Dekorasyon Örnekleri

Oturma Odasını Boyamak için 7 Renk

2023 Modern ve Moda Boya Renkleri

Bir oturma odasını boyamak için en iyi renkler hangileridir ve nasıl yapılır? Boyama için bir oda hazırlamak için, taşınması kolay tüm mobilyaları temizleyerek ve duvarlardaki her şeyi indirerek başlayın. Ayrıca anahtar plakalarını ve çıkış kapaklarını da söküp çıkarmalısınız. Ardından, hareket ettiremediğiniz mobilyaları ve zeminleri boyadan korumak için plastik muşamba veya bezle örtün.

Ardından, boyamayacağınız herhangi bir süslemeyi kapatmak için ressamın bandını kullanın. Duvarlarda delikler varsa, başlamadan önce bunları dolgu macunu ile doldurun. Duvarları boyamadan önce nasıl astarlayacağınızı öğrenmek için aşağı kaydırın!

Boyama için odayı hazırlayın.

Odanızı boyamadan önce, mümkün olduğu kadar çok mobilya alanını boşaltın. Kalan mobilya parçalarını odanın ortasına itin; Mobilyaları boya sıçramalarından korumak için damla bezle örtün. Anahtar plakalarının ve ışıkların etrafını boyamak istiyorsanız, yapmayın – eliniz ne kadar sabit olursa olsun küçük damlamalar ve dökülmeler kaçınılmazdır. Onları içeride bırakmak, işi daha zor ve zaman alıcı hale getirecektir. İlk olarak, herhangi bir çıkışa veya elektrik armatürüne giden gücü kapatın.

Resimleri (ve asılı donanımları), aydınlatma armatürlerini, tavan vantilatör kanatlarını, anahtar plakalarını, çıkış kapaklarını, havlu çubuklarını, pencere bakımlarını ve alan kilimlerini çıkarın. Buna perdeler ve perdelik donanım dahildir. (Onları duvardan uzaktayken temizlemenin tam zamanı!) Gerekirse, pencere uygulamalarının fotoğraflarını çekin veya diyagramlarını yapın, böylece boyamayı bitirdiğinizde bunları doğru şekilde yeniden kurabilirsiniz.

Yeni Filli Boya İç Cephe Renk Kartelası

Tüm gününüzü zeminleri ve mobilyaları korumaya ayırmayı planlayın; yama delikleri, çatlaklar ve boşluklar; duvarları hazırlamak (temizlemek ve bantlamak); ve son olarak, astarlama. Odanızı hazırlamanın sizin tarafınızdan biraz hareket gerektirdiğini unutmayın.

Bir Neighborly şirketi olan Five Star Painting’in başkanı Matt Kunz, “Tüm eşyaları yoldan çekerek başlayın; büyük mobilyalar odanın ortasına yerleştirilebilir ve üzeri kapatılabilir” diyor. “Mobilyaların üzerine plastik ve zemine kanvas örtüler koymanızı öneririz.” Tavanları da boyamayı planlıyorsanız, köşelerde herhangi bir su hasarı ve toz olup olmadığını kontrol etmek en iyisidir – ayrıca pencere çerçeveleri ve eşikler de yeni bir kat kullanabiliyorsa, çubukları, panjurları veya perdeleri çıkardığınızdan emin olun.

güzel detaylarla dekore edilmiş oturma odası

Oturma odasının duvarlarını boyamak için ne renk? Şüphesiz, bu en önemli kararlardan biridir. Unutulmamalıdır ki seçilen ton estetik bir varlığa sahiptir, ancak aynı zamanda ruh halini de etkiler. Bu nedenle dinginlik, dinginlik, uyum ve dinginlik getiren tonlara öncelik verilmesi önerilir. Ev Dekoru Decorau.Com üzerinde sizlere çeşitli avantajlar sunan bir dizi renk tonunu paylaşıyoruz.

1. Beyaz

süsler-on-beyaz-duvar

Beyaz renk, genellikle ilk olarak görünen tondur  alternatifler listesinde. Yaşam alanının yüzeyini görsel olarak genişletir. Duvarı çerçeveleyen unsurların önemi daha da öne çıkıyor. Gelecekte odayı yeniden dekore etmek için esnek bir temel oluşturur. Karanlık veya küçük odaları boyamak için ideal tondur.

2. Bej

pared-de-color-bej

Beyaz, herhangi bir dekoratif stille birleşir ve farklı renklerde mobilyaların öne çıkmasını sağlar. Peki, bej aynı zamanda zarif ve çok yönlü bir mekan için çekici bir bakış açısı sunar. Şu anda dekorasyonda yüksek bir öneme sahiptir. Bu nedenle kendisini gerçek bir trend olarak konumlandırmıştır.

3. Mavi: doğayı oturma odasına getirin

Bahsettiğimiz gibi, rahatlatıcı ve hoş bir atmosfer yaratan renklerin seçilmesi tavsiye edilir. Bu sayede yaşam alanı daha da keyifli hale gelir. Mavi, doğal ortamın diğer görüntülerine atıfta bulunan tonlardan biridir. Ayrıca evin kalbine de entegre edilebilir.

Bu nedenle farklı derecelerde gösteren mavi, yoğunluk, mükemmel bir seçim olarak sunulmaktadır. Örneğin, oturma odasının görünümünün deniz veya deniz stiliyle uyumlu olması kesin bir başarıdır.

4. Yeşil: yaratıcılığı ve huzuru artırır

duvar-in-renk-yeşil

Yeşil bir başka gölgeler farklı doğa görüntülerinin görsel bir metaforu olarak sunulur. Örneğin bitkilerin güzelliği ile özdeşleşen bir bileşendir. Doğal bir peyzajın özünü çağrıştırır. Yaratıcılığı besleyen bir tondur. Günümüzde oturma odasının pratik ve çok işlevli bir ortam olduğu unutulmamalıdır. Yani, odanın küçük bir ofis alanına sahip olması mümkündür.

5. Açık gri

Daha önce de hatırladığımız gibi beyaz, mekana zamansızlık getiriyor. Başka bir deyişle, duvarları süslemek için seçilen ton, belirli bir etkiyi kasıtlı olarak artırabilir. Bu gri örneğin güncel ve modern bir dokunuş sağlar. Net bir bitiş gösterdiğinde. yaşam alanındaki genliği ve parlaklığı yükseltir. Bu nedenle genellikle dekorasyonda en çok kullanılan tonlardan ikisine alternatif olarak kullanılan bir renktir: siyah ve beyaz.

6. Grej

Pekala, daha önce bahsedilen iki bileşen arasında mükemmel bir kombinasyon ve uyum gösteren başka bir ton daha var: gri ve bej. Oda dekorasyonunda çok yönlü bir taban oluşturmak için ideal bir öneridir.

7. Sarı

duvar rengi-sarı

Odadaki görsel sürekliliği bir bütün olarak geliştirmek için tek bir ton seçebilirsiniz. Daha önce bahsedilen renk tonlarından herhangi biri, bu etkiyi kasıtlı olarak elde etmek için mükemmeldir. Bununla birlikte, ortamları oda bağlamında farklılaştırmak için iki tamamlayıcı unsuru da birleştirebilirsiniz.

Bu durumda sarı, parlaklığı, netliği ve özgünlüğü ile öne çıkan unsurlardan biridir. Odaya çok modern bir dokunuş getiriyor. Örneğin, yaşam alanında sıcak bir atmosfer yaratır ve duvarın arka planıyla tezat oluşturan bir kanepeyi çerçevelemek için idealdir.

Kısacası odanın dekorasyonuna başarıyla ekleyebileceğiniz birçok farklı renk var. Ton listesi, kahverengi veya pembe gibi diğer kromatik tekliflerle genişletilir.

Dağınıklığı ve fazla mobilyaları kaldırın.

“Az çoktur” felsefesini benimseyin. Mevcut parçalarınızdan birini değiştirmek için kullanmayı düşünmüyorsanız başka bir sanat eseri satın almayın. Raf alanınız bitmek üzereyken daha fazla ıvır zıvır satın almayın. Zaten bol miktarda varken kanepe için başka bir yastık almayın. Boşluğa ne kadar çok şey eklerseniz, o kadar dağınık görünecektir. Bu kadar basit.

Kitaplıklar, konsol ve yan masalarla başlayın. Ardından sehpanıza ve eğlence merkezinize geçin. Bunları boşaltın, depoladıkları öğeleri değerlendirin ve ardından uygun depolama alanlarına geri koyun. Kitapları bir kenara koyun; posta gibi kağıt dağınıklığını azaltmak; uzaktan kumandaları uygun yerlerine geri koyun; battaniyeleri katlayın; vb.

boya yapmak

Dağınıklığınızı gözden geçirin ve eşyayı oturma odasında mı tutmak, yoksa evin başka bir alanında mı saklamak, parçadan tamamen kurtulmak mı yoksa bağışlamak mı istediğinize karar verin. Mobilya eşyaları da dahil olmak üzere gerçekten ihtiyacınız olmayan şeyler konusunda kendinize karşı acımasız ve dürüst olun.

Doğru boya rengini uygulayın.

Boyayı karıştırmak için tahta bir boya çubuğu kullanın ve proje boyunca sık sık yeniden karıştırın. Sürekli karıştırılmayan boya, bileşenlerin ayrılmasına neden olabilir ve aradığınız gerçek rengi riske atabilirsiniz. Birden fazla galon boya kullanıyorsanız, renkte hafif bir değişiklik olması ihtimaline karşı tenekeleri büyük bir kovada birleştirin.

Tavsiye: Duvarları boyarken 7 yaygın sorun

Birden fazla kat yaptınız, ancak henüz rahatlama zamanı değil. Tüm boyacı bantlarını çıkarın ve damla bezleri toplayın, taşımadan önce dökülen veya sıçrayan maddelerin kuru olduğundan emin olun. Lateks ve su bazlı boyalar için fırçaları sabunlu suyla temizleyin, ancak yağ bazlı boyalar mineral ispirto gerektirir. Kılları temizlemek ve yeniden şekillendirmek için bir ressamın fırçasını kullanabilirsiniz. Silindir kapaklarını yeniden kullanmak istiyorsanız, akan su altında fazla boyayı çıkarmak için 5’i 1 arada bir aletin kavisli kenarını kullanın (boya kutusunu açmak, çivileri çıkarmak ve kazımak için de kullanışlıdırlar).

Nihai kapsama alanını elde etmek için en az bir kat boya veya gerekirse daha fazlasını tekrarlamak en iyisidir. Koyu bir renk üzerine boyama yapıyorsanız, boyamaya başlamadan önce üzerini astar ile kaplamak en iyisidir. Ayrıca, daha koyu renklerin en iyi sonuçları elde etmek için genellikle iki kattan daha fazlasını gerektirdiğini unutmayın.

Umay Karay

Umay Karay, iç mekan tasarımı ve dekorasyon alanındaki yetenekleriyle öne çıkan bir blog yazarıdır. İç mekanların estetiğini ve fonksiyonelliğini bir araya getirme konusundaki tutkusu, onu dekorasyonseverler için ilham kaynağı haline getiriyor. Kendisi, başarılı bir tasarım okulundan mezun olduktan sonra sektörde deneyim kazandı ve bu deneyimini "Decorau.Com - Dekorasyon Fikirleri" adlı blogunda paylaşmaya başladı. Blogu, iç mekan tasarımı konusundaki temel prensiplerden renk ve stil seçimine, DIY projelerden son trendlere kadar geniş bir yelpazede içerik sunuyor. Umay, okuyucularına mekanlarını güzelleştirmeleri ve kişiselleştirmeleri için pratik öneriler sunarken, binlerce takipçisiyle etkileşimde bulunmayı da unutmuyor. Onun blogu, dekorasyonseverler için vazgeçilmez bir kaynak haline gelmiştir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu