Kendin Yap

Lamine Parke Temizliği Nasil Yapilir?

Zemini temizlemek için ev püf noktaları

Laminat zemininizi hızlı ve kolay bir şekilde nasıl temizleyeceğinizi biliyor musunuz? Bu rehberde, parlak görünmesini sağlamak için size yardımcı olacak özel ve pratik bakımları göstereceğiz.

Lami̇ne Parke Temi̇zli̇ği̇
Lami̇ne Parke Temi̇zli̇ği̇ Nasil Yapilir?

Lamine parkeler dekoratif görnümlerini yanında ısı ve ses yalıtımında da en büyük kurtarıcılarımızdan biridir. Ancak Parke temizliği konusunda bir çok okurumuzun ve rastlasığımız parke kullanan bir çok insanın parke temizliği konusunda sağlam bir bilgiye sahip olmadığını gördük ve Decorau.Com olarak parke temizliği konusunda bir kaç ipucu vermeye karar verdik…  İşte Lamine Parke temizliği hakkında oldukça işinize yaracak bilgiler;

Pratik Laminat parke temizliği

Laminat parke temizliği için birkaç yöntem. Öncelikle, parke üzerinde bulunan toz ve kirleri bir süpürge veya havlu ile temizleyebilirsiniz. Daha sonra, parke üzerine bir temizleme çözeltisi sürüp, fırçayla yumuşak bir hareketle parkeyi temizleyebilirsiniz.

Tavsiye: Şık Parke Döşemesinde Son Trendler

Bu işlemi bir kaç kez tekrarlayarak parkeyi temizleyebilirsiniz. Önemli olan, parke üzerine kullandığınız temizleme çözeltisinin parke için uygun bir ürün olması ve parkeyi aşırı derecede ıslatmamak. Bu yüzden, parke üzerine sadece hafif bir nemlendirme yaparak temizliği yapmanız önemlidir.

Laminat zemininize hak ettiği bakımı gösterin

Laminat parke, ahşaba benzemesinin yanı sıra daha ekonomik olması ve bakımının daha kolay olması nedeniyle iç mekan tadilatlarında bir trend haline gelmiştir. Birçok insanın bilmediği şey, kullanım ömrünü uzatmak ve parlaklığını korumak için ona özel bir bakım yapılması gerektiğidir. Bunları bilmiyor musunuz? Endişelenmeyin, Decorau.Com’da size laminat parkenin nasıl temizleneceği hakkında her şeyi öğretiyoruz.

1. Yumuşak kıllı bir süpürge kullanmak laminat zemininizi temizlemenin anahtarıdır.

Laminat parkenin bir özelliği, üzerinde birikmelerine izin verdiğimizde çizilmelere karşı çok hassas olmasıdır, bu nedenle süpürmek günlük bir görev olmalıdır. Bunun için ana öneri yumuşak kıllı bir süpürge kullanılmasıdır.

parke modelleri

Laminat parkenin nasıl temizleneceğine dair bir başka alternatif de süpürmek yerine vakumlamaktır. Zeminin çizgileri arasında kalan kiri temizlemek için fayans veya mozaiklerin yönünde yumuşak bir fırça bile kullanabilirsiniz.

2. Laminat zemine bir şey dökülürse, hemen silin.

Porselen ve seramik gibi zeminlerle karşılaştırıldığında, laminat genellikle sadece çizilmelere karşı değil, aynı zamanda nem gibi faktörlere karşı da biraz daha hassastır. Bu nedenle, özel bir tavsiyemiz var: zemine su bulaşırsa hemen silin.

İlginizi Çekebilir: Laminat parke nasıl döşenir?

Laminat zemine bir şey dökülür dökülmez sildiğinizde, nemin laminat zeminin koruyucu tabakasını lekelemesini veya zarar vermesini önlemeye yardımcı olursunuz.

3. Laminat parkeyi nasıl temizleyeceğinizi bilmiyorsanız sıcak su tavsiye edilenden daha fazladır

Laminat parkenin nasıl temizleneceğini düşünüyorsanız, mevcut en nazik temizleyici olduğundan ve bu nedenle onu koruyan tabakayı daha az etkilediğinden, sıcak su kullanmanız şiddetle tavsiye edilir.

Buna da Bakmalısın: Yeni Moda Laminat Parke Trendleri

Ne yapmalısınız? Suyu ılık olana kadar ısıtın, ardından bir kovaya dökün. Paspası hafifçe ıslatın ve ortadan kenarlara doğru silmeye başlayın. Zeminde su birikintisi yapmaktan kaçının, çünkü bu ters etki yaratabilir. Daha hızlı kuruması için pencereleri açın veya mikrofiber bir bez kullanın.

4. Laminat zeminler sirke ile nasıl temizlenir?

Bu soruyu kendinize sormuş olabileceğinizi biliyoruz, çünkü doğal bir antiseptik olan sirke, temizlik söz konusu olduğunda neredeyse evlerin kralı haline geldi. Tek başına zemini aşındırabilir, ancak suyla karıştırıldığında en iyi müttefikiniz olacaktır.

Laminat zeminleri sirke ile temizlemek için, bir sprey şişesinde su ile karıştırmanız yeterlidir. Dörtte bir sirke ve dörtte üç su olabilir; birkaç damla limon suyu da ekleyebilirsiniz. Bu çözüm özellikle zemin çamurlu olduğunda faydalı olacaktır. Zeminin çizilmesini önlemek için mikrofiber bir bez kullanın.

5. Silgi ve oje çıkarıcı: daha iyi temizlik için iki unsur

Topuklu ayakkabıların laminat zemin üzerinde bıraktığı izleri temizlemek istiyorsanız, yapılacak en iyi şey kauçuk bir silgi kullanmaktır, böylece çok fazla uğraşmak zorunda kalmazsınız ve zemini çizmezsiniz.

Şarap, mürekkep veya soda lekelerine gelince, bunları çıkarmak için sabunla karıştırılmış biraz hidrojen peroksit kullanabilirsiniz. Bir bezi oje çıkarıcı ile nemlendirip lekeyi ovmak da işe yarar.

Artık laminat parkeyi nasıl temizleyeceğinizi bildiğinize göre, bu ipuçlarını uygulamaya koyun ve parkenin durumunu korumaya yardımcı olun. Birkaç bakımla çok sık bakım yapmak zorunda kalmayacağınızı göreceksiniz.

Umay Karay

Umay Karay, iç mekan tasarımı ve dekorasyon alanındaki yetenekleriyle öne çıkan bir blog yazarıdır. İç mekanların estetiğini ve fonksiyonelliğini bir araya getirme konusundaki tutkusu, onu dekorasyonseverler için ilham kaynağı haline getiriyor. Kendisi, başarılı bir tasarım okulundan mezun olduktan sonra sektörde deneyim kazandı ve bu deneyimini "Decorau.Com - Dekorasyon Fikirleri" adlı blogunda paylaşmaya başladı. Blogu, iç mekan tasarımı konusundaki temel prensiplerden renk ve stil seçimine, DIY projelerden son trendlere kadar geniş bir yelpazede içerik sunuyor. Umay, okuyucularına mekanlarını güzelleştirmeleri ve kişiselleştirmeleri için pratik öneriler sunarken, binlerce takipçisiyle etkileşimde bulunmayı da unutmuyor. Onun blogu, dekorasyonseverler için vazgeçilmez bir kaynak haline gelmiştir.
Başa dön tuşu