Nasıl Yapılır ?

Küçük odalarda alandan yararlanmak için 10 fikir

küçük yatak odalarında alandan nasıl yararlanılır

Evimi donatırken karşılaştığım en büyük zorluklardan biri, küçük yatak odam için çözümler bulabilmekti. Kafamda çok fazla fikir ve beklentim vardı ve onları bu kadar küçük bir ortama getirebileceğimden emin değildim.

Odanızın birkaç metrekaresinin önünde de bunalmış hissediyorsanız endişelenmeyin, burada size alanınızdan en iyi şekilde yararlanabilmeniz için çözümler getiriyoruz. Sizi temin ederim ki bu fikirler ve biraz özgünlük ile işlevsel ve rahat bir odanın keyfini çıkarabileceksiniz.

Yatağın boyutunu belirleyin

Yatağın boyutunu belirleyin

Küçük bir alan söz konusu olduğunda santimetre fark yaratır, bu nedenle odanın en önemli unsuru olan yatağın boyutu, yatak odanızın ölçülerine ve ihtiyaçlarınıza göre belirlenecektir.

Bir çift kişilik yatak düşünürseniz, kendi alanınıza uyum sağlayacak genişlik ve uzunluk farklılıkları vardır. 1.35 metre genişliğindeki bir yatak, 2.10 metre genişliğindeki bir yatak ile aynı görünmeyecektir, bu nedenle yatağın boyutunu ve boş olacak alanı belirlemek ilk şeydir.

İşlevsel bir yatak bulun

İşlevsel bir yatak bulun

Yatağın alt kısmı genellikle boşa harcanmış bir yerdir, küçük bir odada bulunmasına izin verilmeyen bir şeydir. Günlük ihtiyaç duymadığımız şeyleri saklamak için ideal bir yerdir.

Yerleşik depolama alanına sahip bir yaylı yay veya alanı optimize etmenize olanak tanıyan çekmeceli bir yatak çerçevesi arayın. Bu numara ile dolabınızda asla acıtmayan bir yerden tasarruf edebilirsiniz.

Küçük rafları komodin olarak kullanın

Küçük rafları komodin olarak kullanın

Odanın zeminini boşaltmak ve manzarayı biraz yukarı çekmek için, kitap raflarını komodin olarak tercih etmek harika bir seçenektir. Aşağıda, daha fazla alana sahip olma yanılsamasını verecek bir boşluk oluşacaktır.

Ek olarak, bu tarz komodinler mekana modern bir görünüm kazandırır ve her zaman göz önünde olacaklarından eşyalarınızı düzene sokmanız için sizi zorlar. Ayrıca ortamı tamamlamak ve daha fazla destek alanına sahip olmak için bir duvar lambası da ekleyebilirsiniz.

Başlıklı bir kaydetme yeri ekleyin

Başlıklı bir kaydetme yeri ekleyin

Karyola başı genel olarak sadece dekoratif bir görevi yerine getiren bir unsurdur, ancak her santimin önemli olduğu küçük odalarda mekana işlevsel bir unsur sağlamak için büyük bir fırsattır.

Saklama alanı olan bir başlık, destek için komodinleri tamamlayacak ve yatak odanızın daha temiz görünmesini sağlayacaktır. Ayrıca duvarlara başvurmak zorunda kalmadan dekorasyon eklemek için de iyidir.

Mobilyaları seçmek için mekanın ihtiyaçlarını tanımlayın

Mobilyaları seçmek için mekanın ihtiyaçlarını tanımlayın

Bir yatak odasından ne beklediğinize bağlı olarak ihtiyacınız olan mobilyalar olacaktır. Bazıları için sadece yatak ve komodinler yeterli olacaktır, ancak bu tek işlevden daha fazlasını yapmak için bu alana ihtiyacınız olabilir.

Örneğin, bilgisayarınızı kullanmak için evde başka bir alanda bulunmayan bir çalışma alanına ihtiyacınız varsa, odanıza bir masa entegre edin. Yatağın yan tarafına yerleştirip hem masa hem de komodin olarak hizmet verebilirsiniz.

Minimalist stili tercih edin

Minimalist stili tercih edin

Bir yatak odasının ana faaliyeti dinlenmedir, bu nedenle gerçekten gerekli olan mobilya miktarı azalacaktır. Alanın aşırı yüklü ve ağır görünmesine neden olacağından, ihtiyacınız olandan daha fazla öğe eklemeye kalkmayın.

Minimalist tarz, yalnızca gerekli olana sahip olmaya dayanır ve daha boş bir alan daha büyük görünür. Ek olarak, birkaç öğeye sahip olmak sizi daha rahat hissettirir ve yatak odasında düzeni kolaylaştırır.

Adım ölçülerine dikkat edin

Adım ölçülerine dikkat edin

Odanız küçük olsa bile bu, kolayca dolaşmak ve hareket etmek için yer olmaması gerektiği anlamına gelmez. Bu nedenle, mümkünse, odanızın tamamen işlevsel olması için minimum dolaşım önlemlerini dikkate almalısınız.

Yatağın yanlarında komodin konulup yatma vaktinde hareket etmek veya yatağı yapmak için en az 40 santimetre boşluk bırakmak idealdir. Ayaklarda, rahatça dolaşabilmek için 60 santimetrelik bir boşluk gereklidir.

Dikey alanı unutma

Dikey alanı unutma

Duvarları kullanarak gözlerimizi kaldırır ve mekanın uzadığı yanılsamasını yaratırız. Ek olarak, öğeleri zeminden kaldırıyoruz ve alanı tam potansiyeline göre kullanıyoruz.

Dikey alanı aydınlatma, dekorasyon öğeleri veya depolama alanı yerleştirmek için kullanabilirsiniz. Tüm bu unsurları bir araya getirmenin iyi bir yolu, hem teşhir hem de organizasyona izin veren raflar kullanmaktır.

Alanı büyütmek için aynaları entegre edin

Alanı büyütmek için aynaları entegre edin

Aynalar alanı görsel olarak büyütür, ışığı kopyalar ve sabahları giyinmek için iyidir. Hem çok güzel görünen hem de çok işlevsel olan dekoratif bir unsurdur.

Zemine yaslanmak için büyük bir ayna seçebilir ve geniş bir yansıtıcı yüzey sağlayabilirsiniz. Hatta yatak odanızdaki başka bir unsuru optimize eden aksesuarlar için arkasında bir saklama çekmecesi olan bazı aynalar vardır.

Işığı artırmak için açık renkleri seçin

Işığı artırmak için açık renkleri seçin

Açık renkler daha fazla açıklık verir ve bir mekandaki parlaklığı artırır. Küçük bir yatak odasında, öne çıkmak için daha güçlü tonlarda ayrıntılar ekleyebilmek için çoğunlukla açık bir renk paleti seçmek daha iyidir.

Ek olarak, duvarlarda ve mobilya parçalarında aynı rengi kullanarak, o mobilyayı gözden kaybolup ortamın geri kalanıyla uyumlu hale getirmeyi başardık.

Odanızı tasarlamaya başlayın

Küçük bir odaya sahip olmak, stil veya işlevsellikten ödün vermeniz gerektiği anlamına gelmez. Kapalı alanlarda ustalık kullanmak ve bu nedenle alandan en iyi şekilde yararlanabilmek gerekir.

Bu ipuçlarının, yatak odanızı mevcut birkaç metrekareye rağmen tüm temel ihtiyaçların karşılandığı rahat ve kişisel bir yer haline getirmeniz için size orijinal fikirler vereceğini umuyoruz.

Küçük odalarda alandan yararlanmak için 10 fikir
konusu ilk decorau.com üzerinde yayınlandı.

Umay Karay

Umay Karay, iç mekan tasarımı ve dekorasyon alanındaki yetenekleriyle öne çıkan bir blog yazarıdır. İç mekanların estetiğini ve fonksiyonelliğini bir araya getirme konusundaki tutkusu, onu dekorasyonseverler için ilham kaynağı haline getiriyor. Kendisi, başarılı bir tasarım okulundan mezun olduktan sonra sektörde deneyim kazandı ve bu deneyimini "Decorau.Com - Dekorasyon Fikirleri" adlı blogunda paylaşmaya başladı. Blogu, iç mekan tasarımı konusundaki temel prensiplerden renk ve stil seçimine, DIY projelerden son trendlere kadar geniş bir yelpazede içerik sunuyor. Umay, okuyucularına mekanlarını güzelleştirmeleri ve kişiselleştirmeleri için pratik öneriler sunarken, binlerce takipçisiyle etkileşimde bulunmayı da unutmuyor. Onun blogu, dekorasyonseverler için vazgeçilmez bir kaynak haline gelmiştir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu