Bahçe Fikirleri

Küçük terasları dekore etmek için 17 fikir

Kanepeleri banklarla değiştirinKüçük bir terasa sahip olmanın aslında bu alanın işlevselliğini azalttığını düşünmek yaygındır, çünkü eğer iyi tasarlanmaz ve kullanılmazsa, sizi üzerinde daha az zaman harcamaya davet eder.

Bu sizin durumunuzsa ve sizi bunaltan veya size hizmet etmeyen küçük bir terasınız varsa, bu kullanışlı ve güzel alanı planlamak için yeterince zaman ayırın. Bu ipuçlarının evinizin o eşsiz köşesini diriltmenize nasıl yardımcı olacağını göreceksiniz.

Terasınızın işlevlerini iyi belirleyin

Terasınızın işlevlerini iyi belirleyin

Okumak için rahatlatıcı saatler geçirmek, dışarıda canlı yemekler veya akşam yemekleri hazırlamak veya günlük koşuşturmadan kopmak için ideal olan gerçek doğal vahalar tasarlamak için tasarlanmış teraslar vardır. Bu ve diğer teras türlerinin küçük olsa bile tadını çıkarabilirsiniz.

Ancak bunun için terasınızın hangi işleve sahip olmasını istediğinizi çok iyi düşünmeniz çok önemlidir, çünkü bu karara dayanarak mobilyayı, dağıtımını ve kullanacağınız malzemeleri seçmeniz gerekecektir. Ve dinlenmek için bir yemek mekanı tasarlamakla aynı şey değildir.

Merkezi alanı her zaman boş bırakmaya çalışın

Merkezi alanı her zaman boş bırakmaya çalışın

Küçük alanları tasarlarken ve dekore ederken temel anahtar, orta kısmı mobilya ve nesnelerden arındırmaktır. Küçük teraslar istisna değildir, bu nedenle mümkün olduğunca her şey duvarlara dağıtılmalıdır. Böylece her zaman dolaşacak bir alan olacak ve daha büyük bir ferahlık duygusu yaratılacaktır.

Mobilyaları terasın şekline göre uyarlayın

Mobilyaları terasın şekline göre uyarlayın

Terasınız küçükse uygulamanız gereken bir diğer püf noktası da üzerine sadece boyutuna ve şekline uyum sağlayan mobilyalar yerleştirmektir. Örneğin terasınız uzunsa ve bunu aileniz ve arkadaşlarınızla yemek hazırlamak için kullanmak istiyorsanız, yine uzun bir masa yerleştirin.

Açıktır, ancak şekillerin ve yapıların doğru kombinasyonu anahtardır, böylece hiçbir şey geri kalanına dikkat çekmez, böylece daha rahat ve uyumlu bir alan yaratmaya yardımcı olur.

Köşelerden en iyi şekilde yararlanın

Köşelerden en iyi şekilde yararlanın

Aynı şekilde, köşe mobilyaları hiçbir şeyin uymadığı gibi görünen alanlarda gerçek mucizeler yaratabilir. İster masa, ister koltuk, ister kanepe veya başka bir nesne ile olsun, köşelerden yararlanmak, küçük teraslarda bir özdeyiştir.

Örneğin bir köşe kanepe ile terasta geçirdiğiniz zamanı aileniz ve arkadaşlarınızla paylaşmak için birkaç koltuğunuz olacak ve aynı zamanda küçük terasınızdaki alanı en iyi şekilde kullanacaksınız.

Çok işlevli mobilyaları seçin

Çok işlevli mobilyaları seçin

Farklı işlevleri yerine getiren çok yönlü mobilyalar, terasınızda çok fazla yer kaplamadan her şeyin elinizin altında olması için en iyi çözüm olabilir. Aynı zamanda dergi veya kitap saklamaya yarayan bir sehpa, gerektiğinde masa görevi görebilen bir koltuk, içecekleri desteklemeye de yarayan bir sandık …

Bunlar en sık tekrarlanan örneklerden sadece birkaçıdır, ancak seçenekler çoktur ve bir kez daha ne seçeceğiniz, terasınıza vermek istediğiniz kullanıma bağlı olacaktır.

Gizli depolama alanlarını kullanın

Gizli depolama alanlarını kullanın

Dağınıklık asla tavsiye edilmez, ancak küçük alanlarda çok daha azdır. Bu istenmeyen etkiyi önlemek için, terasınıza nesneleri görünmeyecek şekilde saklamanıza izin veren saklama mobilyaları yerleştirin. Böylelikle terasınızı rahatlıkla temizleyebilirsiniz ve her zaman daha sakin bir görünüme sahip olur.

Bu nedenle, rahat, pratik ve mütevazı mobilya haline gelmek için kapalı olan saklama sistemli masa veya kanepeler kullanmayı göz ardı etmeyin.

Katlanır mobilyalarda indirim yapmayın

Katlanır mobilyalarda indirim yapmayın

Küçük terasınızı maksimum düzeyde kullanmış olabilirsiniz, ancak yine de ziyaretçi kabul ettiğinizde bu yeterli değildir. Bu durumlarda, katlanan mobilyalar sizi acelenizden kurtarabilir, artık ihtiyaç duyulmadığında katlanabilir veya gizlenebilir.

Favori odanız çok küçük olduğunda katlanır masa veya sandalyeler çözüm olabilir. Duvara sabitlenmiş seçenekler bile var ve gerekli olmadıklarında mükemmel bir şekilde kamufle ediliyorlar.

Terasa aşırı yükleme yapmayın

Terasa aşırı yükleme yapmayın

Öyle olsa bile, her zaman küçük bir terasın nefes alması gerektiğini unutmayın. Bazen, mobilya, kitap, çiçek saksıları veya battaniyeler ve diğer tekstiller gibi daha fazla unsuru dahil etme eğilimindeyiz.

Bunu yapmak söz konusu olduğunda, bu nesnelerin gerçekten yararlı olup olmadığını ve terasınızı oluşturan o küçük alanda aşırı olmayacaklarını değerlendirmelisiniz. Her zaman aklınızda bulundurun, eğer durumunuz buysa, minimalist dekorasyonun anahtarları: daha az, daha fazladır.

Bitkiler, dikey olarak daha iyi

Bitkiler, dikey olarak daha iyi

Eğer bir doğa aşığıysanız ve her zaman bitkilerle çevrili olmayı seviyorsanız, kesinlikle küçük de olsa terasınızda da yapmak istersiniz. Durum böyleyse, mütevazı ancak orijinal bir dikey bahçe kurmayı seçmeniz daha iyidir.

Bunu daha sonra en sevdiğiniz bitkilerle dolduracağınız destekler ve ahşap kafesler kullanarak yapabilirsiniz. Bu arada sürünen bitkiler de bir seçenektir. Sonuç, terasınızın zeminine tencere yerleştirirsiniz kadar güzel ve doğal olacaktır, ancak çok daha az yer kaplayacaktır: odanın duvarlarından sadece biri.

Derinlik oluşturmak için farklı tonlarda bitkiler kullanın

Derinlik oluşturmak için farklı tonlarda bitkiler kullanın

Bu dikey bahçeyi tasarlarken (veya biraz daha fazla alanınız varsa, saksılarınızı yerleştirmek için), en iyisi farklı ton ve renklerde ve farklı yükseklikteki bitkileri karıştırmayı seçmenizdir. Bunları bir araya getirerek, destenizin biraz daha büyük görünmesine yardımcı olacak bir derinlik hissi yaratacaksınız.

Görsel bir süreklilik efekti elde edin

Görsel bir süreklilik efekti elde edin

Terasınızın o kadar küçük görünmemesini sağlayacak bir başka püf noktası da yatak odası, oturma odası veya mutfak gibi en yakın iç odanızla aynı görsel setin parçası olmasıdır.

Nasıl yapılır? Örneğin, iç kısımdakilerle aynı renk, malzeme veya tarzdaki mobilyaların yerleştirilmesi veya aynı tipte tekstil veya döşeme kullanılması. Böylelikle ferahlık hissi ve uzamış mekan yaratılacaktır.

Gölge alanları oluşturun

Gölge alanları oluşturun

Aynı zamanda sıcak olan küçük bir alandan daha baskıcı hiçbir şey yoktur. Küçük terasınız günde birçok saat güneşlenecek kadar şanslıysanız, özellikle yılın en sıcak döneminde bu güneşin bazen ne rahat ne de gerekli olacağını düşünmeniz gerekecektir.

Sıcaklığın küçük terasınızın keyfini çıkarmanızı engellememesi için üzerine güneş battığında da katlayabileceğiniz bir tente veya pergola yerleştirmek iyi bir seçenektir. Siz ve misafirleriniz en sıcak günlerde gölgeli bir alana sahip olmaktan memnun kalacaksınız.

Zen dekorasyonu, küçük alanlar için ideal

Zen dekorasyonu, küçük alanlar için ideal

Bir adım daha ileri gitmek ve terasınızda daha yüksek bir huzur ve rahatlama seviyesine ulaşmak istiyorsanız, onu Zen dekoratif tarzına göre dekore etmeyi seçin. Anahtarlar, ahşap veya bambu gibi doğal malzemeler ve gri ve beyaz gibi yumuşak renklerdir. Bu çok rahatlatıcı estetiğe ulaşmak için yumuşak veya mum aydınlatma da önemlidir.

Ahşap ile romantik ve sıcacık bir dokunuş sağlar.

Ahşap ile romantik ve sıcacık bir dokunuş sağlar.

Mobilya veya diğer ahşap nesnelerin eklenmesiyle de elde edilen şey, mekana çok olumlu bir romantizm ve küçük alanlar durumunda inzivaya vermektir. Elbette ahşabın boyanabileceğini unutmayın.

O doğal tonunu tamamen kaybetmemeniz tavsiye edilse de ahşap bir mobilyaya bazı unsurları boyanarak renk verilebilir. Örneğin, devam edin ve masa ayaklarını yeşil veya maviye boyayın veya ahşap sandalyelerin üzerine renkli minderler yerleştirin.

Olasılıklar sonsuzdur ve zamanla veya yılın her mevsimine bağlı olarak değişebilir.

Masalardaki mobilyalar mekanın doygunluğunu azaltır

Masalardaki mobilyalar mekanın doygunluğunu azaltır

Ahşap, pwc veya metalden yapılmış olsun, levhalardan yapılan mobilyalar görünümü temizler ve bir desatürasyon hissi yaratır. Ayrıca daha dar ayaklı masa ve sandalyeler, terasınızda daha fazla görsel hafifliğin keyfini çıkarmanıza yardımcı olacaktır.

Vintage dekorasyon tarzını seviyorsanız, bu unsurlar bunu başarmak için idealdir. Bununla birlikte, iyi seçilirlerse, hemen hemen tüm diğer dekoratif stillerle birleştirilebilirler.

Kanepeleri banklarla değiştirin

Kanepeleri banklarla değiştirin

Bir teras açarken ilk dürtü, içine büyük bir kanepe yerleştirmek, en iyi koşullarda rahatlama anlarının tadını çıkarmaktır.

Bununla birlikte, teras çok büyük değilse, geleneksel kanepeyi, minderleri ve şilte sırtlarını yerleştirebileceğiniz ve böylece neredeyse eşit derecede konforlu bir sonuç elde edebileceğiniz bir bankla değiştirmeyi düşünmeniz daha iyidir.

Ek olarak, daha fazla alan tasarrufu için koltuk arkalığı ile aynı duvarı kullanmak mümkündür. Bu anlamda, dalgalı banklar en uygun seçim olabilir.

Soğuk, yumuşak tonlar kullanın

Soğuk, yumuşak tonlar kullanın

Ve küçük bir terası dekore ederken hangi renkleri kullanmalı? Kuşkusuz, aksesuarlara renk dokunuşlarını ayırarak daha yumuşak olanları veya beyaz, gri veya bej gibi nötr olanları tercih etmek en iyisidir. Böylece, bir tazelik atmosferi oluşacak ve günün bulutlu veya gri zamanlarında ışık artacak gibi görünecektir.

Aynı şekilde terasınızda kullandığınız battaniye, minder, perde veya masa örtülerinin beyaz veya yumuşak renkte olması da dış mekanlarda çok beğenilen o parlak atmosferi oluşturmanıza yardımcı olacaktır, özellikle mobilyalarınız, duvarlarınız veya zeminler daha koyu. Öğeleri birleştirmekten korkmayın!

Sonuç

Küçük bir terasa sahip olmak, zamanınızın çoğunu burada geçirmemek için mazeret değildir. Küçük olmasına rağmen teras herkesin evinde keyfini çıkaramayacağı bir lüks. Bu nedenle, eğer ona sahipseniz, çoğunu yapmayı bırakmayın.

Teras alanınızın özelliklerini göz önünde bulundurarak en uygun mobilyayı seçin, ışık ve ferahlık sağlayan renkleri kullanın, farklı yükseklik ve tonlardaki bitkileri stratejik olarak yerleştirin, çok işlevli mobilyalar kullanın ve her şeyden önce terasınızı kendinizle birlikte tasarlayın. ailen.

Elbette boş zamanınızın çoğunu orada geçirmek isteyeceksiniz.

Küçük terasları dekore etmek için 17 fikir konusu ilk decorau.com üzerinde yayınlandı.

Umay Karay

Umay Karay, iç mekan tasarımı ve dekorasyon alanındaki yetenekleriyle öne çıkan bir blog yazarıdır. İç mekanların estetiğini ve fonksiyonelliğini bir araya getirme konusundaki tutkusu, onu dekorasyonseverler için ilham kaynağı haline getiriyor. Kendisi, başarılı bir tasarım okulundan mezun olduktan sonra sektörde deneyim kazandı ve bu deneyimini "Decorau.Com - Dekorasyon Fikirleri" adlı blogunda paylaşmaya başladı. Blogu, iç mekan tasarımı konusundaki temel prensiplerden renk ve stil seçimine, DIY projelerden son trendlere kadar geniş bir yelpazede içerik sunuyor. Umay, okuyucularına mekanlarını güzelleştirmeleri ve kişiselleştirmeleri için pratik öneriler sunarken, binlerce takipçisiyle etkileşimde bulunmayı da unutmuyor. Onun blogu, dekorasyonseverler için vazgeçilmez bir kaynak haline gelmiştir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu