Renkler Üzerine Herşey

Somon Renk Anlamı – Bilmedikleriniz

Somon rengi anlamı ve kullanımı. Somon rengi, dünya çapında kadınlar arasında en sevilen tonlardan biridir, neredeyse her etkinlik için günlük kıyafetlerde harika görünen çok taze, neşeli ve feminen bir tondur.

Pastel renk grubunun bir parçasıdır, bu nedenle pasta ve kurabiye gibi tatlı yiyeceklerde yaygın olarak bulunur. Bugün sizlere kesinlikle bilmediğiniz birçok merak uyandıran bu eşsiz renkten bahsetmek istiyoruz.

Somon rengi anlamı

Somon rengi anlamı

Somon rengi, birkaç rengin karışımının sonucudur, bu nedenle çeşitli özelliklere sahip olabilir. Temelde bu rengi oluşturan iki ana ton olan pembe ile turuncunun karışık anlamları vardır.

Bu renk, olumsuz bir şekilde değerlendirilen veya yorumlanan herhangi bir yönü olmaksızın, esas olarak olumludur. Genelde onunla ilişkilendirmeye geliriz masumiyet ve iyilik, bu yüzden negatif parçalar olmadan bulabileceğiniz birkaç tondan biridir. İlham ve rahatlık için bir önceki konumuz Turkuaz renk için inceleme ye bakınız.

Daha fazla beyaz eklemek, daha fazla saflık ve masumiyet anlamına gelebilecek hafif bir somon rengi oluştururken, daha fazla turuncu, daha kadınsı nitelikleri hedefleyen pastel bir somon rengi oluşturabilir.

Somon renginin en çok öne çıkan anlamları arasında size şunları söyleyebiliriz:

 • Annelik.
 • Samimi sevgi.
 • Cinsel kısmı olmayan aşk.
 • Yakınlık.

Adı, aynı adı taşıyan balığın etinin pembe renginden gelmektedir.

Somon ve mercan rengi

Birçok insan somon renginin ne olduğu ile karıştırılmıştır, özellikle genellikle mercanla karıştırırlar biraz daha koyu bir pembe tonu olan ama yine de somona çok benzeyen.

Ancak benzer olmalarına rağmen aynı değildirler ve bu iki renk arasındaki farkı görmek için iyi bakmak yeterlidir.

Somon renginin psikolojik anlamı

Somon renginin enerjiyi uyarma ve nefesimizi, nabzımızı ve kalp atışımızı artırma yeteneğine sahip olduğuna işaret ettikleri çalışmalar var.

Renkli giyinmek eylemi ve güveni teşvik edebilir ve eğer somon tonları turuncuya yakınsa, uyarılma duygularına bile neden olabilir.

Öte yandan somon, doğal görünüm sevgisiyle ilişkilendirilebilecek tüm cilt tonlarına çok iyi uyan bir renktir.

Bu rengi seven biriyseniz, temel şeylere, arkadaşlara, aileye ve hayatın gerekliliklerine odaklanmak isteyebilirsiniz. Sosyal kolaylık ve başkalarının ilgisi ile daha dışa dönük bir kişiliğe sahip olabilirsiniz.

Aynı zamanda sıcak renktir, ısı duyumlarını iletebilir, açlığı teşvik eder ve hatta enerji kapasitemizi geliştirir. Ayrıca sosyalleşmek için kendinize daha fazla güvenmenize yardımcı olacaktır.

Somon rengine sahip bir kişinin sahip olduğu özelliklerden bazıları şunlardır:

 • Naif ve biraz saf.
 • sevgi dolu
 • Genellikle “iyi insanlar” olarak adlandırılırlar.
 • Romantik, hatta belki biraz sevimsiz.

Pazarlamada somon renginin kullanımı

Somon, sevgi ve dostluğun rengi olsa da ekonomi ve parayı idare eden şirketlerle yakından ilgilidir. 20. yüzyılın başında, ekonomik bilgilerin sayfaları aynı tonda boyanırdı.

Dolayısıyla bu özel renk, parayla bağlantılı şirketler için en uygun olanıdır. Örneğin:

 • Bankalar.
 • Ödeme yapmak için başvurular.
 • Muhasebeyi yapan şirketler.

Moda somon

Renklerin genellikle anın trendleri olduğu büyük moda endüstrisinde somon en çok kullanılanlardan biridir. Genellikle romantik dokunuşlu özel günlerde (örneğin düğünler veya sevgililer günleri) kullanılır.

Sevgi duygusunun başrolde olduğu kutlamalarda somon balığı çok kullanılır, nedimeler genellikle somon renginde giyinirler.

Dekorasyonda somon

Dekorasyonda ve tasarımda en çok gelişen renklerden biri de somon, yani sadece çocuk odası (çoğunlukla kızlar) boyamak değil, şu anda her odada kullanabilirsiniz.

Somon, sıcak renklerin büyük çoğunluğu gibi, herhangi bir odayı yaratmayı başarır. daha parlak ve daha sıcak olur, çok daha sıcak bir ortam yaratmanın yanı sıra. Diğer pastel renklerle kombinlemek de kolaydır.

Bu oldu! Umarım her şeyi beğenmişsinizdir ve ne düşündüğünüzü bize yorum olarak bırakmayı ve daha fazlası için bizi ziyaret etmeyi unutmayın.

Umay Karay

Umay Karay, iç mekan tasarımı ve dekorasyon alanındaki yetenekleriyle öne çıkan bir blog yazarıdır. İç mekanların estetiğini ve fonksiyonelliğini bir araya getirme konusundaki tutkusu, onu dekorasyonseverler için ilham kaynağı haline getiriyor. Kendisi, başarılı bir tasarım okulundan mezun olduktan sonra sektörde deneyim kazandı ve bu deneyimini "Decorau.Com - Dekorasyon Fikirleri" adlı blogunda paylaşmaya başladı. Blogu, iç mekan tasarımı konusundaki temel prensiplerden renk ve stil seçimine, DIY projelerden son trendlere kadar geniş bir yelpazede içerik sunuyor. Umay, okuyucularına mekanlarını güzelleştirmeleri ve kişiselleştirmeleri için pratik öneriler sunarken, binlerce takipçisiyle etkileşimde bulunmayı da unutmuyor. Onun blogu, dekorasyonseverler için vazgeçilmez bir kaynak haline gelmiştir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu