, dilimleyeceğimiz, yoğuracağımız alan… Bıçaklar, kesme tahtası, tartılar ve en sık kullandığımız tüm aletler bu alanın yanına yerleştirilecek.

Nesneleri kullanım sıklığına göre düzenleyin

Mutfağı sıraya koyarken sorulacak ilk soru şudur: “Bu nesneyi kaç kez kullanacağım”?

Günlük kullandığınız şeyleri kolayca ulaşabileceğiniz bir yerde düzenleyin, daha az kullandığınız şeyler ise daha yüksek raflarda olduğu gibi daha az erişilebilir raflarda saklanabilir. Örneğin, her gün kullandığınız bulaşıkları sobanın yanına çok yüksek olmayan bir rafa yerleştirin.

Her gün kullandığınız, aldığınız, kullandığınız, sürekli yıkadığınız mutfak eşyaları bulaşık makinesi, lavabo ve sobanın yanına yerleştirilebilir.

Nesneleri işlevlerine göre gruplandırın

Aynı “konu alanının” parçası olan eşyaları bir araya getirin: tüm çatal bıçak takımları aynı çekmecede, tüm tavalar aynı rafta vb. Bu şekilde onları nerede bulacağınızı her zaman bileceksiniz ve daha düzenli olacaklar.

Yığma

Bir araya gelmek, yığılmak anlamına gelmez. Eşyaları dağınık bir şekilde saklamaktan, birini diğerinin üzerine kötü bir şekilde atmaktan kaçının çünkü bu, aradığınızı bulmanızı zorlaştıracaktır. Kapıyı veya çekmeceyi açtığınızda, içindeki her şeyin kolayca görülebildiğinden emin olmalısınız.

Mutfak mobilyası nasıl organize edilir

Mutfak mobilyası nasıl organize edilir

Mutfak mobilyalarını daha iyi organize etmek için, mutfak mobilyası gibi görünür kalan şeylerle başlamak iyidir. ev Aletleri. Hepsinin tezgahta kalması gerektiği söylenmez, tam tersine daha seyrek kullandıklarınızı rafların içine yerleştirmek daha iyidir. Bu, çalışma yüzeyinde kafa karıştırıcı bir aşırı kalabalık oluşmasını önler.

Bu noktada tüm mutfak gereçlerini ve bulaşıkları her zaman kullanım sıklığını dikkate alarak düzenleyin. En sık kullandığınız bulaşıkları ve tencereleri tezgaha en yakın raflarda saklayın, nadiren kullandığınız şeyler ise daha uzakta saklanabilir.

Alanı çoğaltmanın sırrı, onu bölmektir: özellikle çekmecelerde bölücüler kullanır, böylece her şeyin kesin yeri vardır ve büyük bir kolaylıkla bulunur.

Alanınız yetersizse, bir satın alarak yardım alın yemek arabası, eskiden sofrada yemek servisi yapmak için kullanılan ahşap, günümüzde mutfak için değerli bir mobilya haline gelmiştir. Meyveleri, kavanozları, tabakları desteklemek için kullanabilirsiniz.

Mutfak çekmeceleri nasıl organize edilir

Mutfak çekmeceleri nasıl organize edilir

En üst çekmece çatal, kaşık, bıçak, salata çatal-bıçak takımı, pirinç kaşığı… Ama aynı zamanda mutfak bıçakları ve tahta kepçeler.

Bu çekmece için, bölmesine her türden çatal-bıçak takımını yerleştirmek için bölücüler kullanmak çok önemlidir. Çekmece yeterince derinse, çatal bıçak takımını yatay yerine dikey olarak yerleştirebilirsiniz, bu size çok fazla alan kazandırır.

ikinci çekmece küçük mutfak aksesuarlarına adanmıştır: rendeler, patates soyucular, konserve açacakları, fındık kırıcılar, süzgeçler, tencere yalayıcıları, spatula ve küçük spatulalar.

üçüncü çekmecegeleneğin dikte ettiği gibi, önlüklerin yanı sıra masa örtüleri, bulaşık bezleri ve mutfak havlularıdır.

Birkaç yıl önceki mutfaklarda aynı büyüklükte iki çekmece daha var. Ancak en modern mutfaklarda sadece bir tane var en büyük çekmece, salata kaseleri, kapları ve tencere saklamak için çok kullanışlıdır.

En yararlı bulduğunuz tavsiye nedir? Ne düşündüğünüzü ve küçük bir mutfak düzenlemek için başka fikirleriniz varsa bize bildirin.

Küçük Bir Mutfak Nasıl Düzenlenir
konusu ilk decorau.com üzerinde yayınlandı.

Umay Karay

Umay Karay, iç mekan tasarımı ve dekorasyon alanındaki yetenekleriyle öne çıkan bir blog yazarıdır. İç mekanların estetiğini ve fonksiyonelliğini bir araya getirme konusundaki tutkusu, onu dekorasyonseverler için ilham kaynağı haline getiriyor. Kendisi, başarılı bir tasarım okulundan mezun olduktan sonra sektörde deneyim kazandı ve bu deneyimini "Decorau.Com - Dekorasyon Fikirleri" adlı blogunda paylaşmaya başladı. Blogu, iç mekan tasarımı konusundaki temel prensiplerden renk ve stil seçimine, DIY projelerden son trendlere kadar geniş bir yelpazede içerik sunuyor. Umay, okuyucularına mekanlarını güzelleştirmeleri ve kişiselleştirmeleri için pratik öneriler sunarken, binlerce takipçisiyle etkileşimde bulunmayı da unutmuyor. Onun blogu, dekorasyonseverler için vazgeçilmez bir kaynak haline gelmiştir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu