Kendin Yap

Mimari Ve Ev Dekorasyonu Tasarım Trendleri 2024

Mimari Ve Ev Dekorasyonu Tasarım Trendleri 2025 Geçen bir buçuk yıl beklemediğimiz birçok olayı getirdi ve en önemlisi evde eskisinden çok daha fazla zaman geçirmemiz.

Mimarlar şirketinde uzman dekoratör ve stilist, mimarlık bürolarının müşterilerinin ihtiyaçlarının nasıl değiştiğini ve yakın gelecekte iç alanda ne gibi yeniliklerin beklendiğini anlattı.

Nötr doğal renklerMimari Ve Ev Dekorasyonu Tasarım Trendleri 2025

Farklı tonların farklı duygu ve hisleri uyandırdığı bir sır değil: bazıları bizi enerjiyle doldurur, diğerleri bizi sakinleştirir, diğerleri tahrişe neden olur ve diğerleri rahatlamaya yardımcı olur.

Sakin bir alan yaratabilir ve huzurlu bir atmosfer elde edebilirsiniz. Taş, kil, kum, çeşitli bej ve gri tonları hoş ve yorucu değil. Nötr tonlar, size uzak egzotik seyahatleri ve okyanus genişliklerini hatırlatacak sulu malakit ve ultramarin ile seyreltilecek. Bu renkler modern iç mekanlarda vurgu olarak görünecektir.

Yumuşak formlarMimari Ve Ev Dekorasyonu Tasarım Trendleri 2025

Uzun süre bizimle kalacak bir diğer trend ise köşelerin ve keskin kenarların olmaması. Pürüzsüz ve yumuşak çizgiler, yuvarlak ve havadar şekiller uzun süredir modaya döndü ve konumlarını terk etmeyecek. Tasarım akıcı yüzeyler ve köşeleri yuvarlatılmış mobilyalar içeriyor: sehpalar, masalar, sandalye arkalıkları, kolçaklar, avizeler. Bu, şu gerçeğiyle açıklanabilir:

Antibakteriyel malzemelerin kullanımıMimari Ve Ev Dekorasyonu Tasarım Trendleri 2025

Bakır, koronavirüs döneminde en popüler malzeme haline geldi. Bu metalin molekülleri bilinen tüm mikropları ve virüsleri gerçekten yok eder. İç tasarımda giderek daha fazla kullanılan antimikrobiyal bakır ürünlerin listesi, musluklar, lavabolar, kapı kolları, mobilya kulpları ve tuvalet malzemelerini içerir.

Şüphesiz, bu liste yeni ürünlerle doldurulacaktır. Bakır ayrıca backsplash’lerde, tezgahlarda ve hatta mobilyalarda giderek daha fazla kullanılmaktadır.

Bir diğer popüler malzeme, korozyona uğramadığı için koruyucu işlevi olan yapay taştır ve toksik olmadığı ve antibakteriyel etkisi laboratuvar çalışmalarıyla doğrulanmıştır.

Hastane ameliyathanelerinin dekorasyonunda sıklıkla kullanılan yapay taştır. Konut içlerinde, bu malzeme artık sadece mutfak veya banyonun dekorasyonunda değil, aynı zamanda oturma odasının ve hatta yatak odasının tasarımında da bulunabilir. Daha az gözenekli geniş formatlı taş türleri tercih edilir – bu şekilde kurulum sırasında dikiş sayısı en aza indirilir ve sonuç olarak bunlarda biriken bakteriler.

Antikaların popülaritesinin artmasıMimari Ve Ev Dekorasyonu Tasarım Trendleri 2025

Ayrıca antika ve antikaların popülaritesi son yıllarda artmaya devam edecek. Bu, antika nesnelerin sakinleştirici bir etkiye sahip olması, sabitlik ve istikrar ile ilişkilendirilmesiyle açıklanabilir. Nostalji, yakın gelecek için iç tasarımdaki ana trend.

Balkon ve sundurmalara yeni bir bakışMimari Ve Ev Dekorasyonu Tasarım Trendleri 2025

Müşterilerin balkon ve sundurmaların işlevselliğine bakışı kökten değişti. Daha önce çoğu insan yaşam alanına bir balkon eklemeye çalıştıysa, bir dairenin yaşam alanını artırdıysa, bugün çoğu kişi onu camlamayı bile reddediyor.

Böylece evde temiz hava soluyabileceğiniz ve güneşlenebileceğiniz bir yer belirir. Ancak yine de balkonu sırlamaya karar verenler bile, iç mekan bitkilerinin yardımıyla doğayla iç içe olabilecekleri ve işe ara verebilecekleri yeşil bir vaha yaratmaya çalışıyorlar. Balkonda depolama sistemleri ve işyerlerinin organizasyonu ikincil bir plan haline geliyor.

Stüdyo döneminin sonuMimari Ve Ev Dekorasyonu Tasarım Trendleri 2025

Pandemi, apartman dairesinde yalnızca hasta bir akrabayı izole edebileceğiniz değil, aynı zamanda emekli olabileceğiniz de en az bir ayrı odaya sahip olması gerektiğini gösterdi. Odanın uygun şekilde imar edilmesi, mobilya seçimi, iç eşyalar ve doğru aydınlatma organizasyonu ile küçük bir stüdyo tam teşekküllü bir daire haline gelse de, bu hala tam teşekküllü ayrı bir yatak odasının yerini almıyor. İnsanlar gelecek hakkında daha fazla düşünmeye başladı, birçok çift birlikte yaşamaya başladı ve stüdyo düzeni bir kişinin yaşaması için daha rahat.

Evde işyeriMimari Ve Ev Dekorasyonu Tasarım Trendleri 2025

Birçok şirket çalışanlarını uzaktan çalışmaya aktardı ve olağan ofis işlerini yürütmek için uygundu, tam teşekküllü bir çalışma alanına kesinlikle ihtiyaç var. Ayrı bir ofis, geniş çalışma masaları, konforlu ofis koltukları artık popülerliğin zirvesinde. Daha önceki müşteriler esas olarak yatak odasında veya oturma odasında bir işyeri donatmak isterken, şimdi tam teşekküllü çalışma için ayrı bir oda tahsis etmeye çalışıyorlar.

Evde fitness patlamasıMimari Ve Ev Dekorasyonu Tasarım Trendleri 2025

Bir diğer yeni istek ise apartmanda spora yer bırakmak. Fitness kulüpleri ve stüdyoları uzun süredir açık olmasına rağmen, birçoğu evden çıkmadan spor yapmayı o kadar çok seviyordu ki, müşteriler bunun için apartmanda özel bir yer sağlamayı giderek daha fazla talep ediyor. Bu, büyük bir aynaya sahip mobilyalardan arındırılmış bir köşe ve spor malzemelerinin saklanabileceği bir yer ve alan izin veriyorsa, egzersiz makineleri, halterler ve halterler içeren tam teşekküllü bir salon olmalıdır.

Editor

Yazarlarımız konularında uzman ve eğitimli kişilerdir. Sorularınızı en iyi şekilde cevaplamak, Fikre ihtiyaç duyduğunuzda en yaratıcı fikirleri üretmek için buradalar. Sizleride Bekliyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu