Nasıl Yapılır ?

Sisal kilim: nasıl düzgün temizlenir

Sisal kilim: nasıl düzgün temizlenir? Eviniz için sisal halıları seviyorsanız, bunları nasıl düzgün bir şekilde temizleyeceğinizi bilmeniz gerekecektir. Doğayı mekanınıza getirmek için mükemmel bir tamamlayıcıdırlar ve bu ürünle de uzun ömürlü ve çok yönlüdürler. Bu kilimler Orta Amerika, Afrika ve Brezilya’dan Agave Sisalana olarak bilinen bir kaktüsün yapraklarından yapılmıştır.

Sisal halıları, evinizdeki her oda için mükemmel bir seçenektir. Yumuşaktırlar, ancak çıplak ayakla gitmenize rağmen yine de belirli bir sertlik hissedersiniz. Çok dayanıklı oldukları için, yoğun trafik ve hareketin olduğu odalar için idealdirler.

Özellikle evde evcil hayvanınız veya küçük çocuklarınız varsa leke yapabilirler, bu nedenle onları nasıl temizleyeceğinizi bilmek, onları her zaman mümkün olan en iyi durumda tutmak için çok önemlidir. Detayları kaybetmeyin çünkü sizlere nasıl temizleyeceğinizi ve uzun süre ilk günkü gibi saklayacağınızı anlatacağız.

ikea.com

Suyu unut

Sabun ve suyun her şeyi temizlediğini düşünebilirsiniz… Ancak, sisal halı söz konusu olduğunda, olağan temizlik seçeneklerinden bazılarını atlamak isteyebilirsiniz. Kir, en sert liflere kolayca yapışmaz sisal kilimden; bunun yerine doku üzerinde durma eğilimindedir. Ne yazık ki, daha doğal lifleri suya maruz kaldığında her zaman iyi performans göstermez.

Ara sıra hafif ıslatma bir sprey, temiz bir bez, nemli bir fırça veya halıyı doyurmayan başka bir yöntemle uygulanabilir. Aslında bu, doğal lifi güçlendirmeye ve aşınma özelliklerini iyileştirmeye yardımcı olabilir. Küçük kabarcıkların veya gevşekliğin giderilmesine yardımcı olabilir, halı kurudukça hafifçe sıkılacağından. Ancak çok su kullanımından kaçınılmalıdır.

Ayrıca sisal halınızı ön kapınız gibi aşırı neme maruz kalabilecek yerlerden uzak tutmalısınız.

Onları fırçalamayın

Söylediğimiz gibi, su ne kadar az olursa o kadar iyidir … aynı şey fırçalama için de geçerli. Cherhangi bir dökülmeyi gidermek için sisal halınızı temizlerken, Sıkıca bastırın ve lekeyi temiz, kuru bir kağıt veya bez havluyla silin.

Etkilenen bölgeyi SİLMEYİN. Yardım etmek için sızıntının dışından içe doğru çalıştığınızdan emin olmalısınız. yayılmasını önleyin. Dökülen yeri sert bir şekilde fırçalamaya çalışırsanız, sıvı liflere daha derin nüfuz edebilir ve kalıcı bir lekeyle sonuçlanabilir.

ikea.com

Dökülmeyi hemen temizleyin

Çoğu ev tipi dökülmede olduğu gibi, sisal halınızı temizlerken zaman çok önemlidir. Halınızda bir leke ya da dökülme fark ettiğiniz anda onu en kısa sürede temizlemelisiniz. Katı bir dökülme veya evcil hayvanınızın kazası (çiş, kaka veya kusmuk) olduğu ortaya çıkarsa, hemen donuk bir bıçakla temizlemelisin veya temizlemeden önce bir tırnak törpüsü.

En iyi kuru temizleme

Sisal halı ile su genellikle birbirine karışmadığından, halınızı daha derinlemesine temizlemek istiyorsanız kuru temizleyiciye götürdüğünüzden emin olmalısınız. Sisal halının lifleri gibi, buhar, jel veya su içeren başka bir yöntemle temizlemeye çalışmak asla iyi bir fikir değildir. herhangi bir doygunluğa dayanamazlar.

Hafif sabun ve sirke

Elbette, halınızla birlikte gelen temizlik talimatlarını her zaman kontrol etmelisiniz, ancak bu işe yaramadıysa, Ev yapımı yumuşak sabun ve hatta beyaz sirke solüsyonunu tercih edebilirsiniz.

Bir kağıt havlu veya kuru bir bezle mümkün olduğunca çok kiri temizledikten sonra, bir ölçek sabun veya sirke ile bir ölçek su ile başlayın ve temizleme karışımıyla hafifçe kurulayın. Halıyı çok fazla doyurmadığınızdan emin olun ve lekeyi yaymaktan kaçının. Ardından alanı bir saç kurutma makinesi veya vantilatör ile hızlıca kurulayın.

Sisal Halı Bakımı

Paranızı özellikle büyük bir sisal halıya yatırdıysanız, kuru temizleyiciye götürmek veya havalandırmak için dışarıya çıkarmak uygun bir seçenek olmayabilir. Yani bu durumda, korumak için ekstra özen gösterdiğinizden emin olun ve halınızı her zaman koruyun.

ikea.com

Sisal kilimlerinin bakımı, haftada bir veya iki kez iyice vakumlanarak kolaylıkla sağlanabilir. Bu, halınızın yeni görünmesine ve temiz ve taze kalmasına yardımcı olacaktır.

Görünür veya gevşek kirler vakumlanmalıdır, ancak karıştırıcı çubuğunu atladığınızdan emin olmalısınız. lifleri aşındırabilir ve halıyı daha hızlı yaşlandırın. Ayrıca, halıyı farklı yönlerden süpürmeye çalışın ve alan üzerinden her zaman birden çok geçiş yapın.

Bu ipuçları ile uzun süre iyi durumda bir sisal kilime sahip olacaksınız, her zaman yeni olduğu gibi tadını çıkarmayı seveceksiniz!

Sisal kilim: nasıl düzgün temizlenir konusu ilk decorau.com üzerinde yayınlandı.

Umay Karay

Umay Karay, iç mekan tasarımı ve dekorasyon alanındaki yetenekleriyle öne çıkan bir blog yazarıdır. İç mekanların estetiğini ve fonksiyonelliğini bir araya getirme konusundaki tutkusu, onu dekorasyonseverler için ilham kaynağı haline getiriyor. Kendisi, başarılı bir tasarım okulundan mezun olduktan sonra sektörde deneyim kazandı ve bu deneyimini "Decorau.Com - Dekorasyon Fikirleri" adlı blogunda paylaşmaya başladı. Blogu, iç mekan tasarımı konusundaki temel prensiplerden renk ve stil seçimine, DIY projelerden son trendlere kadar geniş bir yelpazede içerik sunuyor. Umay, okuyucularına mekanlarını güzelleştirmeleri ve kişiselleştirmeleri için pratik öneriler sunarken, binlerce takipçisiyle etkileşimde bulunmayı da unutmuyor. Onun blogu, dekorasyonseverler için vazgeçilmez bir kaynak haline gelmiştir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu