Dekorasyon Örnekleri

Küçük Salon Mobilyalarının Rengi Nasıl Seçilir?

Açık veya koyu renk mobilyalar

Küçük salon mobilyalarının rengini seçmek gerçek bir ikilemdir, özellikle de her ay değiştirdiğiniz bir parça değil, uzun vadede evinizde kalacak bir parça olduğu düşünüldüğünde.

Açık tonlar mı yoksa koyu tonlarla mı eşleşeceklerine karar vermeden önce zemin ve duvarlar iyi analiz edilmesi gereken başlangıç noktalarıdır.

Açık veya koyu renk mobilya
Açık veya koyu renk mobilyalar

İşte odanızın boyutlarını göz önünde bulundurarak ne zaman aydınlık, ne zaman karanlık tercih edeceğinizi belirlemenize yardımcı olacak Decorau.Com içinde paylaştığımız birkaç öneri.

1. Duvarlarla oturma odası mobilyaları arasında zıtlık yaratın

Mutfak ve oturma odasını birleştirmek
Mutfak ve oturma odasını birleştirmek

Salonunuzun donuk ve soğuk görünmesini önlemek istiyorsanız, oturma odası mobilyalarınızın rengini seçerken duvarlarınızın tonunu göz önünde bulundurun. Daha koyu renkli parçalar görsel olarak daha ağırdır, bu da nötr duvarlarla birleştirilmeleri gerektiği anlamına gelir.

Açık renk oturma odası mobilyaları zamansız olma avantajına sahiptir, bu da onu her döneme uyarlayabileceğiniz ve çok fazla ikilem yaşamadan diğer unsurlarla birleştirebileceğiniz anlamına gelir.

Bu durumda önemli olan, odayı aşırı yüklememek veya sıkıcı bir alan yaratacak diğer uç noktaya gitmemek için bunları duvarların rengiyle nasıl birleştireceğinizi bilmektir.

Okuyun: İskandinav tarzı bir ev nasıl döşenir

2. Salondaki mobilyaların zemin rengiyle birleşmesine izin vermeyin!

oturma odasinda açik renkli̇ kanepe
Oturma odasinda açik renkli̇ kanepe

Mobilya rengini belirlerken zeminin rengi belirleyici bir faktördür, eğer ahşap zeminleriniz varsa seçeneğiniz bej, kahverengi gibi renkler olamaz, aksine mavi, gri, beyaz gibi tonlarla kombinlemek iyi bir fikirdir.

Eğer zemin aydınlıksa, küçük odalar için zarif bir siyah mobilya, bu çok ziyaret edilen alanın en iyi kahramanıdır.

Projenizde çeşitli seçeneklere yer verin, ancak en büyük müttefikiniz olan beyaz ve diğer kontrast renkleri dışarıda bırakmayın.

3. Koyu renkli mobilyalar çok fazla hacim katar

oturma odasındaki bir şehrin resmi
Oturma odası için duvar resimleri

Oturma odanız geniş ve aydınlıksa, bu alanı hacim ve zarafetle vurgulamak ve dekorasyonda uyumlu bir kontrast sağlamak için bazı koyu renkli mobilyalar satın almayı unutmayın.

Koyu renk mobilyalar, klasikten modern modaya kadar farklı tarzlarda monotonluktan çıkmanıza ve kişilik dolu bir atmosfer yaratmanıza yardımcı olur.

Koyu renkli parçaları seçerken aydınlatmayı göz önünde bulundurmalısınız, hem doğal hem de yapay ışığın olmaması bu seçenek için ölümcüldür.

Okuyun: Dekorasyonda küçük deği̇şi̇kli̇kler yapmak i̇çi̇n 6 neden

4. Küçük odalar için karşıt olarak yardımcı parçalar

Bitkilerle oturma odası nasıl dekore edilir

Küçük bir odada karanlık bir parçaya sahip olamayacağınızı kim söyledi? Elbette yapabilirsiniz, çünkü küçük ama çok işlevsel ve çok yönlü mobilya parçaları olarak mekanınıza yeni bir imaj kazandırırlar.

Küçük oturma odalarında, duvarlarda ve genellikle mobilyaların çoğunda açık renkler hakim olmalıdır, ancak koyu renkli bir sehpa ziyaretçilerinizin dikkatini çeker.

5. Desenli halılar ve dekorunuzu dengeleyecek aksesuarlar

Oturma odası için en iyi halı fikirleri

Oturma odanız yumuşak tonlardan oluşuyorsa, dekorunuzda denge sağlamak için zıt parçalar yerleştirin.

Desenli halılar ve tablolar gibi diğer aksesuarlar çok faydalı olabilir. Mutlaka büyük parçalar olmaları gerekmiyor, ancak sessiz tonların aksine öne çıkmaları gerekiyor.

Örnek olarak, duvarlarda beyaz bir ton kullanıyorsanız yumuşak pembeler veya grilerde desenli halılara yer verebilirsiniz.

Bu, hem büyük hem de küçük alanlar için geçerlidir ve projenize kişisel bir dokunuş katar ve görsel bir etki yaratmak istediklerinizi vurgular.

6. Genişlik ve ferahlık hissi için hafif mobilyalar

sonbahar-dekorasyon

Küçük odalar için güvenli bir bahis hafif mobilyalardır, bunlarla ferahlık ve hafiflik hissi yaratabilirsiniz, bir başka öneri de sıkıcı bir atmosfer yaratmamak için beyazı abartmadan açık tonlarla nasıl oynayacağınızı bilmektir.

Çok yönlülüklerinin yanı sıra, mekana çok fazla sakinlik sunarlar, dekorasyonu canlandırmak için tekstillerle yardımcı olabilirsiniz.

7. Alanları birleştirmek istiyorsanız, açık renk mobilyalar en iyi seçimdir.

Oturma odanızı iyi bir kanepe ile dekore edin

Dekoratif projeniz odaları birleştirme fikrini içeriyorsa, hafif mobilyalar en iyi seçenektir, çünkü bu, her parçanın bütünün uyumlu bir parçasını oluşturmasına yardımcı olacaktır.

Ortamın monoton olmaması için, stili kaybetmeden vurgulamak için açık renkli ahşap parçalar ekleyebilirsiniz, bu renk noktasını içeren dekoratif unsur olacaktır.

Oturma odası evinizde her zaman bir kahraman olacaktır, dekorasyonda unutmamanız gereken özdeyişler vardır.

Mobilya seçimi çok dikkat gerektirir, işlevselliğinin yanı sıra renk gibi diğer hususları da göz önünde bulundurmalısınız.

Koyu renk mobilyalar dekorasyonunuza sofistike ve zarif bir dokunuş katarken, açık tonlar güvenli ve kombinlemesi kolay bir seçenektir.

Küçük oturma odaları için mobilya rengi, yukarıda belirtilenler gibi birçok yönün yanı sıra zevklerinize ve her bir dekoratif unsurun önemine de bağlı olacaktır.

Bunlar hem ferahlık sağlar hem de daha hafiftir, ancak harika bir dekorasyona sahip olmak için bunları birleştirebileceğinizi unutmayın.

Umay Karay

Umay Karay, iç mekan tasarımı ve dekorasyon alanındaki yetenekleriyle öne çıkan bir blog yazarıdır. İç mekanların estetiğini ve fonksiyonelliğini bir araya getirme konusundaki tutkusu, onu dekorasyonseverler için ilham kaynağı haline getiriyor. Kendisi, başarılı bir tasarım okulundan mezun olduktan sonra sektörde deneyim kazandı ve bu deneyimini "Decorau.Com - Dekorasyon Fikirleri" adlı blogunda paylaşmaya başladı. Blogu, iç mekan tasarımı konusundaki temel prensiplerden renk ve stil seçimine, DIY projelerden son trendlere kadar geniş bir yelpazede içerik sunuyor. Umay, okuyucularına mekanlarını güzelleştirmeleri ve kişiselleştirmeleri için pratik öneriler sunarken, binlerce takipçisiyle etkileşimde bulunmayı da unutmuyor. Onun blogu, dekorasyonseverler için vazgeçilmez bir kaynak haline gelmiştir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu