Dekorasyon Örnekleri

Mutluluğun sırrı: evinizi hygge felsefesine göre döşemek

Hygge şeyler hakkında değil, atmosfer ve hislerle ilgilidir. Evde hissetmek. Huzur ve dinginlik içinde, dünyanın endişelerinden korunduğumuzda ve rahatlamayı göze alabildiğimizde, sadece hayatın büyük ve küçük fenomenlerini tartışın, birlikte rahatça sessiz olun veya bir fincan çay ile sessizce oturun.

Fotoğrafta: ALF fabrikasından mobilya parçaları.

“Hygge”, “esenlik, esenlik” anlamına gelen Norveççe bir kelimeden gelir. İlk olarak 19. yüzyılın başında yazılı Danca olarak ortaya çıktı ve hygge ile refah veya mutluluk arasındaki bağlantı hiçbir şekilde tesadüfi değildir. Sosyolojik bir araştırmaya göre Danimarkalılar Avrupa’nın en mutlu insanları ve Hygge felsefesinin gerçek hayranları.

Hyggekrog – rahat köşe

Her evin sahip olması gereken bir yer, rahat bir köşe. Bu, odada bir battaniyeye sarılmış, bir kitap ve bir fincan kahve veya çay ile oturabileceğiniz bir yerdir. Modern iç mekanlarda, uzun bir günün ardından oturup dinlenebileceğiniz, yastıklarla donatılmış geniş pencere pervazlarını giderek daha fazla bulabilirsiniz. Ancak hyggekrog’un pencerede olması gerekmez. Bu, odanın herhangi bir bölümü olabilir: yastıklar ve oturmak için rahat bir şey ekleyin, yumuşak bir aydınlatma ayarlayın ve bir battaniye getirin.

Küçük, rahat mekanlarda oturmayı sevmemizin nedenlerinden biri belki de güvenlik duygusudur. Böyle bir higgekrogta kendimizi rahat hissederiz ve öngörülemeyen hiçbir şey başımıza gelemez.

En keyifli hygge anlarını rahat bir atmosferde yaşıyoruz. Rahat etmeli ve olumlu duygular getirmelidir.

Fotoğrafta: Desiree Lacoon adası yuvarlak kanepe, yatağı küçük bir silindire sarılmış Lago Huggy katlanır koltuk, döşemeli oturma yeri ve kolçaklarıyla kompakt bir koltuk olarak kullanılabilir. İstenirse şilte rahat bir yatağa dönüştürülebilir. Moroso’dan koltuk ve kanepe.

Şömine

Şömine, hygge’nin ana kalesidir. Şöminenin önünde tek başınıza oturabilir, eşsiz sıcaklık ve konfor hissinin tadını çıkarabilir veya sevdiklerinizle vakit geçirerek sizi bağlayan duyguları güçlendirebilirsiniz.

Küçük kıvılcımlar saçan yanan odun çıtırtı, muhtemelen şimdiye kadarki huggelig sesidir. Ancak şöminesiz bir dairede yaşıyorsanız endişelenmeyin, çünkü birçok ses huggelig olabilir. Çatıdaki yağmur damlalarının sesi, pencerenin dışındaki rüzgâr, ağaçların hışırtısı, döşeme tahtalarının gıcırtılarının yanı sıra biri çizerken, yemek pişirirken veya örerken çıkan sesler …

Doğa

Doğa bizi özel, basit ve dingin bir ruh haline ayarlar. Belki de gerçek şu ki köklere ulaşmak için mücadele ediyoruz ama ahşap şeylerde hala özel bir şey var.

Ahşap bizi doğaya daha yakın hissettiriyor, hygge felsefesiyle tam anlamıyla örtüşen basit ve doğal bir malzemedir.

Hygge’de başka bir önemli unsur daha var – şimdiki zamanda var olmak. Farkındalık dolu, burada ve şimdi haz hissine odaklanıyor. Kendinizi sadelik, doğa ve hoş insanlarla çevreleyin ve sadece anın tadını çıkarın.

Dokunsallık

İÇİNDE hygge-iç Sadece nesnelerin nasıl göründüğü değil, nasıl hissettikleri de önemlidir. Elinizi tahta bir masa, sıcak seramik bir kupa ve bir geyik derisi üzerinde gezdirin. Hiç de çeliğe ve plastiğe dokunmak gibi değil, değil mi? Nesnelerin evinizde nasıl hissettiğini ve dokunsal hisler yarattığını düşünün. doku çeşitliliği!

Ahşap, seramik, yün, deriden yapılan her şey doğrudan hygge ile ilgilidir. Rahatlık duygusu ve dostça bir ortam yaratırlar. Nesnenin sürtünmesi ve doğal pürüzlülüğü hygge hissiyle uyumludur. Çoğu zaman, bu şeyler nostaljiyle doludur, bir hikaye anlatır ve duygusal değere sahiptir.

Fotoğraf: Flou ve Gervasoni’nin yatağı.

Battaniyeler ve yastıklar her hyggelig evinde olmazsa olmazdır. Battaniyeler sıcak, yünlü veya yünlü veya daha hafif pamuklu olabilir.

Kitabın

İyi bir kitapla oturmak (ya da uzanmak) hygge kavramının temelini oluşturan etkinliklerden biridir.

Parlamak

Bir hygge oluşturmanın en kolay ve en hızlı yolu birkaç mum yakmaktır. Yavaş doğal hareketler ve koyu doğal renkler hiygidir. Loş, iddiasız ve telaşsız olmalı.

Fotoğrafta: zemin lambaları, bir dizi yapay mum Eichholtz.

Lambaları oluşturarak stratejik olarak yerleştirin sıcacık ışık adaları… Ve kuralı unutma: Işığın sıcaklığı ne kadar düşükse, o kadar fazla higzet.

Soğuk kışlara, yağmurlu günlere ve ezici karanlığa karşı en kesin çare ışıktır.

Fotoğrafta: Tasarımı İskandinav tarzının özelliklerine odaklanan Danimarka Vita lambaları – orijinal form, kompaktlık ve çevre sevgisi.

Odanızda hygge bir atmosfer yaratmak istiyorsanız, gün doğumundan sonraki ilk saat ve gün batımından önceki son saatte ortaya çıkan ışığı hedefleyin. Güneş ufukta alçaldığında, ışık ılık, yumuşak ve dağınık hale gelir. Bu tür ışığa “altın” denir veya “Büyülü saat”.

Hygge, basit zevklerin tadını çıkarmaktan ibaret olduğu için her gün için minnettarlık hissetmeye yardımcı olur. Hygge, şimdiki anın çoğunu yapar ve aynı zamanda mutlu anları organize etme ve kaydetme fırsatı verir. Buradaki en önemli şey bir dinginlik duygusudur ve eğer hygge hissederseniz, o zaman yakınınızdakilere güvenirsiniz ve olduğun yer.

Umay Karay

Umay Karay, iç mekan tasarımı ve dekorasyon alanındaki yetenekleriyle öne çıkan bir blog yazarıdır. İç mekanların estetiğini ve fonksiyonelliğini bir araya getirme konusundaki tutkusu, onu dekorasyonseverler için ilham kaynağı haline getiriyor. Kendisi, başarılı bir tasarım okulundan mezun olduktan sonra sektörde deneyim kazandı ve bu deneyimini "Decorau.Com - Dekorasyon Fikirleri" adlı blogunda paylaşmaya başladı. Blogu, iç mekan tasarımı konusundaki temel prensiplerden renk ve stil seçimine, DIY projelerden son trendlere kadar geniş bir yelpazede içerik sunuyor. Umay, okuyucularına mekanlarını güzelleştirmeleri ve kişiselleştirmeleri için pratik öneriler sunarken, binlerce takipçisiyle etkileşimde bulunmayı da unutmuyor. Onun blogu, dekorasyonseverler için vazgeçilmez bir kaynak haline gelmiştir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu