Dekorasyon ÖrnekleriMutfak Dekorasyonu

Küçük Mutfak Tasarım Trendleri

Küçük mutfaklar rahat görünüyor, ancak rahat olmaları zor olabilir. Sınırlı alandan en iyi şekilde yararlanmak için, sahipleri küçük mutfak tasarım fikirlerini göz önünde bulundurmalı ve evlerinin özelliklerine uygun bir mutfak dekor stili seçmelidir.

Küçük mutfaklar için dar bir mutfak işlevseldir; küçük mutfaklar için doğal aydınlatma önemlidir; ve küçük mutfaklar doğal ışıktan en iyi şekilde yararlanacak şekilde dekore edilebilir.

Lüks Mutfak Modelleri

Küçük mutfaklar için dar bir mutfak işlevseldir. Dar bir mutfak döşemek, mevcut alanı en üst düzeye çıkarırken sizi yaratıcı ve verimli düşünmeye zorlar. Örneğin, doğal bir ahşap renk düzeni, koyu renkli tezgahlar, dolaplar ve döşeme ile iyi çalışır. Siyah lekeli doğal ahşap dolap veya çekmeceli beyaz dolapları da tercih edebilirsiniz.

Doğal aydınlatma, yapay aydınlatma ihtiyacını ortadan kaldırdığı için küçük mutfaklar için önemlidir. Tavan vantilatörlerini tasarımınıza dahil etmek, hava sirkülasyonunu korurken rahat bir atmosfer yaratmanıza yardımcı olur.

Fanlar ayrıca, en yoğun pişirme saatlerinde mutfağınızdaki sıcaklığı düşürür. Ek olarak, küçük alanınızda yemek pişirirken temiz havaya erişebilmeniz için adanıza bir pencere takmayı düşünün. Küçük mutfaklar iyi bir aydınlatma olmadan soğuk ve karanlık hissedebilir.

Yarımadalı mutfak

Mutfağınızın her köşesine LED ışıklar takmak, geleneksel ampullerden çok fazla güç veya ısı kullanmadan alanınızı aydınlatmaya yardımcı olur.

Ayrıca tüm pencerelere karartma perdeleri takabilir veya yoğun pişirme saatlerinde alanınızı soğutmaya yardımcı olması için ek bir fan takabilirsiniz.

Müzik, yemek doğrama gibi görevlerin daha az stresli ve daha keyifli görünmesini sağladığı için sınırlı aydınlatmadan en iyi şekilde yararlanmaya da yardımcı olabilir.

Küçük mutfaklar, büyük mutfaklarda kullanılan sert yapay ışık kaynakları yerine doğal ışıktan en iyi şekilde yararlanacak şekilde dekore edilebilir.

Ferah Mutfak Dekorasyon Önerileri

Düz yüzeyler küçük mutfaklarda iyi çalışır çünkü tezgahlarda ve raflarda pişirme aletleri ve yiyecek saklama kapları için bolca yer vardır. Dilerseniz duvarlarınızda dikey şeritler yerine yatay şeritler kullanabilir veya sehpa olarak salon ve yatak odalarında bulunan standart şeritler yerine ahşap kasalar kullanabilirsiniz.

Taş veya ahşap gibi doğal dokular, iyi aydınlatılmış alanlar ve zenginleştirilebilir mobilyalar tarafından yaratılan her türlü rahat ortamı güzelleştirir—birlikte harika görünürler!

 ▷ Beyaz mutfak hangi duvar rengi? Modern mutfak için renk fikirleri

Küçük mutfaklar, iyi görünen verimli bir çalışma alanı yaratmak söz konusu olduğunda, büyük mutfaklardan daha fazla düşünmeyi gerektirir.

Mikrodalga veya kahve makinesi gibi kendi kendine çok az ışık üreten daha küçük cihazlarınız varsa, tasarım fikirlerinize doğal ışığı dahil etmeyi düşünün; ayrıca, sınırlı depolama alanıyla iyi çalışan dekor stillerini seçin! Son olarak, maksimum etki için beyaz, siyah ve koyu gri tonlarını kullanarak nötr bir mutfak renk düzenine karşı yerleştirdiğiniz tüm dekorasyonların iyi görünmesini sağlayın!

small kitchen in 2025Makul tüketim, doğaya saygı, özlü formlar, “akıllı” aletler – modaya uygun yenilikler ve trendler 2025 yılında küçük bir mutfak tasarımını atlamadı. Pandemi nedeniyle kapalı olan iç mekan sergilerine rağmen moda dergilerinden taze fikirler alabilir ve ünlü tasarımcıların online yayınları.
2023’te küçük bir mutfak için modaya uygun stiller.

Tavsiye: Mutfağınızda Olması Gereken 5 Mutfak Aleti

İç tasarımda yeni olan her şey iyi tasarlanmış eskidir. Bize tanıdık gelen stiller – loft, provence, eco, scandi, classic – sıra dışı detayların eklenmesi sayesinde güncellenmiş bir formda geri dönüyor.

Her bir yönde neyin değiştiğini görelim.

Modern klasiksmall kitchen in 2025

Modern mobilya ve klasik tarz unsurlarının birleşimi, küçük bir mutfak tasarımına uygun yeni bir yön elde etmenizi sağlar – neoklasik.

2023’te küçük bir mutfağın iç kısmında klasik ve modern tarzla nasıl arkadaş olunur?

Korkuluklar, korkuluklar ve oymalar şeklinde süslemesiz, özlü panelli cephelere sahip bir set lehine masif mobilyalardan vazgeçin.

Tasarımda ağırlıklı olarak pastel tonları kullanın.

Dekorda ölçülü olun.

Işık, yarı saydam düz perdeler veya Roma perdeleri lehine bir lambrequin ile yemyeşil perdelerden vazgeçin.

Eko-tarzı mutfak

small kitchen 2025Mutfak mobilyalarının bir parçası olarak doğal ahşap, rattan ve hasır ürünler, birçok ev bitkisi – bunlar küçük bir odada oldukça iyi geçinecek eko’nun temelleridir.

Eko tarzın tasarımdan çok yaşam tarzıyla ilgili olduğunu anlamak önemlidir. Evsel atıkları ayırın, plastik ve polietilen kullanımından uzaklaşın – bu, eko stil felsefesini anlamaya daha yakın olmanızı sağlayacak minimum değerdir.

Provence
small kitchen 20252023’te küçük bir mutfağın mevcut tasarım tonları – mavi, gri, krem, lavanta, Provence’ın stil oluşturan renkleri.

Bu tarz 6 metrekarelik bir odanın gerçeklerine kolayca uyarlanabilir. Provence’ın pastel renkleri küçük bir mutfak lehine oynayacak, ancak dekora ve açık raflara dikkat etmeniz gerekiyor – alanı kirletmeyin gereksiz ayrıntılarla Bir masa örtüsü, bir vazoda kurutulmuş lavanta, sandalye minderleri ve hafif pamuklu veya keten perdeler dekorasyon olarak yeterli olacaktır.

Minimalizm

small kitchen 2025Minimalizm sadece bir stil değildir. Bu, gereksiz olanın bilinçli bir şekilde reddedilmesini ve yaşam için yalnızca en gerekli olanın kullanılmasını içeren bir felsefedir. Küçük bir alan için bu konsept kesinlikle lehte oynuyor.

Minimum dekor, basit ama işlevsel mobilyalar, tek renkli açık renkler, çok fazla ışık ve en azından bir miktar boş alanın varlığı, en küçük mutfağın bile sınırlarını görsel olarak zorlayacaktır.

Yüksek teknoloji

small kitchen 2025Yüksek teknoloji genellikle minimalizmle karıştırılır, ancak birincisinin ayırt edici özellikleri vardır – cam, parlak ve metal yüzeylerin kullanımı, yüksek teknoloji yerleşik ve her zaman en modern teknoloji. Minimalizmin yanı sıra, yüksek teknoloji tarzı, gereksiz dekorun olmaması ile karakterizedir. Bu, özellikle küçük alanların tasarımı için çekici hale getirir.

Çatı katı

small kitchen 2025Küçük bir alanda bir çatı katının saf haliyle kullanılması istenmeyen bir durumdur. Karakteristik pürüzlü şekilleri ve koyu tonları, odayı görsel olarak küçültebilir. Tek istisna, büyük pencerelerin küçük bir mutfağa monte edildiği durumlardır.

Çatı katının bireysel unsurlarını iç mekanda kullanın – beton ve pürüzlü ahşap yüzeyler, açık iletişim, pas efektli cepheler, mobilya ve lambaların tasarımında dövme elemanlar.

İskandinav motifleri

Kar beyazı İskandinav küçük mutfakları zaten biraz sıkıcı. Soğuk Nordik iç mekana yeni unsurlar eklemek, bu stili canlandırmayı ve ona yeni bir şekilde bakmayı mümkün kıldı.

Soğuk Scandi’nin havasını yumuşatabilecek yeni bir unsur deridir (tercihen eko-deri). Sandalyeler, kanepeler için döşemelik ve hatta aksesuar olarak kullanabilirsiniz.

İskandinav tarzındaki vurgular için geleneksel olarak beyaz bir arka plan üzerinde parlak bir nokta olarak öne çıkan sarı, mavi, mavi, kırmızı kullanılmıştır. Şimdi, örneğin iç kısımdaki ikincisinin miktarını artırarak, beyaz ve mavi veya sarı oranlarını deneyebilirsiniz. Ancak daha sonra bu renklerin gölgesi kapatılmalıdır. Kırmızı vurgu olarak alınabilir, ancak örneğin gölgesini biraz tuğla, mercan veya havuç olarak değiştirin.

İskandinav iç mekanını çeşitlendirmek için başka bir seçenek de beyaz yerine açık gri kullanmaktır.

Vintage veya retro esintili

Vintage tarzı mutfak, önümüzdeki yıl alakalı olacak her şeyi uyumlu bir şekilde birleştirir – mavinin pastel tonları, krem ​​veya kumla birleştirilmiş lavanta.

Parlak renkler ekleyin: sulu bir retro buzdolabı, backsplash üzerinde beyaz fayanslar ve küçük mutfağınız 50’ler-60’ların tarzını alacak. geçen yüzyılın yılları.

Gerçek küçük mutfak renkleri 2025

En iyi ve mükemmel olan her şey zaten doğa tarafından yaratılmıştır. Görünüşe göre, iç tasarım dünyasındaki trend belirleyicilerin yapmaya karar verdiği şey buydu. Ve haklıydılar. Doğada doğal olarak bulunan toprak, kil ve diğer tonların paleti psişemiz üzerinde faydalı bir etkiye sahiptir, iyi bir ruh hali yaratır ve algı için rahattır.

Parlak tonların bile doğal bir arka planı vardır: 2025’te küçük bir mutfağın tasarımında kırmızı-tarçın, paslı, sarı, yeşil, lavanta aksan olarak güvenle kullanılabilir.

Tasarımcı İpuçları

Tüm doğal tonlar, renk seçimini büyük ölçüde basitleştiren birbirleriyle mükemmel bir şekilde birleştirilir. Örneğin önümüzdeki sezon moda olan yeşil ve sarı harika bir ikili. Bu düete nötr beyaz ekleyin ve uyumlu bir kombinasyon elde edin. Parlak vurgular aynı renkte olabilir, ancak daha sulu olabilir.

Parlak vurgular

small kitchen trends 2025Parlak vurgularla iç mekan karakter, ifade, bireysellik kazanır. Ancak 2025 yılında küçük bir mutfakta parlak renkler çok dikkatli kullanılmalıdır.

Önümüzdeki yılın en alakalı renkleri arasında karışık ve karmaşık:

 • kırmızı pembe;
 • sıcak kırmızı-kahverengi ve paslı;
 • mercan;
 • dut;
 • Mavi-yeşil;
 • iğne yapraklı ve zümrüt;
 • farklı doygunlukta kahverengi ve sarı renkler.

Sulu tonlar en iyi şekilde büyük boyutlu öğelerin tasarımında vurgu olarak kullanılır – sandalye minderleri, perdeler, kulaklığın üst veya alt sırasının mutfak cepheleri, önlük, masa tekstilleri.

Pastel tonları

small kitchen trends 2025Güzel, karmaşık bir alt tonlu pastel, sakin tonlar modada:

 • kumlu bej;
 • sessiz sarılar;
 • gri-bej;
 • kremsi pembe;
 • Gri mavi;
 • nazik lavanta;
 • hafif toprak ve diğer doğal toprak tonları.

Tasarımcı İpuçları

2025 yılında küçük bir mutfağı dekore etmek için temel olarak en uygun olan açık renk şemasıdır. Uzun süredir moda dergilerinin kapaklarından çıkmayan soğuk beyazın aksine, yukarıda sıralanan tonlar olumlu bir ruh hali ve sıcak bir atmosfer yaratır. , ev sıcaklığında bir atmosfer.

Renk ne kadar soluk olursa, iç kısımda alabileceği alan o kadar büyük olur. Küçük mutfağı görsel olarak daha büyük göstermek için duvarların tasarımında açık tonlar ve bir kulaklık kullanın.

Yeşil

small kitchen trends 2025Diğer renk trendleri arasında tartışmasız lider, karmaşık bir alt ton ve farklı doygunluk ile yeşildir:

 • turkuaz;
 • zümrüt;
 • malakit.
 • Pastel tonları arasında nane, fıstık-gri-yeşil modadır.

Moda bilincine sahip mutfak takımı üreticileri, ürün yelpazesine parlaktan sessize kadar uzanan pürüzsüz, mat yeşil cepheleri zaten dahil ettiler.

Örneğin, aşağıdaki fotoğrafta, Bodarp serisinin IKEA şirketinin cepheleri. Orta doygunluğun güzel ve koyu gri-yeşil rengi küçük bir odada uyumlu görünecek.

Yeşil en etkili şekilde sarı, beyaz, siyah, kahverengi ile birleştirilir. Bu renkleri doygunluklarıyla oynayarak karıştırın, ancak 2025’te küçük bir mutfakta çoğunlukla açık renk tonlarının hakim olması gerektiğini unutmayın.

Mavi

small kitchen trends 2025Güneye bakan pencereli 6 metrekarelik küçük bir mutfağın tasarımında soğuk mavi kullanılabilir. En saf haliyle, bu renk melankoliye ilham verebilir, bu nedenle boya üreticileri maviye biraz gri, mavi veya yeşil eklemeyi önerir.

Ortaya çıkan gölge, diğer doğal renklerle ideal bir şekilde birleştirilecektir – sarı kahverengi, yeşil, mavi, kırmızı-kahverengi.

Ahşap benzeri yüzeyler mavinin şiddetini seyreltmeye yardımcı olacaktır. Örneğin, bir masa üstü kulaklık veya yemek masası olabilir.

Duvarları maviye boyarsanız, zemin sıcak meşe gölgesinde bir parke tahtası ile bitirilebilir.

Gri

small kitchen trends 2025Gri ikinci beyazdır. Ve yeni sezonda pozisyonlarından vazgeçmiyor. Doğru, biraz değiştirilmiş bir biçimde. Gri en iyi diğer renklerle birlikte kullanılır – karmaşık bej-gri, gri-yeşil, gri-mavi, tozlu pembe tonlarında.

Amerikan tarzı bir iç mekan yaratırken gri ile ne birleştirilir, makalemizden öğreneceksiniz: Gri tonlarında en şık 105 mutfak iç mekanı

Pembe

small kitchen trends 2025Pembenin sadece bir kız çocuğunun odasını dekore etmek için uygun olduğunu düşünüyorsanız, muhtemelen küçük bir mutfağın iç kısmında nasıl bir ruh hali yaratabileceğini görmediniz.

Önceki durumlarda olduğu gibi, gri, kahverengi, sarı veya kırmızı karışımı ile pembenin doğru tonunu seçmek çok önemlidir.

İç mekanda baskın renk olarak pembe kullanılıyorsa, gölgesi kapatılmalıdır. Vurgular için zengin tonlar kullanmanız gerekir.

Pembe, canlı yeşillikleri etkili bir şekilde tamamlayacaktır.

Mobilya ve ev aletlerinin özellikleri

Modern tasarım demokratik hale geldi. Yeterli para olmadan iç mekanı şık ve konforlu hale getirebilirsiniz. Ve mümkün olan her şekilde trendler ve taze fikirler bunu destekliyor. Makul tüketim, enerji tasarrufu sağlayan teknolojilerin kullanımı, karmaşık ve lüks mobilyaların basit ve özlü lehine reddedilmesi – bunlar bunu doğrulayan trendlerden sadece birkaçı.

2023’te mobilya ve ev aletleri tasarımında tam olarak neyin alakalı olacağını görelim.

Cepheler

small kitchen design trends 20252025 yılında mutfak cephelerinin tasarımı arasında bir yenilik, dekoratif sıva dokusuna sahip fikirlerdir. Karmaşık tonların mat pürüzsüz cepheleri hala geçerlidir – gri-pembe, mavi-yeşil, gri-yeşil. Bir başka ilginç modern çözüm, doğal ahşap tonuna sahip kontrplak cephelere sahip bir settir.

3 katlı dolaplar

small kitchen design trends 2025Sadece güzel değil, aynı zamanda 2025’te küçük bir mutfak için pratik bir fikir, bu da depolamayı organize etmek için her metrekareyi rasyonel olarak kullanmanızı sağlar. Üst sıradaki dolapları tek renkte düzenlemek daha iyidir.

Alternatif olarak, yerleşik bir kulaklığın etkisini yaratmak için bunları farklı seviyelerde yapabilirsiniz.

Üst dolap yok

small kitchen design trends 2025Daha çok şifonyer gibi görünen bir takım, odaya temiz ve düzenli bir görünüm kazandırmak için ihtiyacınız olan şeydir. Küçük bir mutfağı bir ofisi veya yaratıcı bir stüdyoyu daha anımsatan bu kadar önemsiz bir yol, elbette, çok ve sık yemek yapanlar için uygun değildir. İkinci durumda, tam teşekküllü rahat bir çalışma alanına ihtiyacınız var.

Gizli mobilyasmall kitchen design trends 2025Kulaklığı gizlemek ne anlama geliyor? Ve nasıl yapılır?

Birkaç seçenek olabilir:

sürgülü bir bölmenin arkasındaki yerleşik mutfak nişini tam anlamıyla kapatın;
kulaklığı dolabın altına gizleyin.

Mekanın üslup bütünlüğünü bozmamak için birleşik bir mutfak-oturma odasında gizli mobilyalara sahip bir resepsiyon gerekebilir. Konukların gelişi için çalışma alanını toplamak için zamanınız yoksa da uygundur.

Bar tezgahı

small kitchen design trends 2025Bar tezgahı uzun zamandır sadece modaya uygun bir mutfak mobilyası olmaktan çıktı. Küçük bir odada pratikliği ve kompaktlığı için değerlidir. Tam teşekküllü bir yemek masası kurmanın mümkün olmadığı durumlarda, zamanla tasarımını moda trendlerine göre değiştiren bir bar tezgahı her zaman kurtarmaya gelecektir.

Geçmişte bardak ve meyveler için gömme metal borulu bar tezgahları ve krom bardak altlıkları bırakmaya değer. Bunların yerini, tek parça ahşap veya betondan yapılmış devasa tezgahlı raflar alıyor.

Bar tezgahının tasarımında renkler, malzeme seçimi ve dekor konusunda 2025’ün tüm trendlerini birleştirebilirsiniz.

Modern bir iç mekana ne daha iyi uyacak: bir mini tezgah veya bir ada versiyonu, makalemizden mutfak için bar tezgahı tasarım fikirlerinin en şık fotoğraflarını öğreneceksiniz.

Çok fonksiyonlu mobilyalar

small kitchen design trends 20252023’te küçük mutfak sahipleri arasında yerden tasarruf sağlayan mobilyalara özel bir talep var.

 • katlanır, katlanır masa veya dönüştürme masası;
 • geri çekilebilir ek masa üstü;
 • çok işlevli bir köşe dolabı veya bir “akıllı köşe” sistemi (zaten küçük bir köşe mutfağının onsuz yapamayacağı “aynı “direk”).

Köşe takımı neden en uygunudur? Odada 2 pencere varsa, lavabo kurmak ve buzdolabını koymak daha iyi nerede? Tüm bu soruların cevaplarını burada bulacaksınız: Köşe mutfaklı en şık 88 iç mekan

Yumuşak oturma ve katlanır sandalyeler

small kitchen design trends 20252000’li yıllardan itibaren mutfak köşesi önemli bir dönüşüm geçirdi. Modern versiyonları daha kompakt ve şık bir şekle sahiptir.

Küçük bir mutfak 2025 için, yumuşak bir koltuk şiltesi ve dekoratif yastıklar ile tamamlanan minimalist tasarımlı bir köşe tezgahı olabilir.

Katlanır sandalyeler, yerden tasarruf etmek için akıllı bir çözümdür. Ve modaya uygun bir gölgede bir koltuk minderi ile birlikte iç mekana özel bir çekicilik katacaklar.

Popüler mutfak tezgahı

small kitchen design trends 2025Şimdi ikinci yıl için, kalınlığı iki santimetreyi geçmeyen ince tezgahlar ilgiliydi. Mantıksal gereklilik, üretim malzemesinin dayanıklı olması gerektiğidir.

İlginç bir çözüm, alt dolapların görünümünü monolitik yapan cephelerin renginde ince bir tezgahtır.

Teknik ekipman

small kitchen design trends 2025Modern yaşamın hızlı temposu, mutfağın teknik donanımına yansıyamazdı. Akıllı cihazlar sadece zamandan tasarruf etmekle kalmaz, aynı zamanda pişirme sürecini daha rahat, daha ilginç hale getirir ve yemek kalitesini daha iyi hale getirir.

Modern teknoloji daha az elektrik tüketir, bu da sadece zamandan değil aynı zamanda paradan da tasarruf sağlar.

Modern mutfak tasarımı 2025, aynı anda birkaç görevi yerine getirebilen yerleşik ve kompakt cihazları içerir. Örneğin, bir mikrodalga fırın ve bir fırın – “2’si 1 arada”. Küçük bir odada, çok işlevli ekipman, sınırlı alan tasarrufu sorununu çözmenin en iyi yoludur.

Monolitik bir mobilya ve ev aletleri topluluğu, bağımsız bir buzdolabı veya soba odayı görsel olarak kestiği için küçük bir mutfağa fayda sağlayacaktır.

Tasarımcı İpuçları

Bunun istisnası, iç mekanda parlak vurgular olan bağımsız sobalar ve buzdolaplarıdır. Kompakt, parlak, eski bir buzdolabı, kulaklığın karşı köşesinde yerini alsa bile, küçük bir mutfağa uyumlu bir şekilde sığacaktır.

Yenilikler arasında, bu teknik için tamamen sıra dışı görünen buzdolapları modelleri var, ancak yeni tasarım kesinlikle göze hoş geliyor.

Örneğin, Samsung bu tür buzdolaplarını tanıttı.

Yıkama ve sıhhi tesisat

small kitchen design trends 2025Ankastre lavabo trendi sadece estetikle değil pratiklikle de ayak uyduruyor. Entegre lavabo sadece güzel görünmekle kalmaz, aynı zamanda dikişlerde kir birikmesini de önler.

Halihazırda bilinen bir çözüm, birlikte kesintisiz, kesintisiz bir yüzey oluşturan entegre lavabolu akrilik bir tezgahtır.

Giderek, tasarımcıların modern projelerinde, taş benzeri bir tezgah ile birlikte ankastre paslanmaz çelik lavabolar ortaya çıkmaya başladı.

Moda ve musluklar atlamadı. Şekilleri aynı zamanda sadeliğe, minimalizme yönelir, ancak renk herhangi bir şey olabilir – kırmızı, sarı, yeşil vb.

Çok hijyenik ve kullanımı rahat gerçek dokunmatik mikserler.

Küçük mutfak aydınlatması ve dekoru

Günümüzde aydınlatma, yalnızca doğrudan pratik işlevini yerine getirmekle kalmıyor, aynı zamanda farklı lambalardan bir ışık oyunu yaratmada güçlü bir araçtır.

Küçük bir mutfakta ne kadar hafif olursa o kadar iyidir.

Işık eksikliği, küçük bir oda için kabul edilemez olan alanı görsel olarak daraltır. Bu nedenle asgari olarak merkezi aydınlatma, çalışma ve yemek alanları düşünülmelidir.

Modern ve konforlu bir iç mekanın işareti, sadece dış değil, aynı zamanda iç aydınlatmadır. Dolap-vitrin içi aydınlatma da dekoratif bir işlev görmektedir.

Lamba tasarımındaki ana trendler

kitchen trends 2025Lamba ayrı bir sanat eseri olabilir, ancak 5-6 metrekarelik bir oda için sadece fazla yer kaplamayan seçenekler uygundur.

Fotoğrafta 2025 trendlerini yansıtan armatürlerden bir seçki yer alıyor.

Küçük mutfak dekoru

kitchen trends 20255-6 metrekarelik küçük bir mutfak, dekor seçimi için pek fazla seçenek sunmaz. Her zaman alanı çöpe atma riski vardır, böylece odayı görsel olarak küçültür. Bunun olmasını önlemek için, zaten dekorun vazgeçilmez bir unsuru olan iç mekanı dekore edin – alışılmadık şekilli bir lamba, cephelerin veya duvarların tasarımında karmaşık dokular, parlak bir önlük, karmaşık mutfak sandalyeleri.

Küçük mutfak dekorunda da yeni trendler var.

Kuru çiçekler. Geçen sezon sadece canlı bitki olarak değil, modaya uygun bir baskı ve hatta tabak olarak da karşımıza çıkan Monstera yapraklarının yerini tüyler veya kuru çiçek buketleri aldı. Pencere kenarındaki bir vazoya veya zemindeki uzun bir vazoya, köşe dolabına veya duvar rafına yerleştirilebilirler.

Vazolar. İlgili olanlar geometrik, çokgen seçenekler veya dar bir cam şişeyi andırıyor.

Antik çağ ruhunda dekor. Homeros dönemini anımsatan çanak çömlekler, kaseler, vazolar, büstler ve hatta mobilya elemanları sadece klasik değil modern iç mekanlarda da uygun olacaktır.

Seramik el yapımı. Böyle bir güzelliği bir ana sınıfta kendiniz yapabilir veya zanaatkar kadınlardan satın alabilirsiniz (çoğu kendi bloglarını tutar).

Oluklu yüzeyler. Sadece yemeklerin tasarımında değil, mobilyalarda da olabilirler.

Aynaları dekorunuzda kullanmaktan korkmayın – örneğin, bir önlük tasarımında, bir faset panelde ve hatta tüm duvarın tasarımında. Ayna yüzeyler küçük bir mutfağın boyut algısını yanıltacak ve görsel olarak daha büyük hale getirecektir.

6 m2’lik üst dolapları bırakıp U şeklinde bir takım koymak mümkün mü, makalemizden öğreneceksiniz: Küçük bir mutfak için bir mutfak takımı nasıl seçilir.

2023’te hangi perdeler seçilmeli?

kitchen trends 2025Küçük bir mutfak için en başarılı seçenek, gerçek bir pastel tonda kısa perdeler olacaktır – gri-yeşil, sarı, gri-bej, tozlu pembe.

Süit ve duvarlar nötr, soluk bir renk şemasında yapılırsa, perdeler vurgulanabilir. Bunun için parlak düz kısa perdeler veya renkli baskılar uygundur. Renk seçerken yazının başında anlattığımız 2025 trendlerine güvenin.

Küçük bir odaya uygun gerçek stiller ve kumaşlar:

 • Roma perdeleri;
 • rol;
 • doğal kumaşlardan yapılmış ışık perdeleri – pamuk, keten vb.

Mutfak-oturma odası için kadife veya kadife perdeler seçebilirsiniz.

Roma jaluzilerinin country tarzına uygun olup olmadığı ve tül yerinde olmadığında buradan okuyun: 65 mutfak perdesi tasarımı

Kaplama malzemelerinin tasarımındaki trendler

Çeşitli malzemeler arasında fayans, porselen taş eşya ve duvar kağıdı dekorasyon için en popüler olmaya devam ediyor. Bakalım tasarımlarında neler varmış.

Apron

kitchen trends 2025Bir önlük için en popüler kaplama malzemesi seramik karodur. 2025’te pirinç, metal veya bronzdan oluşan stili ve endüstriyel bir ruhla tasarımı önemli olacak.

Çatı katı stili için modaya uygun metalik fayanslar, stil oluşturan bir unsur olacaktır. Zaten bugün, tanınmış İspanyol markaları, pas veya perçinli metal taklidi ile hem pürüzsüz hem de kabartmalı karolar bulabilir.

Belirgin bir dokuya sahip beton hala geçerlidir.

Sert ve sert fayanslar, ahşap yüzeyler ve tuğlalarla iyi gider.

Bir başka tamamen zıt eğilim, yüzeyi değerli metallerin dokusunu çok andıran altın, bronz tonlarında veya parlak fayanslarda fayans kullanımıdır. Böyle lüks bir önlük, nötr bir genel tasarımın merkezinde olmalıdır. Beyaz veya açık gri, süslemesiz panelli bir takım, parlak bir önlük için mükemmel bir şirket olacaktır.

Önlük veya tezgah ile beyaz bir set nasıl canlandırılır ve neden parlaklıktan korkmamanız gerektiğini makalemizi okuyarak öğreneceksiniz: iç mekandaki en güzel beyaz mutfaklar

Çok yönlü bir seçenek arayanlar için, zıt harçlı küçük formatlı kare karolar uygundur.

Duvarları kaplamak için moda olan nedir?

kitchen trends 2025Moda boya ve duvar kağıdı markaları, 2025’te küçük bir mutfağın tasarımı için yeni fikirler alabileceğiniz yeni koleksiyonlar yayınladılar. Sığ kabartmalı, kumaş dokusu veya kum püskürtme efektli dekoratif sıva uygun olacaktır.

Böyle bir yüzeydeki son boya kaplaması, şaşırtıcı derecede güzel bir gölge ve parlaklık verecektir. Makalenin en başında duvar boyamak için gerçek renkler hakkında bilgi edinin.

Vurgulu duvar tasarımında modaya uygun baskılı duvar kağıdı kullanılabilir. Kalın, yıkanabilir dokuma olmayan veya vinil duvar kağıdı seçin.

Çiçekli duvar kağıdı – moda akımı mı yoksa arkaizm mi? Duvar kağıdına ne dersin? Tüm bu soruların cevaplarını burada mı bulacaksınız?

Küçük bir mutfakta, büyük desenli duvar kağıdını reddetmek daha iyidir.
kitchen trends 2025Mutfakta en pratik zemin kaplaması nedir? Tabii ki, bu porselen taş veya seramik karolar. Tasarımında, önlük tasarımındaki moda trendlerinin aynısı – pas taklidi, endüstriyel motifler ve metal stilizasyon. Zemin için, ifade edilmemiş bir dokuya, açık tonlara ve keskin kontrastlara sahip olmayan daha az abartılı seçenekler uygundur.

Küçük bir mutfakta çapraz döşeme neden daha iyidir ve onu birleştirmenin daha iyi olduğu şey, makalemizden öğreneceksiniz: Mutfak ve koridor için yer karosu seçimi

Ağaç hala alakalı. Neme dayanıklı parke tahtası, 2025 yılında küçük bir mutfak tasarımında pahalı görünüyor ve çevre dostu olma trendini tam olarak karşılıyor.

Bitişik bir sundurma ile küçük bir mutfak 2025 tasarımı

kitchen trends 2025Loggia mutfağa alan ekleyebilir, ancak bu odaları birleştirmek her zaman mantıklı değildir. Ayrı bir camlı sundurma veya balkonda, bugün trend olan hasır mobilyalarla bir dinlenme alanını donatabilir veya bir “ev bahçesi” düzenleyebilirsiniz.

Açık plan – küçük mutfak-oturma odası tasarımı

kitchen design 2025Mutfağın ve oturma odasının alanlarını birleştirme konusundaki popüler karar sadece modadan kaynaklanmıyor. Alan ve hareket özgürlüğü arzusu, sıkışık, kapalı bir alandan kaçma girişimi – bunlar, böyle bir çözümün mevcut dezavantajlarına rağmen, birçok insanın birleşik bir iç mekanı tercih etmesinin gerçek nedenleridir.

Küçük bir mutfağın sahipleri için oturma odası ile birleştirme fikri özellikle önemlidir. Kruşçevlerde, oturma odasını ayıran duvar kural olarak yük taşımaz. Böyle bir yeniden geliştirme olasılığı, çok sayıda standart daire sahibi tarafından zaten kullanılmıştır. Ve sonucun gerçek fotoğrafları, duvarın yıkılması ve yasallaştırılması için çabalara değer olduğunu açıkça kanıtlıyor.

2023’te stüdyo ve mutfak-oturma odalarının tasarımında moda trendleri neler?

Cesur mobilya düzenlemesi. Alıştığımız gibi çevre boyunca değil, odanın ortasında.

Mutfak-oturma odasının tekstil tasarımına gelince (perdeler, kanepe ve koltukların döşemeleri), burada kadife, kadife, kadife seçebilir ve eski moda geçmekten korkmayabilirsiniz. Şimdi bu kumaşlar sadece giyimde değil, aynı zamanda iç mekanda da alakalı.

Fakat! Perde, kanepe ve sandalye tasarımında yukarıda sayılan kumaşlardan hiçbirini aynı anda kullanmayın. Kadife veya kadife iç mekana şıklık katar, bu yüzden burada birini seçmek önemlidir.

Geniş mutfak-oturma odasında avizeye odaklanabilirsiniz. Yer, kesinlikle konukların dikkatini çekecek camdan veya hasır bir abajur ile hacimli bir lamba takmanıza izin verir.

Parlak renkler iç mekanınızı hoş bir hale getirecektir. Bu sezonun en modası koyu yeşil olacak.

Doymuş renkler, özellikle kadife perdelerin tasarımında veya kadife bir kanepenin döşemesinde önemlidir.

2023’te küçük mutfak tasarımının ayırt edici özellikleri

kitchen design 2025Yukarıda listelenen fikirlere ek olarak, 2025’te geçerli olacak birçok başka ilginç çözüm bulduk:

Evinizde bir kış bahçesi yaratma arzusu, çevre dostu olma eğiliminden ve gürültülü bir şehirde doğaya daha yakın olma arzusundan kaynaklanmaktadır. Yeşil bir ada oluşturmak için geniş bir pencere pervazı, bitişik sundurma veya balkon en uygunudur;

 • çok sayıda ahşap ve doğal kumaş;
 • platbandlar ve kutular olmadan gizli kapılar;
 • farklı dokuların bir kombinasyonu;
 • pencere çerçevelerinin sıradışı tasarımı. Standart beyaz plastik pencereler kendi içlerinde fena değil ve her zaman kazan-kazan. Ancak koyu çerçeveler ve ahşap benzeri çerçeveler, genellikle tanıdık olana tercih edilerek, haksız yere atlanır;
 • Bir taşın altında bir önlük üzerinde dikişsiz büyük kiremit, derz mafsalı döşenir. Güzel bir doğal malzeme desenine sahip çalışma alanındaki böyle yekpare bir tuval çok pahalı görünüyor;
 • geri dönüştürülmüş plastikten yapılmış iç parçalar;
 • Bir multicooker’ı uzaktan kontrol etmenizi sağlayacak “akıllı” teknoloji, sabahları sizi taze çekilmiş kahve aromasıyla uyandıracak bir kahve makinesi programlayın. Şimdi bunlar kurgu değil. “Akıllı” prizler sayesinde, belirli bir zamanda herhangi bir mesafedeki herhangi bir elektrikli cihazı açmak mümkün hale geliyor;
 • gaz sızıntısı sensörleri, su sızıntıları. Gazlı su ısıtıcısının mutfak ortamının ayrılmaz bir özelliği olduğu Kruşçev sakinleri ve diğer eski tipik evler için, bu zaten bir güvenlik meselesidir – kendileri ve komşuları;
 • enerji tasarrufu sağlayan teknolojiler, doğaya özen göstermenize ve makul bir tüketim oluşturmanıza olanak tanır.

2023’te küçük bir mutfağın iç mekanının fotoğrafı

İlhamınız için, önümüzdeki yıl mutfak tasarım trendlerini yansıtan gerçek fotoğraflarda geniş bir fikir koleksiyonu derledik.

Mutfak 5 m2

kitchen design 2025

Mutfak 6 m2kitchen design 2025

Mutfak-oturma odalarıkitchen design 2025

Çözüm

Önümüzdeki sezonla ilgili olacak şeylerin çoğu (pastel renkler, minimalizm, karmaşık şekillerin reddedilmesi ve gereksiz dekor), 2025’te küçük bir mutfağın tasarımına mükemmel bir şekilde uyacaktır. Alanın büyüklüğünden bağımsız olarak, doğal veya geri dönüştürülmüş malzemelerin kullanımı ve aşırı tüketimden kaçınma konusundaki trendlere dikkat edin. Çağa ayak uydurmak artık sadece estetik açıdan hoş değil, aynı zamanda doğaya ve çevreye özen göstermek açısından da gerekli.

Umay Karay

Umay Karay, iç mekan tasarımı ve dekorasyon alanındaki yetenekleriyle öne çıkan bir blog yazarıdır. İç mekanların estetiğini ve fonksiyonelliğini bir araya getirme konusundaki tutkusu, onu dekorasyonseverler için ilham kaynağı haline getiriyor. Kendisi, başarılı bir tasarım okulundan mezun olduktan sonra sektörde deneyim kazandı ve bu deneyimini "Decorau.Com - Dekorasyon Fikirleri" adlı blogunda paylaşmaya başladı. Blogu, iç mekan tasarımı konusundaki temel prensiplerden renk ve stil seçimine, DIY projelerden son trendlere kadar geniş bir yelpazede içerik sunuyor. Umay, okuyucularına mekanlarını güzelleştirmeleri ve kişiselleştirmeleri için pratik öneriler sunarken, binlerce takipçisiyle etkileşimde bulunmayı da unutmuyor. Onun blogu, dekorasyonseverler için vazgeçilmez bir kaynak haline gelmiştir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu